skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

راهنمای کامل پیدا کردن سریع کد پستی، معرفی پنج روش کاملا کاربردی

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۳۱ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

آشنایی با روش‌های پیدا کردن کد پستی

برخی اوقات برای خرید اینترنتی یا ثبت‌نام آنلاین از شما درخواست می‌شود کدپستی خود را وارد کنید. اگر شما هم مانند خیلی‌ها کد پستی محل سکونت خود را نمی‌دانید، در این مقاله ساده‌ترین شیوه‌های دریافت آن را آموزش می‌دهیم.

خرید اینترنتی و آنلاین در سال‌های اخیر، به بخش جدانشدنی از رفتار کاربران اینترنت تبدیل شده است. در این بین شاید برای شما هم پیش آمده که هنگام خرید آنلاین، فروشنده علاوه بر آدرس و مشخصات، کد پستی درخواست کند و شما کد پستی منزل خود را ندانید.

البته خرید اینترنتی تنها جایی نیست که ممکن است به کد پستی منزل خود احتیاج پیدا کنید و اگر وقت کافی ندارید تا برای دریافت کد پستی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید، در ادامه این مطلب به همه شیوه‌هایی اشاره می‌شود که از طریق آنها می‌توانید به‌ راحتی و از خانه کد پستی خود را پیدا کنید.

آموزش پیدا کردن کد پستی از سایت شرکت ملی پست

ساده‌ترین راهی که از طریق آن می‌توانید کد پستی محل سکونت‌تان را پیدا کنید مراجعه به سایت شرکت ملی پست است. پس از ورود به این سایت، می‌توانید از دو روش جست‌وجو با پیمایش نقشه و جست‌وجو بر اساس آدرس به کد پستی واحد مد نظر خود دست‌ پیدا کنید.

پیدا کردن کد پستی
در مرحله اول موقعیت مکانی ساختمان مورد نظر را روی نقشه پیدا کنید.

می‌توان روش «جست‌وجوی کد پستی با پیمایش نقشه» را ساده و سریع‌ترین راه پیدا کردن کد پستی به حساب آورد. در این شیوه با مراجعه به سایت ملی پست وارد بخش جست‌وجوی کد پستی با پیمایش نقشه می‌شوید. در این صفحه نقشه‌ای برای شما باز می‌شود که باید روی آن موقعیت مکانی دقیق ساختمان مد نظر خود را انتخاب کنید. روی این نقشه هر ساختمان بر اساس پلاک حقیقی خود در واقعیت، شماره‌گذاری شده است.

پیدا کردن کد پستی از طریق پیمایش نقشه
واحد مورد نظرتان را از ساختمان انتخاب کنید.

با کلیک روی پلاک ساختمان مورد نظرتان یک صفحه برای شما باز می‌شود که حاوی آدرس دقیق محل انتخابی شما و چهار گزینه است. برای دستیابی به کد پستی باید گزینه «اطلاعات واحدها» را انتخاب و کد امنیتی را وارد کنید. سپس کد پستی تمام واحدهای آن ساختمان برای شما به نمایش درمی‌آید.

پیدا کردن کد پستی از طریق پیمایش نقشه
اطلاعات واحد انتخاب‌شده برای شما نمایش داده می‌شود.

با این‌ حال ممکن است اطلاعات پستی شهر یا ساختمان مورد نظر شما هنوز روی نقشه بارگذاری نشده باشد. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، وارد بخش «جست‌وجوی کد پستی بر اساس آدرس» شوید و نام معبر (کوچه) آخر، پلاک، نام کسب‌وکار یا ساختمان کد پستی محل را وارد کنید. سپس آدرس دقیق نمایش داده می‌شود و پس از تایید آن می‌توانید کد پستی تمام واحد‌های ساختمان مورد نظرتان را دریافت کنید؛ با وجود این شاید پیدا کردن کد پستی از طریق آدرس مانند روش قبلی چندان هم کار راحتی نباشد یا برای شما به درستی کار نکند.

پیدا کردن کد پستی از طریق قبض

هرچند روش قبل برای کسانی که به استفاده از تکنولوژی عادت دارند روشی بسیار ساده است، اما برخی از مردم از سال‌ها قبل روش‌ ساده دیگری برای پیدا کردن کد پستی داشتند: چک کردن قبض آب، برق و غیره که هرچند روش راحتی بود، اما امروز بسیاری از قبوض به صورت پیامکی برای مالک ساختمان ارسال می‌شود و به این ترتیب امکان دستیابی به کدپستی از این طریق از بین می‌رود. اما اگر شما همچنان قبض کاغذی دریافت می‌کنید، این امکان برایتان مهیاست. البته باید دقت داشته باشید که ممکن است در برخی از موارد کد پستی درج‌شده روی قبض شما صحیح نباشد.

پیدا کردن کد پستی از طریق قبوض
یکی از روش‌های پیدا کردن کد پستی، مراجعه به قبوض کاغذی است.

دریافت کد پستی با پیامک

یکی از دیگر‌ راه‌های دریافت کد پستی ارسال شماره تلفن ثابت واحد مورد نظرتان به شماره ۷۰۸۷ است. البته این روش رایگان نیست و ۲۰۰ تومان برای شما هزینه دارد که این مبلغ یا از روی شارژتان کسر می‌شود یا به قبض تلفن‌ همراه‌تان اضافه می‌شود.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که گویا این روش در حال حاضر فعال نیست و احتمالاً پیام‌های شما بی‌پاسخ خواهد ماند.

دریافت کد پستی با شماره تلفن

پیش از این از طریق شماره تلفن ثابت هم می‌شد کد پستی دریافت کرد. در این روش با مراجعه به سایت رسمی پست کشور می‌توانستید شماره ثابت محل مورد نظر خود را وارد و کد پستی را دریافت کنید، اما استفاده از این روش در حال حاضر امکان‌پذیر نیست. البته این سرویس ممکن است در آینده دوباره در دسترس باشد.

دریافت کد پستی با استفاده از کد ملی

پیش از این، یعنی تا پیش از صدور کارت‌های ملی هوشمند، هر فرد می‌توانست کد پستی محل زندگی خود را از پشت کارت‌ ملی خود مشاهده کند. با این حال این روش ایرادات بسیاری داشت. از جمله اینکه کد پستی درج‌شده در پشت کارت، کد پستی‌ای بود که فرد هنگام ثبت‌نام وارد کرده بود و در صورتی که محل سکونت خود را تغییر می‌داد، کد پستی پشت کارت دیگر هیچ کارایی‌ای نداشت.

پیدا کردن کد پستی از طریق کارت ملی

در حال حاضر نیز، با هوشمند شدن کارت‌های ملی، کد پستی از پشت آنها حذف شده است.

سوالات متداول

کد پستی را از کجا پیدا کنیم؟

پیدا کردن کد پستی روش‌های مختلفی دارد که ساده‌ترین آنها مراجعه به سایت شرکت ملی پست، پیدا کردن کد پستی از طریق قبض و پیامک شماره تلفن ثابت به شماره ۷۰۸۷
https://pvst.ir/c7a
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو