skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

حسین قاسم‌زاده نویسنده میهمان

پیشتازی شرکت‌های نوپای دبی در هوش مصنوعی اخلاقی و شخصی سازی فناوری

حسین قاسم‌زاده
نویسنده میهمان

۲۱ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ دی ۱۴۰۲

مدیران کسب و کار از دو جایگاه انسانی و سرمایه‌گذاری به پیشرفت هوش مصنوعی نگاه می‌کنند. ملاحظات اخلاقی، انسانی‌سازی و شخصی‌سازی و دوری از سوگیری، جنبه‌هایی از این فناوری هستند که باید در چشم‌انداز ما از هوش مصنوعی دیده شوند. کریپتوپالیتن در نوشته پیش رو به سه شرکت نوپا در دوبی پرداخته است که به شکل کاربردی روی این نگرانی‌ها کار می‌کنند و آن‌ها را در این زمینه پیشتاز نامیده است.

به گزارش پیوست به نقل از کریپتوپالیتن، به‌دنبال دگرگونی و خیز جهانی پس از همه‌گیری کووید۱۹، وابستگی جهان به فناوری‌های دیجیتال اوج گرفت. با این حال، همه‌ بخش‌های صنعت به شکل یکپارچه با این دگرگونی دیجیتال هماهنگ نشدند چرا که در بعضی صنایع به شخصی‌سازی بیشتری برای پیوندگاه انسانرایانه (Human-Computer Interface) نیاز است. در دوبی شرکت‌های نوپا در سفری پر از دگرگونی پیش‌گام هستند تا هوش مصنوعی را به گونه‌ای بازتعریف کنند که هم‌زمان انسان‌گونه‌تر و بدون سوگیری باشد.

یک شرکت نرم‌افزاری مستقر در دوبی به نام GetBEE رهیافت تازه‌ای داشته است. آن‌ها بیان کرده‌اند که یک شبکه‌ شخصی‌سازی شده پیشگام برای برندها ساخته‌اند. این نوآوری هدف خود را دمیدن یک روح انسانی به ارتباطات آنلاین بیان می‌کند که برای خریداران در زمان خرید مجازی، راهنمایی چهره به چهره و تجربه‌ای فراگیر (immersive) فراهم می‌کند.

رویکرد پیشگام دوبی به هوش مصنوعی در خرده‌فروشی

دوبی در سال ۲۰۲۲ یک خیز ۲۸ درصدی در خرده‌فروشی آنلاین پوشاک را تجربه کرد و بازار رو به کاهش جهانی در صنعت مد و پوشاک را به چالش کشید. پیش‌ران این جهش کاربست پلتفرم GetBEE بود که به نزدیک ۲۰ برند توانایی ایجاد یک پیوند عمیق‌تر با خریدار را در دنیای مجازی می‌داد.

یک شرکت فعال در خرده‌فروشی کالای لوکس در منطقه به نام شلهوب (Chalhoub Middle East) بر اهمیت راهبردی انسانی‌سازی پلتفرم‌های آنلاین در زمان محدودیت‌های همه‌گیری کرونا تأکید داشته است. الکساندرا هارسیارک (Alexandra Harciarek) مدیر محصول گروه شلهوب می‌گوید این رویکرد نوآورانه نه تنها بقای شرکت‌ها را درپی داشته است، بلکه نتایجی آفریده که از انتظارات فراتر رفته است و چشم‌انداز شیوه‌ی تعامل مصرف‌کننده در فضای دیجیتال را نیز بازآفرینی کرده است.

هوش مصنوعی و ملاحظات اخلاقی

در چشم انداز همیشه در حال دگرگونی ما، همزیستی هوش مصنوعی با وجود روزانه ما، سرگشتگی‌های اخلاقی را به ویژه آنهایی که با جلوه‌های فناورانه سوگیرانه در هم تنیده شده‌اند، در کانون توجه قرار داده است. نمایانگر این نگرانی فزاینده و رو به شکوفایی، رویدادهای تاریخی مانند داستان بحث برانگیز مربوط به موتور کارگزینی هوش مصنوعی آمازون و به‌کار بستن پر بحث و جدل الگوریتم‌های تشخیص چهره است.

این موارد که با نشانه‌هایی از مفاهیم جانب‌داری در حال گسترش است، به طور موکد به ماهیت ناگزیر جای‌گیر کردن ژرف‌اندیشی‌های اخلاقی، در ساختار توسعه هوش مصنوعی اشاره می‌کند. هدف ژرف‌اندیشی و آینده‌نگری، محافظت قاطعانه در برابر گسترش موذیانه تبعیض و ارتکاب اعمال ناعادلانه در قلمرو هوش مصنوعی است.

دیتوم‌کان (Datumcon)، یک شرکت آینده‌نگر مستقر در دبی که در زمینه پردازش تصویر با هوش مصنوعی فعالیت می‌کند، این نگرانی‌های اخلاقی را درخور توجه به شمار می‌آورد و مستقیماً به آنها می‌پردازد. سزار لوپز، مدیر عامل Datumcon، بر نیاز بسیار مهم برای جلوگیری از سوگیری در هوش مصنوعی با تمرکز بر ارزش‌های محلی تأکید می‌کند. رویکرد این شرکت شامل آموزش شبکه‌های عصبی با ریزبینی بسیار بالا، به‌کار گرفتن برچسب‌گذاری داده‌های محلی متنوع برای اطمینان از بازتاب یافتن ویژگی‌های چند وجهی جامعه، از جمله طبقه، سن، قومیت و جنسیت است.

مسیر دبی به سوی هوش مصنوعی انسانی و بدون سوگیری

استارت‌آپ‌های دبی نه تنها شیوه برهم‌کنش هوش مصنوعی با انسان‌ها را دگرگون می‌کنند، بلکه در حال ایجاد استانداردی جهانی برای توسعه هوش مصنوعی اخلاقی هستند. تلاقی فناوری و اخلاق یک میدان نبرد پیچیده و در عین حال محوری است و رویکرد دبی همانند یک فانوس راهنما برای توسعه هوش مصنوعی مسئولانه عمل می‌کند. در حالی که این نوآوری‌ها چشم‌انداز هوش مصنوعی را دگرگون می‌کند، پرسش این است که آیا جهان می‌تواند راهبردهای همانندی را برای اطمینان از تکامل اخلاقی هوش مصنوعی در مقیاس جهانی به کار بگیرد؟ سفر به سوی یک هوش مصنوعی بدون سوگیری، انسانی‌تر و با شخصی‌سازی بیشتر تازه آغاز شده است.

https://pvst.ir/gnv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو