skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش مسیریاب نشان از سفرهای نوروزی:

افزایش ۱۰۶ درصدی سفرهای نوروزی در ۱۴۰۰

۲۳ فروردین ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بررسی‌های نقشه و مسیریاب «نشان» حاکی از آن است که تردد در محورهای اصلی کشور در نوروز ۱۴۰۰ به نسبت نوروز سال گذشته، بیش از دو برابر افزایش داشته که بخش قابل توجهی این ترددها از مبدا تهران و کرج به مقصد استان‌های شمالی بوده است. این در حالی است که به دلیل شیوع کرونا، سفرهای نوروز ۱۳۹۹ نسبت به سال ۹۸ با کاهش ۷۱ درصدی همراه بود؛ اما این بار سفرهای نوروزی نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش ۱۰۶ درصدی داشته است.

براساس این گزارش، در نوروز ۱۴۰۰، تردد در مسیرهای داخلی به ۳ استان شمالی کشور نسبت به سال گذشته ۵ برابر شده و همچنین تردد در محور کرج به چالوس ۷ برابر شده است. این آمار‌ها با تحلیل ترددهای بیش از ۶ میلیون کاربر از بازه زمانی ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ به دست آمده است.

هفته دوم: قرمزتر اما پرسفرتر

با چراغ سبز ستاد مبارزه با کرونا به آغاز سفرها، پیش‌بینی می‌شد که افراد و خانواده‌های زیادی تصمیم به مسافرت بگیرند. این بررسی گویای آن است که روز جمعه ۱۳ فروردین ۱۴۰۰، بیشترین درصد افزایش ترددهای جاده‌ای در اپلیکیشن نشان ثبت شده است؛ روزی که ترددها ۱۹۶ درصد بیشتر از زمان مشابه در سال ۱۳۹۹ بوده است. اما با نگاهی دقیق‌تر به نمودار زیر می‌توان متوجه این نکته شد که در ششم فروردین بیشترین تردد در محورهای اصلی کشور ثبت شده است.

نکته مهم دیگر این است که در هفته دوم تعطیلات، ترددها در محورهای کلیدی بیشتر از هفته ابتدایی تعطیلات بوده‌اند. با در نظر گرفتن تغییر سریع رنگ شهرها از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، این فرضیه مطرح است که شاید برخی شهروندان تصمیم گرفته‌اند از فرصت سفر نوروزی در هفته دوم استفاده کنند چرا که مشخص نیست چه زمان محدودیت‌هایی که در حال گسترش بودند، به پایان برسند.

توجه به این نکته ضروری است که افزایش ۱۰۶ درصدی ترددها مربوط به کل جاده‌های بین‌شهری کشور نیست بلکه نقشه و مسیریاب نشان، ۹ محور اصلی کشور در بازه زمانی ۲۸ اسفند تا ۱۳ فروردین را بررسی کرده است.

افزایش ۵ برابری تردد در استان‌های شمالی

بررسی‌های نقشه و مسیریاب نشان از داده‌کاوی رفتار کاربران به شکل انبوه، گویای این موضوع است که ترددها در مسیر استان‌های شمالی به شکل قابل توجهی افزایش داشته است.

بر اساس گزارش مسیریاب نشان، شلوغ‌ترین محور کشور در نوروز با افزایش ۵۷۸ درصدی یا حدود ۷ برابری، مسیر کرج-چالوس بوده است. از طرفی اگر میزان افزایش تردد در ۳ استان شمالی کشور یعنی گیلان، مازندران و گلستان را بررسی کنیم، می‌بینیم که حجم تردد در این سه استان شمالی حدود ۵ برابر یا ۴۰۸ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

پس از محورهای شمالی، مسیر تهران-قم با ۱۴۶ درصد افزایش تردد نسبت به سال ۱۳۹۹، بیشتر نرخ افزایش تردد را بین محورهای اصلی کشور داشته است. البته این نکته را باید در نظر داشت که مسیر تهران-قم یکی از محورهای کلیدی برای رسیدن به شهرهای مرکزی و جنوبی کشور از مبدا تهران است.

همچنین محور کرج-رشت نیز با افزایش ۱۲۶ درصدی -یعنی بیش از ۲ برابر- نسبت به نوروز سال ۱۳۹۹ افزایش تردد داشته است. اما پس از آن، سایر مسیرها کمتر از ۱۰۰ درصد افزایش تردد داشته‌اند. محور کرج-تبریز ۹۹ درصد، محور اصفهان-یزد ۶۸ درصد، محور اصفهان-شیراز ۵۴ درصد، محور تهران-همدان ۵۲ درصد و حتی مسیر مشهد-تهران صرفاً ۴۵ درصد افزایش داشته است. کمترین افزایش تردد نیز با ۲۶ درصد افزایش، مربوط به محور مشهد-بابلسر بوده است.

در مجموع بررسی‌های نقشه و مسیریاب نشان حاکی از آن است که ترددهای نوروزی ۱۴۰۰ به شمال کشور، قابل مقایسه با ترددها در سایر محورهای کلیدی نیست و بخش قابل توجهی از این سفرها را به خود اختصاص داده است. افزایش کمتر از ۱۰۰ درصدی سایر محورها به جز شمال، مخصوصاً با توجه به محدودیت‌هایی که سال گذشته در ایام نوروز در بسیاری از نقاط کشور وضع شد بسیار قابل توجه است.

نقشه و مسیریاب نشان در پایان این گزارش اعلام کرده است که کاربران جهت استفاده از این مسیریاب، نیاز به ارائه هیچ اطلاعات هویتی ندارند و بدون نیاز به لاگین یا داشتن حساب کاربری می‌توانند از تمام قابلیت‌های نقشه و مسیریاب استفاده کنند. ساختن یک حساب کاربری و ورود به آن، کاملا اختیاری است و صرفا به کاربر کمک می‌کند تا نقشه را شخصی‌سازی و اطلاعات مورد نظر خود را برای آینده ذخیره‌سازی کند. حتی در صورت نیاز به داشتن حساب کاربری، کاربران نشان نیازی به ارائه شماره موبایل خود ندارند. داده‌های تردد نیز صرفاً به شکل انبوه بررسی شده‌اند و حفظ حریم خصوصی از اولویت‌های اصلی نقشه و مسیریاب نشان است.

http://pvst.ir/9uh

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو