skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

به منظور ارتقا ۳۰ رتبه‌ای ایران در گزارش بین‌المللی شاخص توسعه دولت‌الکترونیکی

دستگاه‌‌های اجرایی موظف به ارائه ۲۰ خدمت به صورت الکترونیکی شدند

۹ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شورای اجرایی فناوری اطلاعات برای ارتقای ۳۰ رتبه‌ای ایران در گزارش بین‌المللی شاخص توسعه دولت‌الکترونیکی دستگاه‌‌های اجرایی را موظف کرد ۲۰ خدمت را به صورت الکترونیکی و آنلاین در طول یک دوره یک ماهه به پیاده‌سازی و ارائه کنند.

به گزارش پیوست، شورای اجرایی فناوری‌اطلاعات تاکید کرده است که با توجه به اینکه دوره جدید ارزیابی شاخص دولت‌‌الکترونیکی درنیمه اول سال ۱۴۰۰ انجام می‌شود و نتایج آن در سال ۱۴۰۱ منتشر می‌شود از همین رو سرویس‌هایی که تاثیر بسزایی در ارتقای رتبه ایران دارند و هنوز از سوی دستگاه‌‌های اجرایی پیاده نشده‌اند با ظرف یک ماه پیاده‌سازی شوند و به مرحله کاربردی برسند.

در ارزیابی‌های منتشر شده در سال ۲۰۱۶، در ابتدای اجرایی شدن قانون برنامه ششم توسعه، ایران در رتبه ۱۰۶ ا زنظر شاخص‌های دولت‌الکترونیکی قرار داشت این رتبه با اقدامات صورت گرفته از سوی دولت به ۸۹ در سال ۲۰۲۰ ارتقا یافت. حال با توجه به شاخص‌های مدنظر سازمان ملل برای ارزیابی وضعیت دولت‌الکترونیکی شورای اجرایی فناوری اطلاعات از دستگا‌ه‌های اجرایی خواسته تا اقدام به راه‌اندازی سامانه‌های و سرویس‌های معطل مانده خود که تاثیر بسیاری در ارتقای رتبه ایران در شاخص‌های بین‌الملی دارد کنند.

لیست خدمات ۲۰ گانه موثر در ارتقای رتبه بین‌المللی ایران از نظر شاخص‌های دولت‌الکترونیکی

طبق این مصوبه سازمان ثبت‌احوال باید اقدام به راه‌اندازی سامانه درخواست صدور شناسنامه، درخواست گواهی وفات ودرخواست گواهی وضعیت ازدواج به صورت آنلاین کند. طبق مصوبه شورای اجرایی فناوری اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور باید ارائه درخواست کارت هوشمند ملی و المثنی، بازنشانی رمزکارت هوشمند ملی را کاملا الکترونیکی انجام داده و مراجعه حضوری با تعیین نوبت به صورت الکترونیکی حسب خدمت فقط برای احراز هویت ودریافت اطلاعات بیومتریک انجام شود.

همچنین این سازمان با همکاری وزارت راه و شهرسازی باید سامانه‌ای را به منظور ثبت تغییر نشانی محل اقامت راه‌اندازی کنند. درخواست برای خرید و فروش املاک یکی دیگر از سامانه‌هایی است که وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به راه‌اندازی و ایجاد آن اقدام کند.

این سامانه‌های هیچکدام سامانه‌های جدیدی نیست بلکه طی سال‌های گذشته هر کدام ازدستگاه‌های اجرایی ملزم به راه‌اندازی این سامانه‌ها بودند.

همچنین اتاق اصناف با همکاری شهرداری‌های باید امکان درخواست مجوز کسب و کار را به صورت آنلاین فراهم کنند و شرکت‌های آبفا و توانیر نیز با همکاری شهرداری‌ها باید اقدامات لازم برای پرداخت قبوض خدماتی و شهرداری‌ها را فراهم کنند. همچنین شهرداری کلان‌شهرها موظف هستند ظرف ۲ ماه خدمات الکترونیکی درخواست مجوز ساخت و نوسازی ساختمان‌ها را طراحی، پیاده‌سازی کرده و از طریق درگاه‌های الکترنیکی خود در دسترس کاربران قرار دهند.

سازمان محیط زیست نیز باید امکان ثبت درخواست مجوزهای محیط زیست را به صورت آنلاین و برخط فراهم کند.  نیروی انتظامی طبق این دستورالعمل باید امکان ارائه ۵ سرویس را به صورت آنلاین فراهم کند.

درخواست مجوز رانندگی، درخواست برای حفاظت اجتماعی، درخواست شماره‌گذاری و تعویض پلاک وسایل نقلیه، ثبت شکایت از طریق پلیس و پرداخت جریمه‌های رانندگی سرویس‌هایی هستند که نیروی انتظامی برای ارتقای رتبه دولت الکترونیکی ایران باید آن را به صورت الکترونیکی ارائه دهند.

همچنین نیروی انتظامی موظف است خدمات الکترونیکی درخواست صدور یا تعویض گواهینامه رانندگی، گذرنامه، نقل و انتقال خودرو و ثبت اعلان حادثه را در وبگاه خود و در گاه ملی خدمات دولت هوشمند ایجاد کنند و در صورت لزوم برای مراجعه حضوری زمان و مکان مراجعه برایدریافت خدمت را به‌صورت الکترونیکی به متقاضی اعلام کند.

سازمان امور مالیاتی نیز باید امکان پرداخت مالیات بردآمد، ارث، نقل و انتقال و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را به صورت آنلاین فراهم کند.

همچنین وزارت ارتباطات نیز باید با فوریت خدمات ۲۰ گانه را در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند پیاده‌سازی کند و امکان استفاده از آن خدمات را برای تمامی شهروندان فراهم کند.

 

https://pvst.ir/aee

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو