skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

بعد از افشای اطلاعات کاربران ایرانی تلگرام؛ این بار نفوذ به اطلاعات کاربران در سیب‌اپ + به‌روزرسانی

تحریریه پیوست

۱۳ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

بعد از ادعای فردی برای فروش اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام، حالا همین فرد مدعی شده که اطلاعات ۵ میلیون کاربر سیب‌اپ نیز دسترسی داشته و آنها را برای فروش در اختیار دیگران می‌گذارد.

سینا شیری، مدیرعامل سیب‌اپ، در گفت‌وگو با پیوست اعلام می‌کند که آنها در حال بررسی زوایای دقیق این ماجرا هستند؛ اما نفوذ به بخشی از این اطلاعات را نیز تایید می‌کند.

همچنین آنطور که پویا خوشبخت، عضو هیات مدیره سیب‌اپ هم به پیوست می‌گوید آنها در سیب اپ به هیچ اطلاعات حیاتی از کاربران مانند کد ملی، لیست کانتکت ، لوکیشین و … دسترسی نداشته و این اطلاعات را هم نگهداری نمی‌کنند. براساس ادعای او در این اتفاق فقط به تعدادی شماره تلفن گویا نفوذ شده که داخل تعداد بسیار کمی پست الکترونیکی کاربر بوده است. مدیران سیب‌اپ به پیوست می‌گویند که به زودی در این زمینه بیانیه‌ رسمی منتشر خواهند کرد.

روز گذشته نیز خبر افشای اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام سر و صدای زیادی به پا کرد. اطلاعات لو رفته براساس گفته‌های باب دیاچنکو، محقق امنیتی آلمانی که درز این اطلاعات را گزارش داده بود، در یکی از محافل هکری در معرض فروش قرار گرفته است. برخی گزارش‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که این اطلاعات با قیمت بین ۵۰۰ تا ۲ هزار دلار به افراد مختلف فروخته شده است. در حال حاضر همان فردی که اطلاعات لو رفته کاربران تلگرام را به فروش گذاشته، مزایده‌ای هم برای اطلاعات لو رفته کاربران سیب‌اپ، پلتفرم ارائه اپلیکیسن ios منتشر کرده است.

بیانیه سیب‌اپ

دقایقی پیش سیب‌اپ با انتشار بیانیه‌ای در حساب توییتری خود دلیل نفود اطلاعات کاربرانش را پیکربندی اشتباه فایروال روی یکی از ابزارهای که در جست‌وجوی اپلیکیشن‌ها برای قسمتی از کاربران مورد استفاده قرار می‌گرفت اعلام کرده است. براساس این بیانیه این اطلاعات هم فقط شامل تعداد محدودی ایمیل‌ها و شماره‌های همراه است و هیچ‌گونه نفوذی به دیتابیس اصلی سیب‌اپ صورت نگرفته است. در این بیانیه تایید شده که سایر دیتای کاربران و توسعه‌دهندگان در امنیت کامل است. در پایان این بیانیه هم سیب‌اپ ضمن عذرخواهی از این اشتباه پیش‌ آمده گفته است که اقدامات لازم برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق را در دستور کار قرار داده و پیگیری‌های لازم نیز از طریق نهادهای قضایی در حال انجام است.

همچنین چند ساعت بعد از انتشار بیانیه‌ اول، سیب‌اپ در بیانیه‌ای دیگر اعلام کرد که  داده‌های منتشر شده کاربرانش مربوط به بخشی از کاربران بوده که در ابزاری به نام الستیک و بدون ارتباط با دیتابیس اصلی سیب‌اپ استفاده می‌شدند. در این بیانیه هم تاکید شده که برای جلوگیری از تکرار مجدد این اتفاق تمامی تغییرات لازم روی این پلتفرم نیز انجام شده است.

http://pvst.ir/7pp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو