skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پرونده‌ای برای بازاریابی الکترونیکی در ایران

پول روی چرخ

حمیدرضا نیکدل نویسنده میهمان

۳ خرداد ۱۳۹۶

زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

شماره ۴۵

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

سال‌هاست صاحبان برندها و مشاوران بازاریابی‌شان به این واقعیت تلخ پی برده‌اند که دوره تاثیرگذاری روش‌های سنتی رو به پایان است. حافظه مردم پر است از انواع و اقسام تبلیغاتی که در تلویزیون، مطبوعات و بیلبوردهای خیابانی دیده‌اند و ذهن‌شان آن‌قدر باهوش و کارکشته شده که از آنها به راحتی تاثیر نمی‌پذیرند. از سوی دیگر وضعیت اقتصادی پرتلاطم دنیای امروز نیز بودجه‌های کلان بازاریابی و تبلیغاتی در رسانه‌های ستنی را به آسانی برنمی‌تابد و آن استراتژی‌هایی محبوب‌اند که مخاطب هدف را در مکان و فضای درست درگیر یک تعامل معنی‌دار کنند. اولویت شدن فعالیت‌های تبلیغاتی زیر خط (BTL) نسبت به بالای خط (ATL)، به ویژه در مراکز خرید، گواهی بر همین ادعاست که ارتباط مستقیم و چهره به چهره با مخاطبانی که تعدادشان قابل شمارش و میزان درگیری‌شان با پیام بازاریابی نیز قابل سنجش باشد، درخواست اصلی مدیران کسب و کار است.

حال وقتی به دو برابر شدن زمان مصرفی مردم جهان پای اینترنت در طول یک دهه گذشته نگاه کنیم، می‌توان فهمید فضای مجازی از مهم‌ترین جاهایی است که می‌توان و باید روی بازاریابی استراتژیک در آن سرمایه‌گذاری کرد. امروز بازاریابی دیجیتالی (Digital Marketing) پارادایمی است که یک سرش در تبلیغات مبتنی بر کلیک قرار دارد و سر دیگرش در بازاریابی محتوایی جای می‌گیرد و در این میان فعالیت‌های متعددی از جمله بازاریابی‌های موبایلی، ایمیلی، مبتنی بر محل ( Location-based) و موتورهای جست‌وجو (SEM) را نیز شامل می‌شود. بازاریابی دیجیتالی هم مانند خیلی از روندهای آنلاینی که در سالیان گذشته با شتاب بالایی رشد کرده‌اند، در ابتدا مانند یک تب با سر و صدای بسیار به میدان آمد و در دوره‌ای به ورطه روزمرگی افتاد و حالا تبدیل شده به بخش جدایی‌ناپذیر هر فعالیت بازاریابی. اعداد چه می‌گویند گزارش سال ۲۰۱۴ موسسه تحقیقاتی فارستر حاکی از آن است که در ایالات متحده ۲۴ درصد از بودجه‌های بازاریابی در کانال‌های دیجیتالی هزینه می‌شوند. این در حالی است که بخش موتورهای جست‌وجو با ۱۴ درصد از کل بودجه و تبلیغات بنرهای آنلاین با ۱۰ درصد بیشترین حجم را به خود اختصاص می‌دهند، اما بازاریابی موبایلی (سه درصد از کل) سریع‌ترین رشد را نشان داده‌اند و بازاریابی محتوایی (دو درصد) چشم‌انداز بسیار روشنی ارائه می‌دهند. همه اینها یعنی هر چند هنوز هم تبلیغات گران سنتی و به ویژه تلویزیون اصلی‌ترین جایی است که برندها در آنها هزینه می‌کنند، اما بازاریابی دیجیتالی (با هزینه‌بری کمتر) هر روز سهم بیشتری را مطالبه می‌کند، به طوری که رشد این سهم در سال ۲۰۱۵ به ۲۷ درصد و در سال ۲۰۱۶ به ۳۰ درصد رسیده است. سندروم بازگشت سرمایه پیتر دراکر (Peter Drucker) پدر بازاریابی سنتی می‌گوید:«اگر نمی‌توانید چیزی را اندازه‌گیری کنید، قطعاً نمی‌توانید آن را مدیریت کنید.» حال در جایی که همیشه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کانال‌های...

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب و ۵ مطلب دیگر از ماهنامه پیوست به صورت رایگان باید عضو سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۴۵ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۴۵ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/2vk
حمیدرضا نیکدلنویسنده میهمان

  درس خوانده فنی و در ادامه هوش مصنوعی، از آغاز پیوست تا اکنون‌ برای ماهنامه توضیح می‌دهد که متاسفانه خود را سزاوار کارت خبرنگاری نمی‌داند. حتی خیلی روزنامه‌نویسی هم بلد نیست. اما ظاهرا می‌داند چگونه روندهای فناوری روز دنیا را تبدیل به پرونده‌های پیوست جهان کند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو