skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مشاهده یک عکس با اینترنت بدون فیلتر، ۱۲ هزار و پانصد تومان ناقابل

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۲۷ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

چند روزی است که خبر فروش سیم‌کارت‌های بین‌المللی که امکان استفاده از اینترنت بدون فیلتر را برای دارندگانشان فراهم می‌کنند دست به دست می‌شود. قیمت این سیم‌کارت‌ها بسته به اینکه به چه کشوری تعلق دارند و چه امکاناتی را ارائه می‌دهند متفاوت است. نوع رایج آنها اینترنت بدون فیلتر را با مبلغ یک دلار به ازای هر چهار مگابایت محاسبه می‌کند. به عبارت دیگر، مشاهده یک عکس با کیفیت نه چندان خوب به وسیله اینترنت بدون فیلتر می‌تواند ۱۲ هزار و پانصد تومان آب بخورد.

به گزارش پیوست، در روزهای گذشته گزارشی که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد، خبر از آن می‌داد که سیم‌کارت‌های بین‌المللی با قیمتی در حدود ۱۰ تا ۹۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. یک جست‌وجوی ساده نشان می‌دهد ماجرای فروش سیم‌کارت‌های بین‌المللی داستان تازه‌ای نیست. برخی از فروشگاه‌های آنلاین که سیم‌کارت‌ کشورهای مختلف را می‌فروشند سابقه‌ای چندین ساله دارند.  پرطرفدارترین سیم‌کارت، با برند نایت سیم در بازار موجود است که با پیش‌شماره کشور استونی فعال می‌شود.

بر اساس آن چه در یکی از وب‌سایت‌هایی که این مدل سیم‌کارت را عرضه می‌کند، آمده است، امکان افزودن شماره ۴۰ کشور دیگر به این سیم‌کارت وجود دارد. اتصال این شماره‌ها می‌تواند امکاناتی مانند دریافت تماس از خطوط ایران را ممکن کند اما به طور کلی امکان تماس از این سیم‌کارت‌ها در ایران به شماره‌های ثابت و خطوط ایرانسل فراهم است. تعرفه اینترنت بدون فیلتر برای این سیم‌کارت‌ها حدود ۲۵ سنت برای هر مگابایت حساب می‌شود که اگر قیمت دلار را پنجاه هزار تومان در نظر بگیریم، یک کاربر به ازای هر یک مگابایت باید حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بپردازد. به عبارت دیگر برای یک گیگابایت اینترنت باید ۲۵۰ دلار هزینه کرد. یک گیگابایت اینترنت حجم مورد نیاز برای تماشای یک فیلم دوساعته است. هر چند که فروشنده دیگری مدعی است که اینترنت این سیم‌کارت‌ها اساساً در ایران کار نمی‌کند.

البته راهکارهای دیگری نیز  برای دسترسی به اینترنت آزاد توسط برخی وب‌سایت‌ها ادعا شده است. مثلا گفته می‌شود با خرید یک چیپ‌ست و نصب آن روی سیم‌کارت بین‌المللی می‌توان هزینه هر یک گیگ اینترنت بین‌المللی را تا ۲۷ دلار کاهش داد.

سیم‌کارت‌هایی که با پیش‌شماره استونی به فروش می‌رسند را می‌توان به شماره‌های کشورهای دیگر تبدیل کرد تا از امکانات دیگری مانند کیفیت تماس بهتر استفاده کرد. افزودن شماره‌های کشورهای دیگر به پیش‌شماره کشور استونی ده‌ها میلیون تومان هزینه دارد. قیمت‌های سیم‌کارت‌ها مانند سیم‌کارت‌های ایرانی بسته به رند بودن شماره‌ها متفاوت است. مثلا خرید یک سیم‌کارت انگلیسی از سه میلیون و پانصد هزار تومان تا حدود ۹۰ میلیون تومان متغیر است.

معمولا کاربرانی اقدام به تهیه این سیم‌کارت‌ها می‌کنند که در دریافت پیام‌های وریفای از سایت‌های مختلف خارجی مشکل دارند یا برای انجام فعالیت‌های تجاری نیازمند ارتباط مستمر و پایدار با خارج از کشورند. سیم‌کارت‌های انگلیس تا پنج سال اعتبار دارند و هر پنج سال یک بار برای تمدید ویزاکارت ۱۴ دلار هزینه پرداخت می‌شود. هر بار شارژ این سیم‌کارت‌ها هزینه‌ای معادل مجموع قیمت دلار حواله، کارمزد درگاه آنلاین و مالیات در اروپا دارد.

در طول یک سال گذشته و با شدت یافتن محدودیت‌‌های اینترنتی در پاییز ۱۴۰۱، بارها سخن از ارائه اینترنت بدون فیلتر به برخی اقشار جامعه به میان آمده بود. عزت‌الله ضرغامی، وزیر گردشگری به دفعات لزوم ارائه سیم‌کارت‌هایی که ارائه اینترنت بدون فیلتر را به گردشگران خارجی ممکن کند، مطرح کرده بود. هر چند که این امر تحقق نیافته و گردشگران خارجی مجبورند از اینترنت محلی استفاده کنند اما ضرغامی اخیرا مدعی شده بود که اختصاص سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگران تا حد زیادی به تصویب رسیده است.

فارغ از آن که امکان استفاده از اینترنت آزاد روی سیم‌کارت‌های بین‌المللی با صرف هزینه‌های دلاری وجود دارد یا نه نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که هزینه دسترسی به اینترنت بدون فیلتر روز‌به‌روز گران‌تر و دشوارتر می‌شود و به زودی فقط برای تعداد محدودی از افراد جامعه قابل دسترس خواهد بود چه دارندگان سیم‌کارت‌های بین‌المللی و چه متمولانی که می‌توانند ماهانه بخش قابل توجهی از درآمد خود را صرف خرید فیلترشکن کنند.

https://pvst.ir/fgi

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو