skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

پریا نظری عضو تحریریه

براساس گزارش وندار:

۳۰ هزار کاربر اجازه برداشت خودکار از حسابشان را به «وندار» داده‌اند

پریا نظری
عضو تحریریه

۱۴ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

وندار، ارائه کننده درگاه‌پرداخت و راهکارهای پرداخت الکترونیکی، در گزارشی اعلام کرد در سه ماهه تابستان ۱۴۰۰، بیش از ۲۶ هزار کاربر در کسب‌وکارهایی که سرویس حق اشتراک (direct debit) وندار پیاده‌سازی شده، از این سرویس بهر‌ه‌مند شدند. براساس این گزارش هر چند در ابتدا کاربران تمایل زیادی به دادن دسترسی به حساب بانکی خود برای استفاده از این سرویس نداشتند؛ اما هم‌اکنون ۳۰ هزار کاربر اجازه برداشت مستقیم از حسابشان را داده‌اند.

به گزارش پیوست، آبان ماه سال گذشته شرکت تجارت الکترونیک ارسباران با نام تجاری «وندار» سرویس برداشت خودکار حق اشتراک (direct debit) را عملیاتی کرد و امسال روی چند پلتفرم بزرگ چون فیلمیو و نماوا پیاده‌سازی شد. سرویس «برداشت خودکار حق اشتراک»، سرویسی است که درآن کسب‌وکارهایی که برمبنای حق اشتراک و آبونمان (subscription) فعالیت می‌کنند، می‌توانند به صورت آنلاین و مستقیم با اجازه مشترک از حساب بانکی وی، حق اشتراک خود را برداشت کنند. پس از آن هرماه اشتراک مشتری به صورت خودکار تمدید شده و مبلغ آن به حساب کسب و کار واریز می‌شود.

حالا وندار در گزارشی آمار و ارقامی از سه ماهه تابستان ۱۴۰۰ و وضعیت سرویس حق اشتراک که روی کسب‌وکارها پیاده‌سازی شده، ارائه داده است. براین اساس  ۲۵ کسب‌وکار من جمله سرویس‌های حق اشتراک محتوایی، کیف‌پول‌ها، سرویس‌های پخش ویدیوی خانگی، تامین‌کنندگان اینترنت، شرکت‌های هاستینگ و خدمات ابری، سرویس‌های خدمات سازمانی و حتی فضاهای کار اشتراکی در این بازه زمانی از سرویس حق اشتراک وندار استفاده کرده‌اند که در مراحل آزمایش، پیاده‌سازی یا استفاده از این سرویس هستند.

۲۵ کسب وکار، سرویس حق اشتراک وندار را پیاده‌سازی و عملیاتی کرده‌اند

در این بازه زمانی همچنین بیش از ۲۶ هزار کاربر نهایی در همه این کسب‌وکارها سرویس حق اشتراک وندار را برای پرداخت‌های خودکار خود استفاده کرده‌اند. نزدیک به ۳۰ هزار مجوز توسط کاربران صادر شده است. یعنی کاربران به آن کسب‌وکار مجوز دادند تا هرماه از حساب آنها برای حق اشتراک کم شود.

با توجه به تعداد مجوزهای لغو شده بیش از ۶۲ درصد از کاربران از این سرویس راضی به نظر می‌رسند و کماکان از مزایای سرویس حق اشتراک برای انجام خودکار پرداخت‌های تکرارشونده خود استفاده می‌کنند.

به ‌علاوه نرخ تبدیل کاربران در استفاده از سرویس حق اشتراک وندار طی این بازه بیش از ۴۰ درصد بوده است. نرخ تبدیل به معنی درصد کاربرانی است که به هنگام تمدید اشتراک خود در این کسب‌وکارها، سرویس حق اشتراک را انتخاب کرده و در نهایت با صدور مجوز، اجازه برداشت مستقیم و تمدید خودکار را از طریق وندار به کسب‌وکار داده‌اند.

۲۶ هزار کاربر نهایی از سرویس حق اشتراک وندار در سه ماه تابستان استفاده کرده‌اند

کمتر از ۱۸ درصد پرداخت‌ها به دلایلی همچون عدم موجودی کافی با خطا مواجه شده‌اند. براساس این گزارش به نظر می‌رسد این میزان در ابتدا ناشی از تردید کاربران و دسترسی به حساب‌هایی با موجودی کمتر بوده است. اما طی بازه‌های هفتگی این عدد کاهش یافته و کاربران با اعتماد بیشتر به سرویس حق اشتراک، حساب‌هایی با موجودی بالاتر را به عنوان حساب متصل به سرویس حق اشتراک وندار انتخاب کرده‌اند.

در حال حاضر ۱۲ بانک از جمله بانک‌های ملت، سامان، آینده، پست‌بانک، مهر ایران، کشاورزی، اقتصاد نوین، ایران‌زمین، سرمایه، دی، انصار و سینا، به سرویس حق اشتراک وندار متصل هستند و مشتریان این بانک‌‌ها می‌توانند حساب‌های خود در بانک‌های مربوطه را برای پرداخت‌های خودکارشان انتخاب کنند. از میان این بانک‌ها، مشتریان بانک ملت بیشترین استقبال را از این سرویس کرده‌اند.

۱۲ بانک به سرویس حق اشتراک وندار متصل هستند

در کنار بانک‌ها، یک کیف پول هم به این سرویس مجهز شده است. «همراه کارت» به عنوان یک سرویس کیف‌پول نیز برای استفاده از سرویس حق اشتراک توسط کاربران در نظر گرفته شده که کاربرانی که به هر دلیلی قصد ندارند مجوز دسترسی برداشت مستقیم به حساب بانکی خود را به کسب‌وکارها بدهند، بتوانند از یک کیف‌پول به عنوان واسط استفاده کنند.

هم اکنون بانک‌ها به ۲ طریق احراز هویت از طریق اطلاعات اینترنت‌بانک و احراز هویت از طریق پارامترهای کارت بانکی، مشتریان خود را احراز هویت می‌کنند.

براساس گزارش وندار، حدود ۹۰ درصد مشتریان بانک‌ها احراز هویت از طریق پارامترهای کارت بانکی را جهت صدور مجوز برداشت ترجیح می‌دهند. این در حالی است که نرخ تبدیل مشتریان بانک‌هایی که اینترنت بانک را برای پروسه احراز هویت انتخاب کرده‌اند تنها ۱۰ درصد است. با این توصیف پیش‌بینی می‌شود سایر بانک‌ها با تسهیل فرایند اتصال حساب بانکی به سرویس حق اشتراک، کار را برای مشتریان خود ساده‌تر کنند.

۹۰ درصد بانک‌ها، از طریق کارت بانکی احراز هویت مشتریان خود را انجام می‌دهند

تخمین وندار در این گزارش این بود که در ابتدا کاربران تمایل زیادی به دادن دسترسی به حساب بانکی خود نداشتند و حدود ۱۰ تا ۱۵درصد از کاربران جذب استفاده از این سرویس می‌شوند؛ اما به مرور زمان در این بازه سه‌ماهه تعداد مجوزهای دسترسی مستقیم به حساب بانکی کاربران بسیار بیش از حد تصور و نرخ تبدیل افراد به کاربران سرویس حق اشتراک وندار، بیش از ۴۰ درصد بوده است. این نشان‌دهنده تمایل کاربران ایرانی به استفاده از تکنولوژی‌های به روز پرداخت و سرویسی مثل حق اشتراک خودکار است.

برنامه آینده وندار برای سرویس حق اشتراک

وندار در بخش پایانی گزارش، برنامه‌های آینده خود برای سرویس حق اشتراک را نام برد. براین اساس وندار قصد دارد سرویس خود را در قالب محصولات متنوعی که در حال توسعه یا مترصد پیاده‌سازی آنهاست، برای کسب‌وکارهای بیشتری نیز بسط دهد. کسب‌وکارهای حق اشتراکی با مشتریان کم‌تعداد مثل باشگاه‌های ورزشی یا کلاس‌های آموزش موسیقی و حتی امکان پرداخت خودکار شارژ ساختمان و غیره از جمله این نمونه‌ها هستند. خدمات‌دهی به کسب‌وکارهایی که خدمات فروش اقساطی را به مشتریان خود ارائه می‌کنند و همچنین شرکت‌های بیمه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی که به صورت اشتراکی به کاربران خود سرویس می‌دهند از جمله کسب‌وکارهایی هستند که در آینده نزدیک می‌توانند از سرویس حق اشتراک وندار و مزایای متعدد آن بهره‌مند شوند.

None

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو