skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معاون علمی رئیس‌جمهور: نخستین بانک خطرپذیر حوزه دانش‌بنیان و کارآفرینی فناورانه تاسیس می‌شود

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۱۶ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری از انجام مقدمات شکل‌گیری بانک تخصصی دانش‌بنیان برای ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود و تامین سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان و کارآفرینان حوزه فناوری خبر داد.

به گزارش پیوست، روح الله دهقانی، در نشست مجمع کارآفرینان ایران با تاکید بر وجود نهاد تخصصی سرمایه‌گذاری متناسب با برون‌داد و اندازه شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و توانمند و کارآفرینان این حوزه عنوان کرد: وجود یک نهاد سرمایه‌گذاری و تامین مالی بزرگ و توانمند در ابعاد و اندازه‌های یک بانک، آن هم به صورت تخصصی و متناسب با الزامات و اقتضائات شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است. در تلاش برای اخذ موافقت‌ها و تاییدیه‌ها به منظور راه‌اندازی یک ونچربانک یا بانک تخصصی شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرینان حوزه فناوری هستیم.

او امروز در مجمع کارآفرینان با بیان این که جریان کارآفرینی استارت‌آپی عمدتاً بر محور کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال بود گفت: این جریان البته در ادامه مشکلاتی را به همراه داشت. اما نباید فراموش کنیم آن‌چه که در مسیر دو جریان دانش‌بنیان و جریان کارآفرینی استارت‌آپی اولویت دارد و باید مورد توجه جدی‌تری قرار بگیرد، همان جریان حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است و در همین راستا به طور جدی ایجاد بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان را دنبال می‌کنیم.

معاون علمی رئیس جمهور ۱۱ مرداد ماه به دنبال برخورد با برخی پلتفرم‌ها به دلیل انتشار عکس‌های بدون حجاب کارمندان آنها، با انتشار متنی در ویراستی نوشته بود برخی از شرکت‌های زیست‌بوم کار‌آفرینی استارت‌آپی ناهنجاری‌های جدی فرهنگی دارند. او راه‌حل را در حمایت و پشتیبانی از «جریان‌های اصیل و معتقد فرهنگی و انقلابی» برای ایجاد رقبای قوی دانسته بود. این توییت دهقانی واکنش گسترده‌ای را در میان فعالان اکوسیستم استارت‌آپی کشور به دنبال داشت.

دهقانی با بیان این‌که زیست‌بوم فناوری، نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور امروز به اندازه و بلوغی رسیده است که در ایجاد ساختار تخصصی مالی در ابعاد یک بانک خطرپذیر دانش‌بنیان توانمند باشد، افزود: با توجه به فعالیت بالغ بر ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان و بیش از ۵۰۰ هزار نیروی انسانی فعال در زیست بوم فناوری و نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان، زمینه‌ها و ظرفیت بسیار خوبی برای تامین سرمایه و تامین مالی زیست بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی توسط یک بانک خطرپذیر دانش‌بنیان وجود دارد به طوری که دست کم صد هزار میلیارد تومان در سال سرمایه این بانک خواهد بود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به ضرورت ارزش گذاری دارایی های نامشهود گفت: بخش عمده ارزش و دارایی های شرکت های بزرگ در زمره دارایی های نامشهود آن ها است و تا زمانی که مفاهیم کاربردی از جمله مالکیت فکری، دارایی‌های نامشهود، سرمایه‌های فکری و … در کشور کاربردی نشود، اقتصاد دانش بنیان معنا پیدا نخواهد کرد.

به تازگی نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تدوین و اجرایی شده است. در سازوکار جدیدی که معرفی شده، شرکت‌های دانش‌بنیان در سه گروه نوپا، نوآور و فناور دسته‌بندی می‌شوند. دهقانی، نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را مسیری جدید برای ارزش‌گذاری دقیق و حمایت هوشمند و متناسب با شرایط هر شرکت دانست و افزود: مجموعه ای از سیاست ها توسط معاونت علمی، بر اساس قانون اتخاذ می شود تا شرکت ها از خام فروشی به سوی سرمایه گذاری در زمینه فناوری سوق پیدا کنند. فناوری باید برای سرمایه گذار و کارآفرین جذاب باشد وگرنه به تنهایی برای صنعت و کارآفرین جذاب نخواهد بود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری عنوان کرد: در آیین نامه های قانون جهش تولید دانش‌بنیان قرار شده است که پول به شرکتهای دانش بنیان نوپا اختصاص داده شود و اعتبار مالیاتی معافیت هدفمند مختص شرکت هایی است که نیازمند حمایت برای  تحقیق و توسعه هستند. شرکت های نوآور می توانند همچون شرکت‌های نوپا از معافیت های مالیاتی تا ۱۰ میلیارد تومان بهره ببرند اما اعتبار مالیاتی مختص شرکت های نوآور و فناور است که گام های بزرگی را در مسیر تحقیق و توسعه بردارند.

او با اشاره به ایجاد تضامین پرداخت اعتبار مالیاتی برای آسودگی خاطر شرکت‌ها در مسیر تحقیق وتوسعه نوآورانه و فناورانه گفت: صندوقی قرار است تا آذرماه راه اندازی شود که تخصیص اعتبار مالیاتی به شرکت های دانش بنیان را تضمین می کند و شرکت ها از بابت هزینه در تحقیق و توسعه نگرانی نداشته باشند.

https://pvst.ir/fmr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو