skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خرید هیجانی در آمریکا به یک بازار ۷۱ میلیارد دلاری تبدیل شده است ۶۰ درصد نسل Z و ۶۱ درصد نسل هزاره خرید هیجانی کرده‌اند

۲ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

خرید هیجانی معضل یا پدیده‌ای است که درنتیجه شبکه‌های اجتماعی اهمیت آن دوچندان شده است. تحقیقات جدیدی در ایالات متحده نشان می‌دهد که بزرگسالان آمریکایی ۷۱ میلیارد دلار برای خرید‌های هیجانی هزینه کرده‌اند. از این بین نسل هزاره یا میلنیال‌ها (۲۷ تا ۴۲ ساله‌ها) و نسل زد (۱۸ تا ۲۶ ساله‌ها) بیشتر از همه گرفتار خرید هیجانی شده‌‌اند و به ترتیب ۶۱ و ۶۰ درصد از کاربران این نسل در یک سال گذشته در شبکه‌های اجتماعی خرید هیجان کرده‌اند.

به گزارش پیوست، مطالعه‌ای توسط شرکت امور مالی Bankrate روی بزرگسالان آمریکایی که در طول یک سال (آگوست ۲۰۲۲ تا آگوست ۲۰۲۳) انجام گرفته نشان می‌دهد که حجم خرید‌های هیجانی ایالات متحده در طول این دوره به ۷۱ میلیارد دلار رسیده و بیش از نیمی از این خریداران هیجانی (۵۷ درصد)، حداقل از یک خرید خود پشیمان شده‌اند.

به نظر می‌رسد این خریدهای هیجانی ناشی از نوعی تصویر غیرواقعی و پر زرق و برق است که کاربران از شبکه اجتماعی دریافت می‌کنند. همچنین بسیاری از کاربران در نتیجه آنچه تصویر غیرواقعی سبک زندگی در شبکه‌های اجتماعی توصیف می‌کنند، نسبت به وضعیت مالی خود حس منفی پیدا کرده‌اند.

کاربران آمریکایی معتقدند محصولات موجود در شبکه‌های اجتماعی یک تصویر غیرواقعی از ثروت و موفقیت را نمایش می‌دهد و به گفته ۵۷ درصد از آنها، کاربران شبکه اجتماعی به گونه‌ای محتوای خود را منتشر می‌کنند تا موفق‌تر به نظر برسند و از نگاه ۵۱ درصد از کاربران، شبکه اجتماعی تصویری غیرواقعی از سبک زندگی را ترویج می‌کند.

نزدیک به نیمی از کاربران شبکه اجتماعی خرید هیجانی را تجربه کرده‌اند

طبق مطالعه Bankrate، نزدیک به نیمی از کاربران شبکه اجتماعی (۴۸ درصد) می‌گویند که محصولی را به صورت هیجانی و درنتیجه مشاهدات‌شان در شبکه‌های اجتماعی خریداری کرده‌اند. از این بین ۶۸ درصد از کاربران می‌گویند حداقل از یک خرید خود پشیمان شده‌اند.

بیشترین خرید هیجانی مربوط به نسل هزاره و نسل Z است

از بین حجم عظیم خریدها و بازاری به ارزش ۷۱ میلیارد دلار در ایالات متحده، به نظر می‌رسد که داده‌ها نیز پیش‌بینی بسیاری از سهم هرکدام از نسل‌ها را تایید می‌کند.

این مطالعه نشان می‌دهد که ۶۱ درصد از نسل هزاره یا ۲۷ تا ۴۲ ساله‌ها خرید هیجانی را تجربه کرده‌اند و ۶۰ درصد از نسل Z یا جوانان ۱۸ تا ۲۶ سال نیز گرفتار این سبک از خرید شده‌اند.

با این حال نسل هزاره کمتر از دیگر نسل‌ها از خرید خود پشیمان شده و تنها ۵۵ درصد در مقایسه با ۵۸ درصد نسل زد حداقل از یک خرید خود ابراز پشیمانی کرده‌اند.

نسل هزار ول‌خرج‌تر از همه

همچنین داده‌های این مطالعه نشان می‌دهد که علاوه بر سهم بالا ۲۷ تا ۴۲ ساله‌های آمریکایی از میزان خرید، میانگین مبلغ خرید آنها نیز بیشتر از دیگر نسل‌ها است و به صورت میانگین در سال پول بیشتری را به خریدهای هیجانی اختصاص می‌دهند.

براساس این داده‌ها، ۲۷ تا ۴۲ ساله‌ها به طول میانگین یک هزار و شانزده دلار در سال برای خریدهای هیجانی هزینه کرده‌اند. پس از آنها نیز نسل Z با میانگین ۸۴۴ دلار در در رده دوم قرار دارند.

خرید‌های هیجانی و عوامل دیگر باعث شده تا آمریکایی‌ها به دلیل شبکه‌های اجتماعی حس خوبی نسبت به وضعیت مالی خود نداشته باشند. آنها می‌گویند بسیاری از اینفلوئنسر‌ها با به رخ کشیدن کالاهای و خودروهای لوکس در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شوند تا نسبت به وضعیت مالی خود حس منفی پیدا کنند.

براساس این مطالعه ۲۰ درصد از کاربران در نتیجه پست‌های شبکه اجتماعی نسبت به وضعیت مالی خود حس منفی پیدا کرده‌اند.

تحقیقات شرکت Bankrate با مشارکت ۳ هزار و ۶۰۷ بزرگ سال آمریکایی صورت گرفته که ۳ هزار ۳۰۴ نفر آنها حداقل در یکی از پلتفرم‌های شبکه اجتماعی عضو هستند. با اینکه مطالعه انجام گرفته بر خریدهای هیجانی در شبکه‌های اجتماعی تمرکز دارد اما نشان می‌دهد که بیشتر افراد به دلیل محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنند، احساس خوبی نسبت به درآمد و سطح زندگی خود ندارند.

https://pvst.ir/h1e

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو