skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

سید جمال‌الدین اکبرزاده جهرمی هیات علمی گروه مطالعات ارتباطی دانشگاه علامه طباطبایی

آیفون و نابرابری‎‌های موجود در ساختار واقعی جامعه

سید جمال‌الدین اکبرزاده جهرمی
هیات علمی گروه مطالعات ارتباطی دانشگاه علامه طباطبایی

۲۷ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

در حالی که تفکیک واقعی میان افراد جامعه می‌‎‌تواند از طریق نقش آنها در فرایند تولید خلق ‎شود، مناسبات سرمایه‌‏دارانه که در جامعه ما نیز ساری و جاری است، با جایگزین‌کردن مصرف کالاهای خاص به جای توجه به طبقه، ساختار واقعی جامعه و نابرابری‌‎های موجود در آن را مخفی می‎‌کند.

در پیشبرد چنین روندی رسانه‏‌ها هم از طریق نشر آگهی‌‏های تجاری و هم با برجسته‌‎سازیِ موضوعات خاص نقش پررنگی ایفا می‏کنند. با فراگیر شدن این رویه‏ اجتماعی ما مجبور به این می‎‌شویم که به شکلی فزاینده خود را با آنچه که مصرف می‏‌کنیم، مشخص کنیم.

به عبارتی ما وادار به درک این می‌‏شویم که ترقی و نزول‎مان در جامعه را در تلازم با آنچه مصرف می‏‌کنیم، تعریف کنیم. چنین تمایزبخشی از طریق مصرف، به تعبیر ویلیامسون، در واقع سرپوشی بر نابرابری ساختاری موجود در بطن جامعه است و بدین معنا چنین رویه‌‏ای که اصالت را به مصرف کالاهای خاص می‏‌دهد نوعی ایدئولوژی و آگاهی کاذبی است که در خدمت وضعیت موجود و توجیه‌‏کننده آن است.

تمایزبخشی از طریق داشتن گوشی آیفون نمونه‌‏ای بارز از چنین رویه‌‏ای است. در واقع خاص تلقی کردن خود بواسطه داشتن گوشی آیفون و اشتیاق به داشتن آن، مشارکت در رویه تمایزبخشی از طریق مصرف و  در نهایت سر خم آوردن در پیش این ایدئولوژی است.

درک این موضوع در بافت ایران زمانی بغرنج‎‌تر‎ می‌‏شود که نظام سیاسی در عین پذیرفتن مناسبات سرمایه‌‎داری مدعی است که آلترناتیو برای آن است. وضع سیاستِ ممنوعیت ورود آیفون، که در نگاه اول مبتنی بر ارزش‏‌های خاص این نظام سیاسی می‌‏نمایاند، حاصلی جز دادن ابعاد بی‎‌سابقه به رویه تمایزبخشی از طریق آیفون در بر ندارد. از جمله دادن هاله‌‎ای جادویی به این برند با سر به فلک کشیدن قیمت گوشی‌‎های آیفون و ابداع شگردهای عجیب برای دور زدن رجیستری جهت بهره‌‏مندی از مزایای جادویی آن.

در وانفسایی که شکاف دیجیتال در کشور بیداد می‏‌کند و قشر وسیعی بویژه کودکان و نوجوانان در استان‏‌های محروم و حتی در همین حاشیه پایتخت هیچ حظی از مواهب دنیای دیجیتال نبرده‌‏اند، دعوا بر سر وارادت آیفون و برجسته کردن آن مشارکت در دعوایی ساختگی و البته به شدت داغ است که موضوعات بنیادین بی‏‌عدالتی، شکاف دیجیتال و نابرابری در دسترسی به اطلاعات و دانش را به موضوعی دست چندم و حاشیه‌‎ای بدل می‌‏کند.

https://pvst.ir/gz6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو