skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پهنای باند اینترنت ایران افزایش نیافت

میثم قاسمی تحریریه

۲۰ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ فروردین ۱۴۰۳

میزان پهنای باند اینترنت کشور در نیمه اول سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل‌تر، افزایشی نیافت و در حدود ۵ هزار و ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه باقی ماند.

به گزارش پیوست، میزان پهنای باند اینترنت کشور از ابتدای دولت سیزدهم به صورت مشخص اعلام نشده است؛ اما در صورت‌های مالی شرکت ارتباطات زیرساخت که روی سایت کدال قرار می‌گیرد، پهنای باند اینترنت و مهم‌ترین کشورهای تامین کننده آن اعلام می‌شوند که براین اساس میزان پهنای باند کشور در نیمه اول سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش نیافته است.

براساس آنچه در صورت‌های مالی نیم‌سال اول ۱۴۰۲ شرکت ارتباطات زیرساخت آمده، ظرفیت پهنای باند بین‌الملل ایران ۵ هزار و ۴۶۰ گیگابیت برثانیه بوده است که تغییری نسبت به پایان سال ۱۴۰۱ نشان نمی‌دهد.

در همین گزارش‌های مالی می‌توان دید که پهنای باند ایران عمدتا از کشورهای امارات عربی متحده، عمان، ایتالیا، روسیه و قطر تامین می‌شود که براساس ارقام پرداختی، عمان بزرگ‌ترین تامین کننده پهنای باند اینترنت ایران است.

مهم‌ترین کشورهای تامین کننده پهنای باند بین‌الملل ایران
مهم‌ترین کشورهای تامین کننده پهنای باند بین‌الملل ایران

در گزارشی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان دولت دوازدهم منتشر کرد، پهنای بین‌الملل در ایران در پایان خرداد ۱۴۰۰، ۵ هزار و ۴۸۹ گیگابیت بر ثانیه بوده است.

اواخر دی ماه سال گذشته پویا پیرحسینلو، رئیس کمیسیون اینترنت انجمن تجارت الکترونیک در نشست رونمایی از گزارش دوم کیفیت اینترنت در ایران عنوان کرد که «وزارت ارتباطات برای انتشار آمار پهنای باند، اجازه نهادهای بالادستی را می‌خواهد» اما حدود یک ماه بعد، امیر محمدزاده لاجوردی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بدون اشاره به میزان پهنای باند کشور گفت: «منع قانونی برای انتشار آمار پهنای باند وجود ندارد.»

https://pvst.ir/hno
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو