skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس جمهوری در افتتاح مجلس یازدهم:

درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بود

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۷ خرداد ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

امروز (۷ خرداد) با افتتاح یازدهمین دوره از مجلس توسط رئیس جمهوری پرونده دهمین دور از مجلس بسته شد. حسن روحانی در سخنرانی افتتاح مجلس یازدهم از شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور گفت و در این بین گریزی هم به حوزه فناوری اطلاعات و شرکت‌های فعال در این بخش داشت. او از نمایندگان تازه نفس این مجلس خواست تا با قانون‌گذاری مشخص و تصویب قانون‌های مانده از مجلس گذشته به توسعه بیشتر فضای مجازی که در دو دوره ریاست جمهوری او رشد قابل توجه‌ای پیدا کرده به کشور کمک کنند. او در سخنرانی خود به رشد شرکت‌های دانش بنیان و فناور محور در دوران دولت یازدهم و دوازدهم اشاره کرد و گفت که شرکت‌های دانش‌بنیان در این دوران شاهد تحولات اساسی بودند و  امروز  ۵ هزار شرکت‌دانش‌بنیان در کشور فعالیت می‌کنند و درآمد این شرکت‌ها در سال ۹۸، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش پیوست، حسن روحانی در افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس در مورد وضعیت فضای مجازی در دولت یازدهم و دوازدهم گزارشی ارائه داد. او در این مورد گفت: «در زمینه تقویت فضای مجازی شرایطی را فراهم کردیم تا به راحتی بتوانیم بسیاری از امور را از طریق این فضا حل و فصل کنیم. همانگونه که در مجلس گفته شد، فعالیت مجلس شورای اسلامی در ماه‌های آخر دوره دهم بر مبنای امکانات فضای مجازی انجام شد. امروز میلیون‌ها نفر از مراجعه به بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی به دلیل توسعه دولت الکترونیکی بی‌نیاز شدند. ۷۷ میلیون نفر از بانک‌ها وام دریافت کردند بدون اینکه یک نفر به بانک‌ها مراجعه کند. این توانمندی کشور در فضای مجازی است.»

روحانی ادامه داد: «تعداد گوشی هوشمند در سال ۹۲ در کشور ۳۰۰ هزار دستگاه بوده و هم اکنون این تعداد به بالای ۷۰ میلیون دستگاه رسیده است.این به معنای افزایش امکانات کشور در حوزه فضای مجازی است.»

روحانی در ادامه صحبت‌های خود به وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره و بیان کرد: « در دولت یازدهم و دوازدهم شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد تحول اساسی بودند و از ۵۵ شرکت دانش‌بنیان امروز به ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان رسیدیم و درآمد این شرکت‌ها در سال ۹۸، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده و این یک تحول اساسی هم در اشتغال و هم در زمینه فناوری نوین و هم در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است.»

تعداد گوشی هوشمند در سال ۹۲ در کشور ۳۰۰ هزار دستگاه بوده و هم اکنون این تعداد به بالای ۷۰ میلیون دستگاه رسیده است.این به معنای افزایش امکانات کشور در حوزه فضای مجازی است
حسن روحانی،رئیس جمهوری

به گفته رئیس جمهوری در زمینه دانش و فناوری ایران  از رتبه ۲۱ جهان  به جایگاه شانزدهم دست پیدا کرده و در زمینه نوآوری از رتبه ۱۳۱ به رتبه ۶۱ رسیده است. به باور روحانی این تحرک بزرگ در سراسر کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی بوده است.

مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی امروز (۷ خردادماه) با حضور ۲۷۶ نماینده منتخب و رئیس جمهوری برگزار شد. در این مراسم سیدرضا تقوی نماینده تهران رئیس سنی و مصطفی میرسلیم به عنوان نایب رئیس سنی انتخاب شدند و روح الله نجابت نماینده شیراز و محسن فتحی نماینده کردستان به عنوان جوان‌ترین دبیران اول و دوم در محل استقرار هیات رئیسه قرار گرفتند. براساس اصلاحی که در مجلس دوره دهم برای آیین‌نامه داخلی مجلس صورت گرفت، رئیس و اعضای هیات رئیسه سنی اداره امور جلسات علنی را تا زمان تایید اعتبارنامه منتخبان به عهده دارند و هیات رئیسه موقت حذف شده است. پس از سخنان رئیس جمهور همچنین نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی سوگندنامه قرائت کردند.

*در بخش گزارش ماه شماره خرداد ماهنامه پیوست در گزارشی به بررسی پرونده مجلس دهم پرداخته‌ایم که می‌توانید این گزارش را از طریق این لینک مطالعه کنید.

http://pvst.ir/819
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو