skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کتابخانه ملی رویداد لیبتک۲ را برگزار کرد:

کتابخانه ملی به صورت جدی به دنبال هوشمندسازی خود است

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

رویداد لیبتک ۲ با هدف حل مسئله فهرست نویسی تحلیلی به کمک راهکارهای فناورانه در کتابخانه ملی برگزار و از بین تیم‌ها شرکت کننده شرکت راهکار پردازش ژرف از سوی تیم داوران رتبه اول این مسابقه معرفی شد . در این مراسم مسئولان کتابخانه ملی گفتند که از اواسط دهه نود استفاده از تکنولوژی و کمک گرفتن از استارت‌آهای این حوزه را برای ورود فناوری به بخش‌های مختلف این کتابخانه جدی‌تر دنبال کرده‌اند.

در سال‌های اخیر گسترش فناوری و تکنولوژی، از یک سو منجر به تولید روزافزون داده‌ها، مقالات و… دیجیتال شده و از سوی دیگر نگهداری وحفظ این داده‌ها دیگر به شیوه سنتی و قدیمی ممکن نیست. تکنولوژی در عصر حاضر راه‌حل‌هایی ساده و با بهره گیری از هوش مصنوعی به جای نیروی انسانی دارد. سازمان اسناد و کتابخانه ملی با درک ضرورت حرکت به این سمت تلاش کرده  که برای مسئله فهرست نویسی تحلیلی راهکاری فناورانه بیابد.

رویداد لیبتک ۲ در همین راستا و برای شناسایی مسئله با حضور ۳۴  تیم شرکت کننده برگزار شد که از میان آنها تنها چهار تیم به مرحله اختتامیه رسیدند. شرکت راهکار پردازش ژرف، دادما تک، رضا یگانگی و محمد صدر چهار تیمی بودند که مدل پیشنهادی خود برای حل مسئله فهرست نویسی تحلیلی به کمک راهکارهای فناورانه را ارائه داده و به سوالات داوران حاضر پاسخ دادند؛ در نهایت تیم راهکار پردازش ژرف رتبه اول این مسابقه را به خود اختصاص داد و برنده جایزه‌ای ۵۰  میلیونی و امکان همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را پیدا کرد. تیم‌های بعدی هم به ترتیب در جایگاه دو تا چهارم قرار گرفتند.

ضرورت استفاده از تکنولوژی

مظفر پاسدار شیرازی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اختتامیه رویداد لیبتک ۲ با اشاره به بازدید وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات  در سال ۱۳۹۷ از این کتابخانه گفت: «در این بازدید مسئله فناوری بلاکچین و استفاده از آن در کتابخانه ملی مطرح شد ولی نگاه همه به این مسئله نگاهی خیال‌گونه بود؛ اما کمی بعد با همکاری وزارت ارتباطات و امضای تفاهمنامه با این وزارت‌خانه و سپس معاونت علم و فناوری، تنظیم یک برنامه نوآوری برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را آغاز کردیم.»

او با بیان اینکه ما ضرورتی انکارناپذیر در درون مجموعه احساس می‌کردیم، ادامه داد: «خدمات دیجیتال  منابع دیجیتالی هر روز گسترده و گسترده‌تر می‌شود و اگر ما بخواهیم ماموریت‌های کتابخانه ملی را با اقتضای امروز بازتعریف کنیم، وظیفه داریم همه این منابع الکترونیک را گردآوری و پردازش کنیم اما اگر قصد داشتیم که این کار را با روش قبلی کتاب‌ها و نشریات کاغذی انجام بدهیم، نیازمند بودجه‌ای کلان و افزایش نیروهای سازمان بودیم.»

پاسدار شیرازی تاکید کرد: «در اینجا ضرورت استفاده از تکنولوژی حس می‌شد؛ ما چالش‌ها را استخراج و فکر کردیم که می‌توانیم با کمک تکنولوژی راهکارهای جدیدی تدارک ببنیم.»

او با اشاره به مسیر حرکت این سازمان در این سال‌ها و تعامل با استارت‌أپ‌ها، گفت: «در نتیجه برنامه نوآوری را جدی‌تر گرفتیم و با حمایت معاونت نوآوری، مرکز نوآوری و کسب‌وکارهای داده محور را افتتاح کردیم. این مرکز به عنوان بازو تعامل با گروه‌های فناور و استارتاپ‌ها فعالیت می‌کند و ما امیدواریم که بتواند بخشی از چالش‌های سازمان را با رویکردهای فناروانه حل کند.»

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران  ادامه داد: «در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ ما توانستیم اولین پردازش سامانه خودکار با هوش مصنوعی را در کتابخانه ملی رونمایی کنیم و هوش مصنوعی را برای یکی از فعالیت‌های سازمان در خصوص فهرست نویسی پایان نامه و مقالات به خدمت بگیریم و در حال حاضر هم با استفاده از این تکنولوژی فهرست پایان نامه‌ها  با سرعتی بالا قابل استخراج هستند.

او ادامه: «امیدوارم که ما بتوانیم از ظرفیت هوش مصنوعی برای انچه که تا امروز توسط نیروهای متخصص خود سازمان انجام می‌شد، استفاده کنیم و کیفیت و دقت تگ موضعی و رده بندی کتاب را ارتقا بدهیم.

 این گام اولیه است

اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هم  در ادامه این مراسم گفت: «سازمان اسناد و کتابخانه ملی از سال ۱۳۹۷ در تدوین اصول و سیاست‌های راهبردی خودش به این نتیجه رسید که مجبور است وارد عرصه تکنولوژی شود.»

او با بیان اینکه امیدوارم این گام به عنوان گام اولیه تلقی شود، گفت: «نیاز بود که ما در عرصه فهرست خوانی کتاب‌ها و با توجه به انبوه  دانش و اطلاعاتی که هرروز در حال تولید است به سمت استفاده از هوش مصنوعی حرکت کنیم.»

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: «مخالفت‌ها همیشه وجود داشته و خواهد داشت و ما به عنوان مدیران جامعه باید بتوانیم از ذهن خلاق، انرژی وافر و تلاش جوانان بهره ببریم. آینده ما و مسیر ما به سوی نوآوری در دست جوانانی است که با خلاقیت و نوآوری خود در عرصه‌های مختلف می‌کوشند.»

https://pvst.ir/a3r
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو