skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اپلیکیشن و نرم‌افزار

معصومه صیادی نویسنده میهمان

مرورگر Tor چیست؟ آیا استفاده از آن امن است؟

معصومه صیادی
نویسنده میهمان

۵ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ بهمن ۱۴۰۲

مرورگر تور

شبکه Tor و مرورگر Tor دو فناوری مرتبط هستند که برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت کاربران طراحی شده‌اند. شبکه Tor یک شبکه جهانی از رایانه‌ها است که به صورت داوطلبانه برای مسیریابی ترافیک اینترنت کار می‌کنند. این شبکه از طریق رمزگذاری و مسیریابی ترافیک اینترنت، ردیابی فعالیت‌های آنلاین کاربران را دشوار یا غیرممکن می‌کند. مرورگر Tor یک مرورگر وب رایگان و منبع باز است که از شبکه Tor استفاده می‌کند. این مرورگر به کاربران امکان می‌دهد تا به صورت ناشناس در اینترنت گشت و گذار کنند.

مرورگر Tor یک مرورگر وب رایگان و متن باز است که برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت کاربران طراحی شده است. این مرورگر از شبکه Tor استفاده می‌کند که یک شبکه جهانی از سرورها است که ترافیک اینترنت را رمزگذاری و مسیریابی می‌کنند. این کار باعث می‌شود که ردیابی فعالیت‌های آنلاین کاربران دشوار یا غیرممکن باشد.

مرورگر Tor از چندین ویژگی برای محافظت از حریم خصوصی کاربران استفاده می کند، از جمله:

رمزگذاری چند لایه: تمام ترافیک اینترنت کاربران Tor از طریق چندین لایه رمزگذاری عبور می‌کند. این کار باعث می‌شود که حتی اگر یک گره در شبکه Tor هک شود، باز هم امکان ردیابی فعالیت‌های کاربران وجود نداشته باشد.
مسیریابی ناشناس: ترافیک اینترنت کاربران Tor از طریق یک سری گره‌های تصادفی در شبکه Tor مسیریابی می‌شود. این کار باعث می‌شود که حتی اگر کسی بتواند مسیر ترافیک یک کاربر را ردیابی کند، باز هم نتواند هویت آن کاربر را تعیین کند.
ناشناس ماندن آدرس IP: مرورگر Tor آدرس IP واقعی کاربر را مخفی می‌کند. این کار باعث می‌شود که مکان فیزیکی کاربران Tor قابل شناسایی نباشد.
مرورگر Tor می‌تواند برای اهداف مختلفی استفاده شود، از جمله:

دور زدن سانسور: مرورگر Tor می تواند برای دور زدن سانسور اینترنت در کشورهایی که دسترسی به برخی اطلاعات محدود شده است استفاده شود.
محافظت از حریم خصوصی: مرورگر Tor می تواند برای محافظت از حریم خصوصی کاربران در برابر نظارت دولت ها و شرکت ها استفاده شود.
دسترسی به وب تاریک: وب تاریک بخشی از اینترنت است که قابل دسترسی از طریق مرورگرهای معمولی نیست. مرورگر Tor می تواند برای دسترسی به وب تاریک استفاده شود.

Tor browser چیست؟

مرورگر تور

شبکه Tor یا The Onion Router یک شبکه جهانی از رایانه‌ها است که برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت کاربران طراحی شده است. این شبکه از طریق رمزگذاری و مسیریابی ترافیک اینترنت، ردیابی فعالیت‌های آنلاین کاربران را دشوار یا غیرممکن می‌کند. شبکه Tor از طریق یک سری گره های تصادفی ترافیک اینترنت را مسیریابی می کند. این کار باعث می‌شود که حتی اگر کسی بتواند مسیر ترافیک یک کاربر را ردیابی کند، باز هم نتواند هویت آن کاربر را تعیین کند.

مرورگر Tor آدرس IP و فعالیت شما در این مرورگر را با هدایت ترافیک وب از طریق یک سری روترهای مختلف که به نام نود شناخته می‌شوند، پنهان می‌کند. از آنجایی که این مرورگر فعالیت‌ها را پنهان و ردیابی را مسدود می‌کند، اغلب توسط روزنامه‌نگاران و افرادی که می‌خواهند از حریم خصوصی خود در فضای آنلاین محافظت کنند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مرورگر tor در واقع ترافیک وب سایت را از طریق تکنیک‌های رمزگذاری ویژه‌ای که توسط نیروی دریایی ایالات متحد به منظور کمک به محافظت از ارتباطات اطلاعاتی آمریکا توسعه یافته بود، رمزنگاری می‌کند. امروز tor یک پلتفرم منبع باز و حریم خصوصی است که در دسترس همه افراد قرار گرفته است. هر چند که برخی از کشورها مانند چین استفاده از آن را ممنوع کرده است.

در کنار مرورگر وب، tor همچنین سرویس‌های onion را از طریق شبکه onion خود ارائه می‌دهد تا ناشناس بودن را برای وب سایت‌ها و سرورها فعال کند. همچنین دامنه . onion  که منحصراً از طریق مرورگر tor قابل دسترس است از هویت وب سایت‌ها و بازدیدکنندگان محافظت می‌کند.

Tor با یک اتصال پیچیده و رمزنگاری شده ناشناس بودن را هم برای میزبان و هم برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند، اغلب برای ایجاد و دسترسی به دارک وب استفاده می‌شود. بنابراین، tor در واقع توصیفی از دارک وب است.

Tor چگونه کار می‌کند؟

مرورگر tor از مسیریابی لایه به لایه برای رمزگذاری و مسیریابی مجدد ترافیک وب از طریق شبکه پیازی تور استفاده می‌کند. پس از اینکه داده‌ها در چندین لایه رمزگذاری و ایمن شدند، ترافیک وب سایت از طریق یک سری نود‌های شبکه به نام روتر منتقل می‌شوند. هر روتر (نود) لایه، رمزگذاری را تا زمانی که داده‌ها به طور کامل رمزگشایی شوند و به مقصد نهایی خود برسند، اجرا می‌کند.

Tor داده‌های رمزنگاری شده را به صورت ناشناس را در سه لایه از پراکسی‌های بین المللی که مدار tor را تشکیل می‌دهند، منتقل می‌کند. این لایه‌ها عبارتند از:

نود Entry/Guard: ابتدا، مرورگر تور به صورت تصادفی به یک نود ورودی عمومی ‌متصل می‌شود. نود ورودی داده‌های شما را به مدار تور معرفی می‌کند.

نودهای Middle: در این مرحله، اطلاعات شما به طور کامل رمزگذاری می‌شود. سپس، اطلاعات شما از طریق یک سری نودها ارسال می‌شود که به ترتیب یک لایه از اطلاعات شما را رمزگشایی می‌کنند. برای اطمینان از ناشناس بودن، هر نود فقط هویت نود میانی قبلی و بعدی خود را می‌داند.

نود Exit:  هنگامی‌که آخرین لایه رمزگذاری جدا می‌شود، داده‌ها رمزگشایی شده از طریق یک نود خروجی شبکه تور را ترک می‌کنند و به مقصد نهایی سرور خود می‌رسند.

عملکرد مرورگر تور

آیا مرورگر Tor نشانی IP را مخفی می‌کند؟

فناوری مسیریابی پیازی مرورگر Tor در پنهان کردن آدرس ip شما از طریق فناوری نظارت بر شبکه (network surveillance) یا آنالیز ترافیک بسیار موثر عمل می‌کند. مسیریابی پیازی علاوه بر انتقال داده‌های شما از طریق نودهای شبکه برای مخفی کردن موقعیت و هویت شما، از رمزگذاری چند لایه برای ارائه قویتر اطلاعات حفاظت از حریم خصوصی استفاده می‌کنند.

از آنجا که داده‌های رمزگذاری شده با tor باید از طریق بیش از ۷۰۰۰ رله مستقل شبکه رمزگشایی یا به اصطلاح peeled شوند تا اینکه در نهایت به طور کامل رمزگشایی شوند. بنابراین تا زمانی که ترافیک اینترنت به مقصد خود برسد، منشأ آنها کاملاً پنهان خواهند ماند. این فرآیند پیچیده نشان می‌دهد که چقدر تور در حفاظت از داده‌ها و مخفی کردن آدرس ip شما از وب سایت‌ها، isp ها و حتی دولت چقدر امن است.

آدرس ip در مرورگر تور

آیا مرورگر Tor ناشناس است؟

مرورگر تور از طریق پنهان کردن مکان و فعالیت‌های مرور شما به ناشناس ماندن هویت کاربران کمک می‌کند. اما در این مرورگر همچنان محدودیت‌هایی وجود دارد. اگر چه ISPها نمی‌توانند فعالیت مرور شما یا داده‌های رمزگذاری شده tor را ببینند، اما آنها همچنان می‌تواند ببیند که شما از مرورگر تور استفاده می‌کنید. همچنین، در صورت ورود به یک حساب آنلاین یا ارائه جزئیات به یک وب سایت در حین استفاده از tor می‌توانید شناسایی شوید.

تفاوت بین مرورگر تور با سرور پروکسی چیست؟

یک سرور پروکسی  به عنوان یک واسطه بین شما و وب سایت‌ها و خدمات عمل می‌کند. در حالی که پراکسی‌ها آدرس ip و مکان شما را پنهان می‌کنند اما ترافیک اینترنت را رمزگذاری نمی‌کنند. اما مرورگر تور به لطف مسیریابی پیازی و رمزگذاری چند لایه، که مکان شما را ناشناس می‌کند و از داده‌های شما در برابر هکرها، ردیاب‌های وب (web tracker) و سایر جاسوس‌ها محافظت می‌کند، بسیار ایمن‌تر است.

استفاده از یک پروکسی در کنار مرورگر تور می‌تواند این واقعیت را که شما از مرورگر تور استفاده می‌کنید را پنهان کند، اما هیچ مزیت اضافی دیگری از نظر امنیت سایبری برای شما به همراه نخواهد داشت.

بنابراین، سوالی که ممکن است در اینجا برای برخی از خوانندگان مطرح شود این است که آیا مرورگر تور در مقایسه با سرورهای پروکسی ایمن است؟ جواب این سوال بله است. علیرغم نقطه ضعف‌هایی که مرورگر تور دارد، به دلیل اینکه سطح بالاتری از رمزگذاری و مسیریابی را ارائه می‌دهد و به کاربران امکان ناشناس ماندن بیشتر را می‌دهد نسبت به پروکسی ایمن‌تر است. اگر به دنبال درجه بالاتری از ایمنی و ناشناس ماندن هستید، استفاده از یک سرور پروکسی در کنار مرورگر تور می‌تواند به پنهان کردن استفاده از مرورگر تور کمک کند.

تفاوت بین مرورگر تور با VPN‌ها چیست؟

مرورگر تور همان VPN نیست. اگر چه هر دو آنها ابزار رمزگذاری را ارائه می‌دهند و ترافیک وب را به سمت شبکه دیگری تغییر مسیر می‌دهند. تفاوت اصلی بین مرورگر تور و VPN در این است که شبکه VPN توسط یک ارائه دهنده خدمات مرکزی اداره می‌شود، در حالی که شبکه تور غیر متمرکز و به صورت داوطلبانه اداره می‌شود.

علاوه بر این، مرورگر تور و VPN دارای رویکردهای متفاوتی برای مسیریابی مجدد داده‌ها هستند. شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) شبکه‌های قدرتمندی هستند که تمام ترافیک وب را با مسیریابی از طریق سرورهای مختلف پنهان می‌کنند و در نتیجه آدرس IP کاربر را نیز پنهان می‌کنند.  VPN ترافیک وب سایت شما را به سرور ارسال می‌کند. اما در مرورگر تور با استفاده از روش مسیریابی پیازی داده‌ها را از طریق یک سری نودهای مستقل تغییر مسیر می‌دهند. اگر چه مرورگر تور سرعت کندتری را دارد، اما روند مسیریابی مجدد داده‌ها از طریق نودها، ردیابی فعالیت شما را کندتر می‌کند.

مهمترین تفاوت دیگر بین VPN و مرورگر تور این است که مرورگر تور داده‌ها را از طریق نودهای مستقل هدایت می‌کند، در حالی که VPN، ترافیک آنلاین را از طریق سرورهای راه دور هدایت می‌کند.

موارد استفاده مرورگر Tor چیست؟

چندین سؤال در مورد مرورگر تور وجود دارد که ارزش پرسیدن را دارد. از جمله این که موارد استفاده مرورگر تور چیست؟ و تفاوت آن با مرورگر معمولی در چیست؟ مرورگر تور در درجه اول راهی برای جستجو در وب به صورت ناشناس است. بنابراین، دلیل اصلی استفاده از آن اجتناب از نظارت و اطمینان از حفظ حریم خصوصی در فضای آنلاین است. با این حال، بسیاری از افراد از مرورگر تور برای دسترسی به خدماتی استفاده می‌کنند که مرورگرهای معمولی نمی‌توانند به آنها دسترسی پیدا کنند مانند سایت‌هایی که پسوند دامنه آنها . onion است فقط در شبکه پیازی کار می‌کنند. یکی از این موارد DuckDuckGo است که یک موتور جستجوی حفظ حریم خصوصی است که نسخه onion موتور جستجوی خود را ارائه می‌دهد و داده‌های کاربر را ردیابی نمی‌کند و تجربه کاربری خصوصی‌تری را ارائه می‌دهد.

آیا هنگام استفاده از مرورگر تور می‌توانم ردیابی بشوم؟

با وجود اینکه مرورگر تور قابلیت‌های حریم خصوصی خوبی را از خود نشان داده است، اما هنوز هم راه‌هایی وجود دارد که در هنگام استفاده از مرورگر تور ردیابی شوید. درست است که مسیریابی پیازی به عنوان ابزاری پیچیده برای جلوگیری از ردیابی موقعیت مکانی شما استفاده می‌شود، اما در آن چیزی به نام ناشناس بودن کامل وجود ندارد.

اگر چه ترافیک اینترنت شما در مرورگر تور رمزگذاری می‌شود، isp همچنان می‌تواند ببیند که شما از مرورگر تور استفاده می‌کنید. علاوه بر این، مرورگر تور نمی‌تواند در برابر ردیابی نودهای ورودی و خروجی شبکه خود محافظت کند. هر کسی که نود ورودی شما را دارد و آن را اداره می‌کند، آدرس ip واقعی شما را خواهد دید. در نود خروجی، ترافیک رمزگشایی شما در برابر مورد رهگیری قرار گرفتن آسیب‌پذیر است.

برای اینکه نقاط ضعف مرورگر تور را پوشش بدهید، می‌توانید از آن به همراه یک vpn استفاده کنید که رمزگذاری سرتاسری را ارائه می‌دهد. این به معنای این است که نودهای ورودی و خروجی شبکه تور به طور کامل رمزگذاری می‌شوند و استفاده همزمان از vpn از آدرس ip محافظت می‌کند.

VPN و مرورگر تور

دلایل استفاده از مرورگر تور

یکی از دلایل اصلی استفاده از مرورگر تور، سطح بالای حریم خصوصی ارائه شده توسط شبکه پیازی است. نه تنها پروتکل‌های امنیتی مرورگر تور به کاربران امکان دسترسی ایمن به سایت‌ها و مخفی کردن آدرس ip را می‌دهند بلکه مرورگر تور منبع باز، رایگان و محیط کاربری ساده‌ای دارد.

آیا استفاده از مرورگر تور قانونی است؟

استفاده از مرورگر تور در بسیاری از کشورها قانونی است، اگرچه ممکن است در نگاه برخی افراد به عنوان یک انتخاب بد محسوب شود، زیرا مرورگر تور اغلب با نام دارک وب همراه است. گاهی با وجود شهرت نامطلوب دارک وب این منبع میزبان بسیاری از منابع قانونی مانند ویکی پدیا، سرویس‌های امن ایمیل و پایگاه‌های اطلاعاتی است. اگر قصد ندارید تا از دارک وب برای مقاصد خلافکاری استفاده کنید، استفاده از دارک وب برای محافظت از حریم خصوصی جرم نیست.

با این حال، استفاده بیش از حد از مرورگر تور می‌تواند توجه دولت‌ها را به فعالیت‌های شما در وب جلب کند و اگر به دنبال حفظ حریم خصوصی خود هستید، ممکن است استفاده از آن نتیجه معکوس داشته باشد.

در برخی از کشورها مانند چین، مرورگر تور غیرقانونی است. همچنین، کشورهایی مانند روسیه و ونزوئلا سعی می‌کنند شهروندان خود را از استفاده از مرورگر تور منع کنند. به همین دلیل، قبل از اینکه اقدام به استفاده از مرورگر تور کنید در کشور خود بررسی کنید که آیا استفاده از آن قانونی است یا خیر.

آیا مرورگر تور امن است؟

مرورگر تور به لطف استفاده از مسیریابی پیازی که داده‌های شما را رمزگذاری می‌کند و آدرس IP شما را پنهان می‌کند، به طور کلی ایمن است. با این وجود، مرورگر تور مانند هر مرورگر دیگری دارای نقاط آسیب پذیری است و کاربران تور را در برابر تهدیدات آنلاین از بدافزار گرفته تا کلاهبرداری فیشینگ آسیب پذیر کرده است.

اطلاع از نحوه استفاده ایمن از مرورگر تور به معنای استفاده از آن در کنار سایر ابزارهای امنیتی است. بنابراین، می‌توانید مرورگر تور را با VPN راه‌اندازی کنید تا بتوانید از رمزگذاری end-to-end بهره ببرید و مطمئن شوید که شبکه شما توسط فایروال و بهترین نرم افزارهای آنتی ویروس محافظت می‌شود.

مرورگر Tor و دارک وب

بسیاری از افراد مرورگر تور را مترادف با دارک وب می‌پندارند. اما این دو مفاهیمی  ‌متفاوت از یکدیگر دارند. جذابیت مرورگر تور برای شرکت کنندگان در دارک وب به دلیل امکان ناشناس ماندن برای میزبانان وب سایت و بازدیدکنندگان آشکار است. اگرچه دارک وب فقط مکانی برای فعالیت‌های غیرقانونی نیست، اما دسترسی به دارک وب از طریق مرورگر تور در بین مجرمان محبوبیت یافته است.

اما مرورگر تور به منظور انجام کارهای خلافکارانه یا به قصد بهره‌گیری افراد از دارک وب طراحی نشده است. تور یک ابزار قانونی و مؤثر برای حفظ حریم خصوصی آنلاین است که توسط کاربران مختلفی که به حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌های خود اهمیت می‌دهند استفاده می‌شود.

مزایای مرورگر تور

مرورگر تور دارای چندین مزیت است، به همین دلیل برخی از کاربران اینترنت می‌توانند با استفاده از مرورگر تور از مزایای آن برخوردار شوند. در ادامه به چندین مورد از مزایای اصلی مرورگر تور اشاره خواهیم کرد:

  • مرورگر تور یک برنامه متن باز و رایگان است.
  • آدرس‌های IP و تاریخچه مرور فعالیت‌ها را پنهان می‌کند.
  • میتوانید از افزایش امنیت این مرورگر لذت ببرید چرا که مرورگر تور بر روی شبکه‌های امن و رمزگذاری شده کار می‌کند.
  • دسترسی آسان به صفحات غیر ایندکس شده

معایب مرورگر Tor

با وجود تمام پیچیدگی‌هایی که در مرورگر تور به کار رفته است، اما این مرورگر دارای معایبی نیز هست که در برابر مزایای امنیتی آن قرار می‌گیرند. برخی از معایب مرورگر تور عبارتند از:

سرعت کم: مرورگر تور کند است. مسیریابی پیازی ترافیک وب را رمزگذاری می‌کند و از طریق یک سری نودهای شبکه ارسال می‌کند، اما روند پیچیده منجر به سرعت پایین در مقایسه با سایر مرورگرها می‌شود. اگرچه راه‌هایی برای سریع‌تر کردن مرورگر تور وجود دارد، اما نمی‌توانید شاهد سرعت قابل توجهی در آن باشید.

استیگما: متأسفانه مرورگر تور بدنامی ‌غیرقانونی بودن دارک وب را به دست آورده است. ISP‌ها و دولت‌ها ممکن است به افرادی که از این مرورگر استفاده می‌کنند توجه داشته باشند.

مسدود کردن: برخی از مدیران شبکه استفاده از مرورگر تور را مسدود می‌کنند. همچنین، برخی از وب سایت‌ها ترافیک وب را که از طریق نودهای خروجی تور می‌آیند را ردیابی و مسدود می‌کنند. اما با استفاده از VPN یا بریج‌ها می‌توانید استفاده از نود‌های تور را پنهان کنید.

آسیب پذیری‌ها: اگرچه مرورگر تور برای ناشناس بودن طراحی شده است، شبکه پیازی در نودهای ورودی و خروجی آسیب پذیر هستند. از آنجا که ترافیک اینترنت در این نقاط رمزگذاری نشده‌اند، داده‌های شما در معرض رهگیری هستند و ممکن است آدرس IP شما فاش شود.

سایر مرورگرهای دارک وب

اگرچه مرورگر تور پیوندی قوی با دارک وب دارد، اما در بین آنها رقابتی نیز وجود دارد. مرورگرهای دیگری نیز وجود دارند که برای دسترسی به دارک وب می‌توانید استفاده کنید. اگرچه مرورگر تور ناشناس بودن را مقدور می‌کند، اما مرورگرهای دیگر نیز مزایای خاص خود را دارند. برخی دیگر از مرورگرهای دارک وب عبارتند از:

Subgraph OS: این سیستم عامل منبع باز به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر نظارت و سایر جاسوسی‌ها مقاوم است.

Firefox: اگرچه این مرورگر محبوب و قابل دسترس است و می‌توانید به دارک وب دسترسی داشته باشید. اما فاقد ویژگی‌های امنیتی است.

Waterfox: مرورگر Waterfox سریع و دارای ویژگی حفاظت از ردیابی برای محافظت از حریم خصوصی است.

I2P– پروژه اینترنت نامرئی، مشابه مرورگر تور، این یک لایه شبکه خصوصی کاملاً رمزگذاری شده است.

نحوه استفاده از مرورگر تور در ویندوز و مک

مرورگر تور در حال حاضر برای ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است. این یک برنامه مبتنی بر فایرفاکس است که بر روی رایانه دانلود و نصب می‌شود. پس از نصب، می‌توانید از مرورگر تور برای دسترسی به اینترنت عمومی ‌و همچنین وب سایت‌های . onion استفاده کنید.

نحوه استفاده از مرورگر Tor در ویندوز و مک

1- به وب سایت Tor project بروید، سپس به صفحه Tor Browser download بروید.

2- بر روی لینک دانلود سیستم عامل خود کلیک کنید.

سایت Tor project

3- پس از دانلود، برنامه مرورگر تور را نصب کنید.

نصب مرورگر تور

4- برنامه مرورگر تور را اجرا کنید و به شبکه تور متصل شوید.

اجرا کردن مرورگر تور

نحوه استفاده از مرورگر Tor در موبایل

تور فقط برای دستگاه‌های اندرویدی تلفن همراه قابل دسترس است و مرورگر تور برای آیفون وجود ندارد. برنامه مرورگر تور موبایل برنامه‌ای است که می‌توانید آن را در وب سایت پروژه تور و فروشگاه گوگل پلی دانلود کنید.

در اینجا نحوه استفاده از مرورگر تور برای دستگاه‌های اندرویدی آورده شده است:

1- در وب سایت Tor project، به صفحه دانلود مرورگر تور بروید یا می‌توانید این برنامه را در گوگل پلی بیابید و آن را دانلود کنید.

اپلیکیشن مرورگر تور

2- برنامه را در دستگاه اندروید خود دانلود کنید.

3- بر روی آیکون برنامه در صفحه اصلی خود کلیک کنید تا مرورگر راه اندازی شود.

نصب اپلیکیشن تور

چگونه هنگام استفاده از مرورگر تور ایمن بمانیم

شاید بسیاری از کاربران از این سؤال تعجب کنند که چگونه هنگام استفاده از مرورگر تور ایمن بمانیم؟ مانند هر برنامه دیگری این برنامه نیز آسیب پذیری‌هایی را دارد که جزء ذاتی هر برنامه آنلاین است. با این حال، کاربران می‌توانند اقداماتی را برای کاهش خطرات انجام دهد. در ادامه چند نکته برای استفاده ایمن از مرورگر تور آورده شده است:

  • اطمینان حاصل کنید که مرورگر تور و هر برنامه یا افزونه دیگری همیشه به روز است.
  • از مرورگر تور همزمان با VPN استفاده کنید.
  • از نرم‌افزار آنتی ویروس استفاده کنید.
  • از ورود به حساب‌های شخصی مانند پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی یا ایمیل خودداری کنید.
  • از بالاترین سطح امنیتی موجود در مرورگر تور انتخابی خود استفاده کنید، به طوری که کمترین مقدار کد مرورگر را اجرا کند و به حفاظت از دستگاه‌ها در برابر بدافزارها کمک کند.

از افزونه‌ای استفاده کنید که از حریم خصوصی شما محافظت کند و فقط به وب سایت‌های HTTPS  امن دسترسی داشته باشید، مانند افزونه‌هایی که به طور خودکار URL را برای استفاده از HTTPS  به جای HTTP  بازنویسی می‌کنند.

نتیجه‌گیری

علیرغم اینکه مفاهیم مرورگر تور و دارک وب به یکدیگر نزدیک هستند، اما استفاده از مرورگر تور به معنای مشارکت در فعالیت‌های غیرقانونی نیست. مرورگر تور می‌تواند یک برنامه مفید برای کاربران خاص باشد. به دلیل ماهیت مرورگر تور، ایمنی بسیار خوبی دارد و مزایایی مانند افزایش ایمنی و حفظ حریم خصوصی را ارائه می‌دهد. با این حال، قبل از استفاده از مرورگر تور باید از مشکلات قانونی استفاده از آن در کشور خود آگاه شوید.

منابع: avast و kaspersky

https://pvst.ir/h24

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو