skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

افزایش ۵۷ درصدی خطاهای پذیرندگی شاپرک در آذر ۱۴۰۰

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۲ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

پرداخت کارت

خطای پذیرندگی تراکنش‌های شاپرکی در آذر سال جاری به لحاظ تعدادی، ۵۷.۸۹ درصد افزایش یافت.

به گزارش پیوست، بر اساس گزارش آذرماه شاپرک، در این ماه شبکه پرداخت ۹۲.۵۱ تراکنش موفق و ۷.۴۹ تراکنش ناموفق داشته است. از بین این ۷.۴۹ درصد تراکنش ناموفق، ۸۵.۷۲ درصد آن به دلیل خطای کاربری، ۱۲.۹۳ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۰.۷۹ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۴۱ درصد به دلیل خطای کسب‌وکار و ۰.۱۵ درصد به دلیل خطای شاپرکی اتفاق افتاده است.

در این ماه خطای پذیرندگی که خطای مربوط به سوئیچ شرکت ارائه‌کننده خدمات پرداخت است به لحاظ تعدادی، نسبت به آبان سال جاری افزایشی ۵۷.۸۹ درصدی و در مقابل خطای کسب‌وکار کاهشی ۲۶.۵۵ درصدی پیدا کرده است.

افزایش ارزش اسمی و حقیقی تراکنش‌ها

در این ماه حدود سه هزار و ۲۶۶ میلیون تراکنش با ارزش ۶ هزار و ۶۷۹ هزار میلیارد در شبکه الکترونیکی پرداخت کارت پردازش شده است که نسبت به آبان سال جاری کاهشی ۰.۴۶ درصدی در تعداد و ۰.۰۳ درصدی در ارزش ریالی داشته است. با وجود این، این ارقام در آذر سال جاری نسبت به آذر ۱۳۹۹ در تعداد و مبلغ به ترتیب رشدی ۲۱.۳۴ و ۵۹.۳۸ درصدی داشته‌اند.

با این‌ حال با تورم‌زدایی کردن متغیر ارزشی اسمی و تبدیل آن به رشد حقیقی این رقم از ۵۹.۳۸ درصد به ۱۷.۹۴ درصد می‌رسد.

ارزش اسمی و حقیقی

رشد ابزارهای پذیرش

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) پشتبیان سه ابزار پذیرش اینترنتی، موبایلی و کارتخوان فروشگاهی است که عملکرد تعدادی و مبلغی آنها را در ماه گذشته در گزارش آذر خود مورد بررسی قرار داده است.

هر سه ابزار پذیرش اینترنتی، موبایلی و فروشگاهی در ماه گذشته نسبت به آبان ۱۴۰۰ به ترتیب رشدی ۰.۱۸، ۱.۰۸ و ۱.۶۸ درصدی داشته‌اند.

طبق گزارش شاپرک در این ماه، سهم تعدادی کارتخوان‌های فروشگاهی از تراکنش‌ها ۹۰.۷۱ درصد، سهم پذیرش اینترنتی ۶.۰۱ درصد و سهم ابزار موبایلی ۳.۲۷ درصد بوده است.  در بخش سهم مبلغی هر یک از ابزارهای پذیرش به همین ترتیب به ۸۷.۷۷، ۱۲.۰۶ و ۰.۱۷ درصد رسیده است.

سهم مبلغی مانده‌گیری در آذرماه حذف شد

گزارش آذرماه شاپرک در ادامه به بررسی عملکرد شاپرک به ازای نوع خدمت خرید کالا و خدمات، پرداخت قبض و خرید شارژ و مانده‌گیری می‌پردازد و ذکر کرده است که در این ماه ۸۸.۲۳ درصد از سهم تعدادی خدمات شاپرک به خرید کالا و خدمات، ۷.۳۸درصد به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و ۴.۳۹ درصد به مانده‌گیری اختصاص داشته است.

با این‌ حال در بخش سهم مبلغی تراکنش‌ها، مانده‌گیری به طور کامل در آذرماه حذف شده و ۹۸.۶۹ درصد از سهم مبلغی تراکنش‌ها با خرید کالا و خدمات و ۱.۳۱ درصد به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه اختصاص داشته است.

سه شرکت برتر PSP همچنان در صدر

بر اساس گزارش آذرماه شاپرک، پرداخت الکترونیک سامان، به‌پرداخت ملت و تجارت الکترونیک پارسیان با سهم به ترتیب ۲۰.۸۳، ۲۰.۶۴، ۱۷.۹۷ درصدی در صدر  لیست سهم بازار شرکت‌های PSP از نظر تعداد تراکنش قرار دارند. الکترونیک‌کارت دماوند با سهم ۰.۶۰ درصدی در انتهای این لیست قرار دارد.

این ترتیب در سهم بازار مبلغی شرکت‌های PSP هم ثابت است و به‌پرداخت ملت با سهم ۱۹.۴۲ درصدی، پرداخت الکترونیک سامان با سهم ۱۷.۷۸ درصدی و تجارت الکترونیک پارسیان با سهم ۱۲.۱۷ درصدی در صدر جدول قرار دارند. الکترونیک‌کارت دماوند نیز با سهم از بازار ۰.۴۳ درصدی در انتهای جدول قرار دارد.

شرکت پرداخت الکترونیک سامان در آذرماه با پوشش ۲۰.۸۰ درصدی بازار کارتخوان فروشگاهی بیشترین سهم را در اختیار دارد. آسان پرداخت پرشین با ۳۴.۵۷ درصد از سهم بازار تراکنش‌های اینترنتی، بالاترین سهم از این بازار را در اختیار دارد. در بخش تراکنش‌های موبایلی نیز شرکت به‌پرداخت ملت با در اختیار داشتن ۳۵.۵۳ درصد، یکه‌تاز بازار تراکنش‌های موبایلی است.

بیشترین اختلاف بین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی با ۰.۲۳ درصد کاهش در اختیار آسان پرداخت پرشین قرار دارد.  بیشترین اختلاف بین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی با کاهشی ۱۵.۷۳ درصدی در اختیار تجارت الکترونیک پارسیان است. علاوه بر این، تجارت الکترونیک پارسیان با ۰.۴۴ درصد کاهش، بالاترین اختلاف را بین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی دارد.

بالاترین و پایین‌ترین میزان‌ خطای پذیرندگی

طبق گزارش شاپرک، بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با کاهشی ۰.۳۵ درصدی در اختیار شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد است و به‌پرداخت ملت با ۳.۰۴ درصد بیشترین افزایش سهم در مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی را داشته است.

در بحث مقایسه خطای پذیرندگی به کل تراکنش‌های هر شرکت، الکترونیک‌کارت دماوند با سهم ۱.۶۹۹ درصدی خود، بالاترین میزان خطا را در بین شرکت‌های PSP دارد و در مقابل در این ماه، پرداخت الکترونیک سداد با خطایی در حدود ۰.۰۲۱ درصد بهترین عملکرد را از نظر نسبت خطای پذیرندگی به مجموع تراکنش‌ها در بین دیگر شرکت‌ها داشته است.

https://pvst.ir/blz
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو