skip to Main Content
گلکسی نوت ۲۰ - نسخه ۲

محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

در افتتاحیه کنفرانس فناوری اطلاعات و دانش تاکید شد

جایگاه ایران در هوش مصنوعی خوب نیست

۱۰ دی ۱۳۹۸

زمان مطالعه : 3 دقیقه

برای بوکمارک این نوشته

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد ایران آمادگی لازم برای توسعه هوش مصنوعی را ندارد.

به گزارش پیوست، ستار هاشمی در مراسم افتتاحیه دهمین کنفرانس فناوری اطلاعات و دانش با اشاره به افزایش حجم داده‌ها در سال‌های آینده و همچنین توسعه پلتفورم‌های پردازش داده، بر اهمیت توسعه هوش مصنوعی در کشور تاکید کرد.

او با ارائه آمارهایی از تولید داده در سال‌های اخیر، گفت: «براساس پیش‌بینی‌ها، در سال ۲۰۲۰ هر کاربر اینترنت به صورت متوسط در هر ثانیه ۱.۷ مگابایت، داده تولید می‌کند.»

ستار هاشمی با اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی در رشته‌ها و صنایع مختلف، میزان تولید ناخالص داخلی جهانی تا سال ۲۰۳۰ را ۱۵.۷ تریلیون دلار اعلام کرد و افزود: «پیش‌بینی شده است سهم کشورهای توسعه‌یافته آسیایی از این رقم، ۱۰.۴ درصد و سهم خاورمیانه ۲درصد باشد. با این حال، شرایط ایران در این زمینه، خوب نیست.»

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات جایگاه ایران از نظر آمادگی در هوش مصنوعی را ۷۲ در جهان اعلام کرد و چالش‌های موجود در کشور برای توسعه این رشته را در ۶ دسته تقسیم‌بندی کرد و گفت: «ناآشنایی مدیران با هوش مصنوعی، اپن دیتا (Open Data)، لزوم اصلاح و تدوین قوانین مورد نیاز، کپی‌رایت محصولات نوآورانه، کمبود نیروی انسانی و کمبود آزمایشگاه‌های پردازش مهم‌ترین چالش‌های ما در زمینه هوش مصنوعی هستند.»

پیش‌بینی شده است سهم کشورهای توسعه‌یافته آسیایی از این رقم، ۱۰.۴ درصد و سهم خاورمیانه ۲درصد باشد. با این حال، شرایط ایران در این زمینه، خوب نیست.

ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس، وحید یزادنیان، رئیس پژوهشگاه ICT و رئیس این کنفرانس نیز در سخنانی با اشاره به تاکید وزیر ارتباطات بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان در انجام پروژه‌های تحقیقاتی، تاکید کرد: «اگر پروژه‌های تحقیقاتی‌ای که برای ما تعریف می‌شود، آورده علمی پژوهشگاه در آنها کم باشد، پروژه را برون‌سپاری می‌کنیم.»

یزدانیان همچنین تاکید کرد که پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال انجام هرگونه فعالیت پژوهشی نیست و این مرکز، نقش حمایتی از فعالیت‌های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای خود قائل است.

او افزود: «این‌که در چه موضوعاتی تمرکز داشته باشیم، به اعلام نیاز بخش‌های دولتی و خصوصی و وزارت ارتباطات باز می‌گردد؛ اما از پژوهش روی موضوعات لبه فناوری استقبال می‌کنیم.»

دهمین کنفرانس فناوری اطلاعات و دانش (۲۰۱۹ IKT ) صبح امروز (۱۰ دی ماه) در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز به کار کرد و تا روز پنج‌شنبه ادامه دارد. در حاشیه این کنفرانس نمایشگاهی با حضور شرکت‌های و سازمان‌های خصوصی و دولتی برپا شده است.

برای بوکمارک این نوشته

http://pvst.ir/786

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Back To Top
×Close search
جستجو