skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل بیت‌مکس: ما صدای واحد در قانون‌گذاری نمی‌شنویم

۲۹ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

 مدیرعامل بیتمکس معتقد است در رگولاتوری حوزه رمزارزها، صدای واحدی وجود ندارد و نهادهای متعددی در این حوزه درگیر هستند. او عنوان می‌کند این حوزه نیاز به چارچوب‌ دارد و نهادهای رگولاتوری بایستی خط قرمزها را به شکل شفاف مشخص کند. همچنین از نظر او پذیرش رمزدارایی‌ها به‌عنوان یک دارایی در مجلس اتفاق مهمی در این حوزه بوده است.

به گزارش پیوست، احسان قاضی‌زاده مدیرعامل بیت‌مکس درباره ضرورت قانون‌گذاری حوزه رمزدارایی و الزام‌های جدید بانک مرکزی گفت: ما بر لزوم چارچوب‌گذاری نه قانون‌گذاری و رگولاتوری همواره تاکید کرده‌ایم. همچنین همواره گفته‌ایم که فضای رمزدارایی‌ها با فضای دیگر کسب‌وکارهای مالی متفاوت است. شاهد این ادعا ما نیز تجربه کشورهای پیشرو در این زمینه است. ما خواستار چارچوب‌گذاری و اجازه حرکت به بخش خصوصی در این حوزه هستیم. امیدوارم خط قرمز حاکمیت در این حوزه به شکل شفاف روشن شود و به نهادهای صنفی اجازه دهند در این چارچوب‌ها فرایند خودتنظیم‌گری صنفی را پیش ببرند.

او ادامه داد: اینکه بخواهیم یک قانون یکپارچه و ثابت برای حوزه رمزدارایی‌ها تعیین شود از نظر من اشتباه است. تجربه نیز نشان داده این نگاه به دلیل آنکه این حوزه مابه‌ازای بیرونی زیادی دارد و سهل الوصول است، چیزی جز هدررفت در پی نخواهد داشت و باعث از بین رفتن کسب‌وکارهایی که شش هفت سال مشغول فعالیت هستند خواهد شد.

قاضی‌زاده درباره تعدد نهادهای درگیر در رگولاتوری رمزدارایی عنوان کرد: یکی از مشکلات تعدد نهادهای تصمیم‌گیر است و متاسفانه این معضل در ساختار کلی کشور وجود دارد. معتقدم حاکمیت در حوزه رمزارزها اولویتش یک صدایی نیست و به نظر می‌رسد در پی رفع مشکل بخش خصوصی در این حوزه نیست. البته در این فضای ناامیدکننده به رسمیت شناختن رمزدارایی توسط مجلس را داشتیم که اتفاق و دستاورد بسیار مهمی بود. امیدواریم این بار این موضوع ابتر نماند.

مدیرعامل بیت‌مکس درباره اهمیت تغییر نگاه به رمزدارایی گفت: ما در چندسال گذشته شاهد بودیم که به رمزدارایی‌ها به چشم ارز دیده می‌شد و از همین نگاه ارز را برای حاکمیت می‌دانستند. ما به‌عنوان نمایندگان بخش خصوصی مطرح کردیم که کلاس جدیدی از دارایی است و در بسیاری از جاها ماهیت ارزی ندارد.

قاضی‌زاده درباره امکان توسعه اکوسیستم رمزارزی عنوان کرد: بخش خصوصی رشد خود را کرده است و اگر از اینجا به بعد بخواهیم این اکوسیستم بزرگ‌تر شود باید بازیگران بزرگ بخش خصوصی وارد شوند یا اتفاق مهمی در لایه رگولاتوری این حوزه رخ دهد. معتقدم اگر بخواهیم همزمان با دنیا در این حوزه پیش برویم رگولاتور بایستی روی خوش نشان دهد و این رویکرد سبب خواهد شد سرمایه‌گذاری نیز اتفاق بیفتد. این رویکرد در نهایت چرخه اقتصادی را به حرکت درخواهد آورد.

او ادامه داد: اتفاقی که در توکنایزشدن دارایی‌های فیزیکی در حال انجام است، اتفاق خوبی است. اما سرعت بسیار کم است. این فرایند نباید آنقدر طول بکشد. حوزه زنجیره تامین و اصالت‌یابی اسناد نیز باید مورد توجه حاکمیت قرار بگیرد. من به عنوان نماینده حوزه تبادل شاید نباید این حرف را بگویم اما این حوزه سریع‌تر به سود می‌رسد تا حوزه تحقیق و توسعه با هزینه‌های بالای آن. به همین خاطر بایستی حمایت دولتی را داشته باشد.

مدیرعامل بیت‌مکس درباره استفاده از رمزدارایی‌ها در واردات گفت: من به نگاه استفاده از رمزدارایی‌ها در واردات اصلا خوش‌بین نیستم، چراکه الان چندسال است که بحث رمزدارایی منطقه‌ای یا کشورهای اسلامی می‌گذرد اما هنوز اتفاقی نیفتاده است. این نگاه شاید در کلام خوب باشد اما در حوزه اجرا به دلیل تعارض منافع در اکران مختلف حاکمیت به نتیجه نخواهد رسید و زمان اصلی آن می‌گذرد.

او ادامه داد: این فضای خاکستری در حوزه رمزدارایی‌ها محصول تصمیم‌گیری یکی‌دو روزه نیست محصول یک نگاه کلان در شش هفت سال گذشته است. امیدواریم این فضای خاکستری به سمت فضای سفید پیش برود.

قاضی‌زاده درباره آینده صرافی‌های ایرانی عنوان کرد: صرافی‌های داخلی توانسته‌اند نیاز داخل را برطرف کنند. رمزدارایی یک موتور محرکه پنهانی به نام بازار جهانی دارد و ماهیت غیرمتمرکزبودن آن را نباید فراموش کنیم. شاید صرافی‌های داخلی تضعیف شوند و تا یک حدی بیشتر رشد نکنند ولی معتقدم هرچه جلوتر برویم آشنایی مردم به این کلاس دارایی بیشتر خواهد شد. بر این اساس، مردم از هر روشی که بتوانند در این حوزه کسب سود و خلق ثروت انجام دهند استفاده خواهند کرد.

او معتقد است رمزدارایی‌ها در سطح کاربران و به شکل جهانی رو به جلو هستند، این حاکمیت و بخش خصوصی است که باید خود را برای موج بعدی کاربران آماده کنند.

https://pvst.ir/gzs

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو