skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کتبی‌ها و شفاهی‌ها

حمیدرضا نیکدل نویسنده میهمان

۱۴ مهر ۱۳۹۴

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شماره ۸

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ مهر ۱۳۹۸

همین چند وقت پیش روزی همکار جدیدم برای پیگیری روند پروژه مشترک‌مان چند بار پیامک فرستاد. وقتی از پیامک سوم و چهارم به بعد دید دیگر پاسخی دریافت نمی‌کند زنگ زد و بحث را شفاهی ادامه دادیم. بعد از آنکه یکی دو بار دیگر هم همین اتفاق افتاد، روزی در بین صحبت‌هایمان گفت:«آقا! تو مثل اینکه اصلا اس‌ام‌اس‌باز نیستیا!» و سپس از تعداد پیامک‌های روزانه‌اش گفت و اینکه بدون آن اموراتش نمی‌گذرد.
با افتخار از رکورد هزینه پیامک در قبض موبایلش هم یادی کرد. من هم تایید کردم که زیاد با این ارتباط نوشتاری میانه‌ای ندارم و به این نیز اشاره کردم که این بستر ارتباطی را الکن می‌دانم چرا که نمی‌تواند درونمایه و حس گفته‌ها را منتقل کند و این موضوع گاهی باعث ایجاد سوءتفاهم می‌شود. البته آن دوست عزیز قانع نشد و پاسخ داد:«بعضی آدم‌ها کتبی‌اند بعضی شفاهی، تو از دسته دومی!» وقتی من چیزی نگفتم ادامه داد:«ولی خیلی پرحرف هم نیستی آخه…»
هرچند با دسته‌بندی‌اش خیلی موافق نبودم اما در مورد دوم به او حق می‌دادم. یک لحظه هم زبانم چرخید تا خاطره‌ای را برایش تعریف کنم از تجربه‌ای که نشان می‌داد تقسیم‌بندی‌اش خیلی هم عمومیت ندارد اما سرضرب حرفم را خوردم. فهمید و گفت:«مثل اینکه چیزی می‌خواستی بگی؟» گفتم:«نه فراموش کن!»
اصرار کرد که بگویم اما من طفره رفتم. با خود فکر کردم بعضی چیزها هست که آدم تا خودش تجربه نکند نمی‌فهمد. چه سود که برایش بگویم روزی سال‌ها پیش عزیزی بعد از فرستادن چند پیامک وقتی دید دیگر پاسخی دریافت نمی‌کند زنگ زد و وقتی لحن سرد و بی‌حوصله من را شنید قطع کرد و دیگر هرگز زنگ نزد. چه فایده که برایش بگویم بعضی آدم‌ها کتبی‌اند، بعضی‌ها شفاهی، بعضی‌ها هم بی‌حوصله

این مطلب در شماره ۸ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۸ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/1km
حمیدرضا نیکدلنویسنده میهمان

  درس خوانده فنی و در ادامه هوش مصنوعی، از آغاز پیوست تا اکنون‌ برای ماهنامه توضیح می‌دهد که متاسفانه خود را سزاوار کارت خبرنگاری نمی‌داند. حتی خیلی روزنامه‌نویسی هم بلد نیست. اما ظاهرا می‌داند چگونه روندهای فناوری روز دنیا را تبدیل به پرونده‌های پیوست جهان کند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو