skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیر سرمایه‌گذاری گلرنگ ونچرز: نمی‌خواهیم شرکت‌داری کنیم

سمانه سمیع تحریریه

۹ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

محمدرضا معصومی مدیر سرمایه‌گذاری گلرنگ ونچرز معتقد است کار گلرنگ ونچرز شرکت‌داری نیست و کار تخصصی آنها بررسی تیم‌ها، ارزیابی موشکافانه و ارزش‌گذاری تیم‌هاست. طبق گفته معصومی، گلرنگ ونچرز تنها در حوزه‌­هایی که در گروه گلرنگ متولی وجود نداشته باشد مستقیم سرمایه‌­گذاری می‌‌کند و در باقی بخش‌ها سرمایه‌گذاری نهایی توسط شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ گلرنگ اتفاق می‌­افتد.

به گزارش پیوست، محمدرضا معصومی مدیر سرمایه‌­گذاری گلرنگ ونچرز درباره نحوه سرمایه‌گذاری در این گروه و تفاوت‌های آن با گروه سرمایه‌گذاری کوروش می‌گوید: گلرنگ ونچرز بازوی سرمایه­‌گذار خطرپذیر شرکتی (CVC) گروه صنعتی گلرنگ است. از آنجا که CVCها در دنیا فرمت یکسانی ندارند، گاهی خود CVC پرتفولیو ایجاد می­‌کند و بعضی مواقع تیم­‌ها در دل شرکت­‌های مادر جانمایی می‌شوند.

طبق گفته معصومی گلرنگ ونچرز از مدل دوم تبعیت می­‌کند، او در این باره می‌گوید: با توجه به ساختار هلدینگی گروه صنعتی گلرنگ و قرارگیری ساب هلدینگ­‌های(زیرمجموعه‌ها) تخصصی ذیل آن، تیم‌ها با توجه به حوزه فعالیت، پس از جذب سرمایه در شرکت مرتبط قرار می‌­گیرند و تامین مالی نیز توسط همان شرکت صورت می­‌پذیرد.

هلدینگ سرمایه‌گذاری کوروش و گلرنگ ونچرز موازی فعالیت نمی‌کنند

معصومی در این باره توضیح می‌دهد: برای مثال در الوپیک، سرمایه‌گذاری توسط گروه سرمایه‌­گذاری کوروش که متولی کسب و کارهای مرتبط با تجارت الکترونیکی است اتفاق افتاد و الوپیک زیرمجموعه این هلدینگ قرار گرفت. در این موارد وظایف گلرنگ ونچرز تیم‌یابی، ارزیابی موشکافانه(due diligence)، ارزش‌گذاری تا انعقاد قرارداد است. حالا اگر در این بین ما قصد داشته باشیم وارد حوزه­ای شویم که متولی در هلدینگ گلرنگ نداشته باشند، در این صورت گلرنگ ونچرز به صورت مستقیم سرمایه‌­گذاری انجام می­‌دهد که سرمایه­‌گذاری در شب، مثالی از این مدل است.

محمدرضا معصومی مدیر سرمایه‌­گذاری گلرنگ ونچرز

او ادامه می‌دهد: نحوه تیم‌­یابی و انتخاب حوزه‌­های سرمایه‌­گذاری با پایش نیازها و چالش‌های فناورانه شرکت‌های گروه از دو طریق رصد تکنولوژی و استخراج چالش­‌ها با رویکرد نوآوری باز اتفاق می‌­افتد. در این زمینه نیز دو حالت رخ می‌دهد، یکی اعلام نیاز و یا حتی معرفی تیم از سمت زیرمجموعه‌‌ها به گلرنگ ونچرز است و یا اینکه خودمان تیم­‌ها را شناسایی کرده و به زیرمجموعه‌‌ها معرفی می‌­کنیم و با تایید آن­ها فرآیند سرمایه‌گذاری آغاز می­‌شود.

تیم­‌های ورودی ابتدا وارد کمیته پذیرش گلرنگ ونچرز شده و در صورت تایید در این مرحله، وارد کمیته تخصصی حوزه‌ مورد نظر با حضور نمایندگان زیرمجموعه‌ها می­‌شوند.حالت دیگری از سرمایه‌­گذاری که در شرکت‌­های گروه صنعتی گلرنگ اتفاق می‌­افتد کسب‌ و کارهایی است که از ابتدا با سرمایه داخلی شرکت شکل گرفتند و با توجه به دانش بازار، ظرفیت مصرف و سایر پتانسیل‌­های گروه، موفقیت این کسب و کارها رو به افزایش است. طبق گفته معصومی اکالا و تارا نمونه­‌هایی از همین نوع هستند که در زیرمجموعه‌های تخصصی خود شکل گرفته‌اند و افود نیز نمونه­ جدیدتر آن است که ذیل گروه سرمایه‌­گذاری کوروش شکل گرفته است.

معصومی تشریح می‌کند: در مورد درصد سهام مدنظر نیز واقعیت این است که ما لزوما در تمامی موارد تملیک (Acquire) نمی­‌کنیم و حوزه فعالیت کسب و کار و گره‌خوردگی آن با بیزنس شرکت مادر اهمیت دارد، برای مثال در مورد شب ۲۰ درصد سهام را گرفته‌ایم، چرا که در آن حوزه ما تخصصی نداریم و نیاز است تیم کارآفرین کسب و کار را پیش ببرند.همچنین در سرمایه­‌گذاری‌­های با تمرکز بر پول هوشمند  تاکید داریم و تلاش می‌کنیم با استفاده از ظرفیت‌­های هلدینگ گلرنگ به رشد کسب و کارها کمک کنیم، کاری که در سرمایه‌گذاری شب اتفاق افتاد و بازار مصرف در اختیار آن قرار داده شد.

در مورد حوزه‌­های سرمایه­‌گذاری نیز عمده تمرکز ما بر کسب و کارهای مبتنی بر زنجیره ارزش فعالیت شرکت‌های گروه گلرنگ است، اما همزمان از کسب و کارهای جدیدی که پتانسیل بازار بالایی داشته باشند نیز استقبال می­‌کنیم.

https://pvst.ir/gtr
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو