skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

تاثیرات مثبت شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان بررسی شد

تحریریه پیوست

۱۱ آذر ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

مرکز تحقیقاتی پیو (The Pew Research Center) در تحقیق جدید خود استفاده نوجوانان از شبکه­‌های اجتماعی و تلفن­‌های هوشمند را مورد بررسی قرار داده و به تاثیرات مثبت شبکه­‌های اجتماعی بر تجارب نوجوانان پرداخته است. به گزارش انگجت، براساس این تحقیق در حالی که برخی نوجوان شبکه‌­های اجتماعی بعضی از جنبه‌­های منفی استفاده از این سرویس‌ها مانند احساس فشار برای تولید محتوا، پست گذاشتن یا به‌­روز به نظر رسیدن اشاره کرده­‌اند،  تعداد بسیاری از مزایای مشارکت در شبکه­‌های اجتماعی حرف زده‌­اند.

مرکز تحقیقاتی پیو بین هفتم مارس تا دهم آپریل سال ۲۰۱۸ روی ۷۴۳ نوجوان ۱۳ تا ۱۷ ساله و تاثیر استفاده از شبکه‌­های اجتماعی بر آنها، تحقیق کرده است. یکی از یافته­‌های تحقیق، این است که ۸۰ درصد از نوجوانان حاضر در این تحقیق گفته­‌اند که شبکه­‌های اجتماعی به آنها کمک کرده است که به­‌ راحتی در ارتباط با دوستان خود قرار بگیرند. دوسوم از این نوجوانان گفته‌­اند که شبکه‌­های اجتماعی به آنها امکان تعامل با گروه­های متفاوت و متنوعی را فراهم آورده و باعث شده احساس کنند که می­توانند در حوزه‌­های مختلف و متفاوت، از کمک این افراد استفاده کنند. ۶۶ درصد نیز اشاره کرده‌­اند که در شبکه‌­های اجتماعی به مسائل و موضوع­‌هایی پرداخته می‌­شود که برای آنها اهمیت دارد.

در کنار مزایای رسانه‌­های اجتماعی، اکثر این نوجوانان اشاره کرده­‌اند که می­‌توان در چنین پلت­فرم­‌هایی اطلاعات صحیح را پیدا کنند. ۳۷ درصد این نوجوانان مورد تحقیق اعلام کرده­‌اند که شبکه‌­های اجتماعی منبع اطلاعاتی مناسبی هستند و ۷ درصد گفته‌­اند این منابع می‌­توانند بسیار «یاری‌­دهنده» باشند.

فیس­بوک در سال ۲۰۱۷ تحقیقی مبنی بر مثبت یا منفی بودن تاثیر رسانه‌های اجتماعی  انجام داد و اعلام کرد که افراد با استفاده از این شبکه­‌ها با دیگران ارتباط برقرار می‌­کنند و این مساله با توجه به اینکه فراتر از خواننده محض بودن است، مزایایی برای کاربران دارد. به نظر می­‌رسد یافته‌­های تحقیق پیو نیز هم­‌راستا با تحقیق فیس­بوک است. البته در این میان، گروه­‌های حمایتی از کودکان و نوجوانان بارها نگرانی خود را در مورد تاثیرات این شبکه­‌ها بر رشد کودکان و جنبه‌­های منفی استفاده از آنها، ابراز داشته‌­اند.

http://pvst.ir/5lm

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو