skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

صنایع سنگین هنوز در مسیر تحول دیجیتال قرار نگرفته‌اند

سمانه سمیع تحریریه

۱۹ مهر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

به اعتقاد فعالان حوزه فناوری و صنایع فولاد، صنایع سنگین مثل فولاد، معدن و صنایع معدنی هنوز در مسیر تحول دیجیتال قرار نگرفته‌اند و یکی از دلایل عدم موفقیت در این حوزه این است که جثه شرکت‌های دانش‌بنیان با غول‌های صنایع سنگین هماهنگ نیست و نمی‌تواند زنجیره نیازهای آنان را به شکل کامل تامین کند.

به گزارش پیوست رضا سلطانعلی‌زاده مدیرکل دفتر توسعه اقتصاد و دستیار معاون علمی رئیس جمهور در امور توسعه بازار دانش‌بنیان در پنل ارائه چالش‌ها و راهکارها در پیاده‌سازی نظام تحول دیجیتال در شرکت‌های فولادی، معدنی و صنایع معدنی گفت: یکی از دلایل ارتباط نگرفتن بین شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع سنگین مثل فولاد نبود هماهنگی بین ساختار نحیف شرکت‌های دانش‌بنیان و نیازهای غول‌آسای صنایع بزرگ مثل فولاد و معدن است.

او درباره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: بخش پررنگ شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران، در حوزه فناوری و صنایع ‌آی‌تی هستند و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان صنایع سنگین کمتر هستند.

ما هیچ شرکت موفق و شناخته‌ای مثل دیوار یا دیجی‌کالا در صنایع سنگین نداریم، این موضوع دلایل مختلفی دارد اما یکی از این دلایل این است که جثه شرکت‌های دانش‌بنیان با نیازهای غول‌های صنعتی هماهنگ نیست.

شرکت‌های دانش‌بنیان برای اینکه با صنایعی مثل صنعت نفت‌وگاز و فولاد و معدن کار کنند به قدر کافی بالغ نشده‌‌اند و صنایع دوست ندارند هر فصل از کارهایشان را به بخش‌ها و شرکت‌های متنوع بسپارند و از سویی شرکت‌های دانش‌بنیان کنار هم برای تکمیل یک زنجیره نمی‌توانند خوب و منظم کار کنند.

امنیت باید پا به پای تحول دیجیتال ارتقا یابد

محمد ناظمی‌هرندی معاون تکنولوژی شرکت فولادمبارکه هم در ادامه و با تایید صحبت‌های سلطانعلی‌زاده افزود: به نظر من و بنا به شواهد ما هنوز در حوزه صنایع معدنی و فولاد در مسیر تحول دیجیتال قرار نگرفته‌ایم. علاوه بر اینکه با حمله سایبری که در سه صنعت بزرگ کشور در سال گذشته اتفاق افتاد دستورالعملی ابلاغ شد که آی‌تی و آی او تی از هم جدا شوند. این موضوع نشان می‌دهد به اندازه تحول دیجیتال باید امنیت را هم جدی بگیریم و آن را ارتقا دهیم. راهکارهایی که شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنایع سنگین می‌دهند اندازه صنعت تدوین نشده و چالش پیاده‌سازی در سطح کلان وجود دارد.

در مسیر فیبر نوری

حسین خسروپور مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات هم یکی از اهداف مهم این مرکز را کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور عنوان کرد و افزود: کارهایی در زمینه توسعه فیبرنوری انجام شده و وزیرارتباطات به شدت روی این طرح متمرکز شده است و به کمک دولت و بخش خصوصی کارهایی صورت گرفته است.

در پایان این رویداد هم تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت بنیان نوآوری هوش مصنوعی و مرکز نواوری ایمینو با هدف تقویت اکوسیستم شرکت‌های دانش‌بنیان صنایع فولاد، معدن و صنایع معدنی امضا شد.

https://pvst.ir/g4f
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو