skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

واردات موبایل بالای ۶۰۰ دلار ممنوع می‌شود؟

امید اعظمی عضو تحریریه

۲۸ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲ بهمن ۱۴۰۰

امروز (۲۸ دی) برخی رسانه‌ها به نقل از رئیس کل گمرک خبر ممنوعیت واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار از سال آینده را منتشر کردند. این خبر در حالی منتشر شده است که برخی واردکنندگان موبایل در گفت‌وگو با پیوست از چنین ممنوعیتی اظهار بی‌اطلاعی کردند و در همین حال یک منبع آگاه در وزارت صمت به پیوست گفت طرحی برای ممنوعیت واردات کالاهای لوکس که گوشی موبایل بالای ۶۰۰ دلار هم شامل آن می‌شود وجود داشته اما از تصویب آن بی‌اطلاع است.

به گزارش پیوست، در حالی که تنها یک هفته از انتصاب علیرضا مقدسی به‌ عنوان معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران می‌گذرد، برخی از رسانه‌ها از جمله خبرگزاری ایلنا به نقل از مقدسی خبری منتشر کردند مبنی بر اینکه او در جلسه با اعضای اتاق بازرگانی اعلام کرده واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار و همچنین واردات خودرو از سال آینده ممنوع می‌شود.

این در حالی است که در بخش دوم از بند ح تبصره ۸ ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۰ آمده است واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار با تعرفه ۱۲ درصد محاسبه و درآمد حاصل از آن به ردیف ۱۱۰۴۱۰ جدول شماره ۵ واریز خواهد شد. در جدول شماره ۵، درآمد دولت حاصل از تعرفه این واردات، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

این بند از قانون بودجه که توسط نمایندگان به قانون بودجه افزوده شده بود در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تکرار نشده است. البته پیش از این هم اتفاق افتاده بود که محاسبه حقوق و عوارض گمرکی واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار در لایحه بودجه قرار نگرفته باشد و بعداً مجلس آن را به لایحه بودجه اضافه کند.

با در نظر گرفتن تمامی این موارد، ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار از سال آینده، بخشی از درآمد‌های گمرکی دولت را حذف می‌کند. درآمدی که قرار بود دولت مستقیما به تولید گوشی‌های داخلی اختصاص یابد. این اتفاق نه تنها روی وضعیت بازار موبایل تاثیر مستقیم می‌گذارد بلکه هزینه‌های تولید گوشی داخلی را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و حتی اگر منبع مالی تولید داخل از جای دیگری تامین شود و واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار فقط از رویه مسافری امکان‌پذیر باشد، قاچاق موبایل دوباره زنده می‌شود و وضعیت قیمت گوشی‌های موبایل نگران‌کننده خواهد شد.

https://pvst.ir/bpb
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو