skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رکورد بیش از ۳۷ میلیون تراکنش در داتین زده شد

سمانه سمیع تحریریه

۲۳ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۹ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۴ اسفند ۱۴۰۰

مدیران داتین می‌گویند داتین در اسفند ۱۴۰۰ رکورد بیش از ۳۷ میلیون تراکنش را رد کرده است.

به گزارش پیوست، گزارش ۱۰ ساله عملکرد داتین نشان می‌دهد این شرکت پس از ۱۰ سال فعالیت، حالا بیش از ۷۱ میلیون کاربر با واسطه دارد و بیش از ۱۰ هزار شعبه بانکی در سراسر کشور، حداقل از یکی از سرویس‌ها و خدمات بانکی این شرکت استفاده می‌کنند. چهاردهمین نشست پیوست در کلاب‌هاوس با حضور مدیران داتین به موضوع توسعه فناوری‌های مالی با نگاهی به گزارش عملکرد ۱۰ ساله داتین اختصاص داشت که شب گذشته (۲۲ اسفند ۱۴۰۰) برگزار شد.

گزارشی برای قدرت‌نمایی فنی

مژگان رضایی، مدیر روابط عمومی داتین
مژگان رضایی مدیر روابط عمومی داتین

در ابتدای این گفت‌وگو مژگان رضایی مدیر روابط عمومی داتین درباره چرایی انتشار گزارش عملکرد داتین گفت: داتین پس از ۱۰ سال از فعالیتش به سطحی از بلوغ فنی و عملکردی رسیده است که می‌تواند توانمندی‌های فنی خود در صنعت بانکی و بیمه‌ای را به مخاطبان نشان بدهد. ما برای جمع‌آوری داده‌ها از بخش BI شرکت کمک گرفتیم و در عین حال که به شدت با اطلاعات محرمانه‌ای روبه‌رو بودیم با رعایت تمام این موازین این گزارش منتشر شد. رضایی حساسیت این موضوع را از این رو می‌داند که در حقیقت خود بانک‌ها با داده‌های کلانی روبه‌رو هستند که باید امین آنها باشند و داتین نیز از سویی دیگر باید امین و محرم تمام این داده‌ها باشد: دقیقاً به خاطر همین حساسیت‌ها در بسیاری از بخش‌های آماری که مربوط به مشتریان است، اطلاعات را به تفکیک ارائه نکردیم و داده‌ها را در حد نشان دادن عملکردمان در ۱۰ سال اخیر ارائه دادیم.

هومن مسگری مدیر طرح استقرار و توسعه بانکداری متمرکز بانک سپه
هومن مسگری مدیر طرح استقرار و توسعه بانکداری متمرکز بانک سپه

هومن مسگری مدیر طرح استقرار و توسعه بانکداری متمرکز بانک سپه هم با تایید صحبت‌های رضایی افزود: همان‌طور که مشاهده کردید به غیر از بانک سپه که داده‌های جزئی‌تری از آن در گزارش منتشر شده است در بقیه موارد بیشتر نشان دادن قابلیت‌های ما در فضای بانکی مورد توجه بوده است. اما پروژه بانک سپه را بازتر و بیشتر توضیح دادیم چون این پروژه در سطح ملی بود و در حقیقت محدود به کسب‌وکاری نبوده است. در واقع این آخرین پروژه ما بود و پروژه ادغام بانک سپه و کربنکینگ آن موضوع کلانی است که می‌تواند در این حوزه تاثیرگذار باشد و ما بر انتشار آن بیش از سایر بخش‌ها تاکید داشتیم.

چابک ولی متعادل

محمد نژادصداقت مدیرعامل داتین نیز در مورد چالش چابکی داتین با بزرگ‌تر شدن دامنه فعالیت‌های داتین توضیح داد: درست است که ارزش‌گذاری داتین بر اساس چابکی بوده است و شاید عملاً بعد از پروژه بانک سپه، با مجموعه‌ای بیش از هزار نفر، تغییر واضحی در عملکرد ما صورت گرفته باشد اما هرگز در افق‌ ذهنی محدود به فعالیت‌های کوچک و محدود نبوده‌ایم. در ابتدا با مشتریان و بانک‌های کوچک‌تری در ارتباط بودیم اما از همان اول در مسیر حرکت‌مان به خدمات فرامرزی مثل منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) هم فکر کرده بودیم و آنها را هدف قرار دادیم. در واقع پروژه مهاجرت و ادغام بانک سپه، کربنکینگ کارهای سنگینی بود که دیگر نمی‌توانستیم به چابکی قبل باشیم. چون کارها به شدت متمرکز و سنگین بود و در حقیقت دیگر نمی‌توانیم مثل یک سامانه بانکی ماهانه نسخه جدید ارائه بدهیم اما در این میان به تعادل رسیده‌ایم و به شکلی اصولی موازنه و اصول چابکی را رعایت می‌کنیم.

مهدیه نوروزیان معاون برنامه‌ریزی و توسعه داتین
مهدیه نوروزیان معاون برنامه‌ریزی و توسعه داتین

مهدیه نوروزیان معاون برنامه‌ریزی و توسعه داتین هم در رابطه با پروژه بانک سپه و به نوعی باز ماندن داتین از فناوری‌های جدید حوزه بانکداری باز، نئوبانکینگ، توضیح داد: با ورود پروژه سپه به داتین جنس نوآوری‌های داتین به سمت دیگری هدایت شد. شاید این موضوع در سبد محصولات ما نمود نداشته باشد اما ما زیرساخت‌های سازمانی را متحول کردیم. کار شرکت‌هایی شبیه ما فقط ارائه نرم‌افزارها نیست بلکه مجموعه کارهایی برای بهره‌برداری از نرم‌افزار در سازمان‌هاست. تصور کنید مجموعه بزرگی که سال‌ها با روند دیگری کار کرده‌ و حالا می‌تواند با راهکارهای جامع ما تغییر کند، و این راهکارها و نرم‌افزارهای ماست که هر روزه به‌روز می‌شوند.

هومن مسگری در ادامه این نکته را یادآور شد که: درست است ظرفیت زیادی را برای بانک سپه گذاشتیم و به نوعی بانک پاسارگاد و داتین از ظاهر پیش‌رونده سال‌ها قبل فاصله بیشتری گرفته است اما ما در «سرزمین هوشمند پاد» خدمات نوآورانه‌ای را ارائه می‌دهیم. به نوعی به صورت Invisible banking در بخش‌های دیگر فعالیت کرده‌ایم، چون در حقیقت به طور موازی با حجم ۱۲۰۰ کارمند و حجم کارهای بزرگ داتین در بخش‌های دیگر گروه مالی پاسارگاد اتفاقات تازه و فناورانه‌ای در راه است.

۲۰ درصد سهم بازار بانکی

معاون فروش داتین همچنین درباره نحوه فروش خدمات داتین هم گفت: فروش خدمات و راهکارها به صورت کلی (Total solution) اولویت داتین و البته انتخاب مشتریان ماست، گرچه در این میان استثنائاتی نیز وجود دارد؛ مثلاً بانک رفاه تنها از سامانه‌های تسهیلاتی داتین استفاده می‌کند، اما به صورت عمده خود بانک‌ها هم راحت‌تر هستند از خدمات یکپارچه بهره ببرند.

کلاب هاوس داتین

سهم ۲۰ درصدی داتین از بازار بانکی در گزارش عملکرد ۱۰ساله داتین نشان می‌دهد که داتین در بخش‌های مختلف مثل تعداد ATM و خدمات و راهکارهای بانکی تقریباً ۲۰ درصد بازار بانکی ایران را به خود اختصاص داده است. موضوعی که از نگاه مسگری خیلی راضی‌کننده به نظر نمی‌رسد: ما در داتین دنبال این هستیم که بتوانیم از تجربه بانک سپه بیشتر استفاده کنیم، بعد از اجرای پروژه سپه الآن امادگی بیشتری برای حضور در بازار داریم و در حقیقت تازه اول این راه هستیم.

نژادصداقت هم در ادامه افزود هدف داتین فراگیری مالی‌ است، موضوعی که شاید در ظاهر با هدف اول کسب‌وکارها که کسب درآمد و سودآوری است در تعارض به نظر برسد: تجربه‌های سراسر دنیا نشان داده است بهترین راه برای توسعه فراگیری مالی ابزارهای فناورانه است و ما به عنوان بازوی دیجیتالی بانک پاسارگاد در تلاشیم بتوانیم با راهکارهایی که ارائه می‌دهیم مسیر بانک‌ها را برای سرویس بهتر به کاربران نهایی هموار کنیم. این موضوع هیچ تعارضی با هدف سودآوری ما ندارد. فناوری و بانک‌ها دیگر در هم تنیده شده‌اند و فناوری دیگر ابزار نیست بلکه شکل‌دهنده عملکرد بانک‌هاست. همان‌طور که فضای بانک‌های دیجیتالی و نئوبانک‌ها با فناوری تغییر کرده است.

همراهی از جنس فین‌تک‌ها

نوروزیان همچنین از اقداماتی مبنی بر همکاری بیشتر با فین‌تک‌ها خبر داد: به نظر من در آخر هم به این نتیجه می‌رسیم که این فین‌تک‌ها هستند که می‌توانند مسیر فراگیری مالی را ممکن کنند و این کار از نهادهای حاکمیتی و بانک‌ها برنمی‌آید. ما هم در همین جهت همکاری‌های لازم را با فین‌تک‌ها انجام می‌دهیم و در صورتی که بانکی نیاز به API و خدماتی داشته باشد ما نیز آن را همراهی می‌کنیم.

فرهنگ فرزان معاون فروش و امور مشتریان داتین
فرهنگ فرزان معاون فروش و امور مشتریان داتین

فرهنگ فرزان معاون فروش و امور مشتریان داتین در ادامه درباره کلیدواژه‌هایی مثل تحول دیجیتالی که این روزها بسیار شنیده می‌شود صحبت کرد: در تلاش هستیم که عبارت تحول دیجیتالی در کسب‌وکار ما شعار نباشد و تا جای ممکن به مشتریان‌مان در هموار کردن مسیر تحول دیجیتالی کمک کنیم. برای مثال خدماتی که به بانک گردشگری و سامانه شباهنگ ارائه دادیم و بانک قرض‌الحسنه رسالت نمونه‌ای از این دست هستند. بانک قرض‌الحسنه رسالت ۴۰۰ شعبه‌ای حالا در حقیقت تنها یک شعبه دیجیتالی است و همه این تحولات با راهکارهای بانکی ما ممکن شد.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی نگهداری حجم سه پتابایت دیتا در داتین توضیح داد: حجم کل دیتاها در دیتابیس‌های داتین به عنوان سرویس‌دهنده بانک‌ها ذخیره شده است اما هر بانک که مشتری ماست دیتاسنتر مخصوص به خود را دارد؛ مثل بانک پاسارگاد، سپه و غیره.

او در ادامه به رکورد آمارهای گزارش اشاره کرد: اصولاً اغلب هر سال اسفندماه آمار تراکنش‌ها زده می‌شود. اوایل اسفند آمار ۳۷ میلیون را رد کردیم و بعد از اضافه شدن پنج بانک دیگر ۲۰ درصد رکورد دیگر را هم زدیم.

ورود به بازارهای جدید

محمد نژادصداقت مدیرعامل داتین
محمد نژادصداقت مدیرعامل داتین

مدیرعامل داتین در بخشی از گفت‌وگو در رابطه با ورود داتین به حوزه بیمه توضیح داد: به خاطر مشکلات تحریم با اینکه فناوری‌های لازمه را داریم اما نمی‌توانیم حوزه فعالیت‌هایمان را به راحتی به کشورهای دیگر صادر کنیم. در نتیجه توسعه عرضی را ترجیح می‌دهیم و نزدیک‌ترین حوزه به حوزه بانکی، بیمه بود. چون متاسفانه در زمینه بیمه پیشرفت‌های خاصی نداشته‌ایم و همین خلأ می‌تواند فرصت خوبی برای ورود ما فراهم کند. هم ‌استایی و تطابق بین نظام بانکی و بیمه لاین استراتژیکی را برای داتین رقم زده است و ما به طور حتم در این زمینه حرف‌های جدی داریم.

نژادصداقت اما ورودشان به بورس را استراتژی دیگری برشمرد و گفت: در این حوزه مطابق با نیاز مشتری نقطه ورود را تعیین کردیم، بانک پاسارگاد به عنوان شرکت مادر و از مشتریان اصلی ما که خودش یک شرکت بورسی است به خدماتی مثل تلفیق صورت‌های مالی و سامانه‌های آن نیاز داشت و ما به هیمن خاطر در این بازار ورود کردیم.

فرزند خلف بانک پاسارگاد

نژادصداقت در توضیح حمایت‌های بانک پاسارگاد از داتین ادامه داد: ما در هر حال فرزند بانک پاسارگادیم و همیشه از حمایت‌های همه‌جانبه این مجموعه چه در بحث سرمایه‌گذاری و چه در بخش‌های معنوی هدایت‌های اولیه استفاده کرده‌ایم، اما ما دوران طفولیت را طی کرده و به بلوغ کافی رسیده‌ایم و بانک پاسارگاد ما را موظف کرده است که شرکتی مستقل باشیم و در سال گذشته تنها ۴۱ درصد درآمد داتین متعلق به گروه مالی پاسارگاد بوده است و هرساله در جهت کاهش این سهم هستیم. گرچه ما به حمایت بانک پاسارگاد پروژه سپه را پیش بردیم. ما سامانه‌های سپه را آماده کردیم اما در حقیقت آموزش ۱۳ هزار کارمند بانک سپه به کمک کارکنان بانک پاسارگاد انجام شد.

نوروزیان نیز در مورد تغییرات منابع انسانی و تعداد نفرات داتین توضیح داد: رشد نیروی انسانی ما کاملاً خطی و با روندی منطقی انجام شد. ما در واقع به شکل تهاجمی و یکباره افزایش نیرو ندادیم. با ۶۶ کارمند شروع کردیم و طی ۱۰ سال به نیروهای کنونی رسیدیم. تمرکز را روی کیفیت گذاشتیم، گرچه به شدت در سال‌های اخیر با کمبود نیروی انسانی متخصص مواجهیم و این چالش همه ما در این صنعت است.

پایانی در کار نیست

مسگری در آخر، در مورد به پایان رسیدن پروژه سپه توضیح داد: در حقیقت پایانی برای سپه وجود ندارد و تازه وقتی پروژه مستقر می‌شود و به پایداری می‌رسد باید به موضوع با بلوغ بیشتری نگاه شود. ما در سال آینده موضوع مهاجرت تسهیلات واحدهای ادغامی را پیش‌ رو داریم. داده‌های تسهیلات واحدهای ادغامی هنوز به شکل کامل مهاجرت داده نشده است و در سال آینده هدف ما این است که این کار به طور کامل انجام شود. به هر حال بانک‌ها همیشه با درخواست‌ها و رویکردهای جدید مواجه هستند و این مهم تنها با همکاری بانک‌ها و شرکت‌ها و تامین‌کنندگان فناورانه امکان‌پذیر است.

https://pvst.ir/c27
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو