skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شعبه شورای حل اختلاف ویژه پرونده‌های حوزه فاوا در نصر تهران آغاز به کار کرد

۱۳ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شعبه ۲۶۵۷ شورای حل اختلاف تهران، ویژه پرونده‌های حوزه فناوری اطلاعات، مستفر در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در این مراسم «حسین اسلامی» رئیس هیات مدیره این سازمان  گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بر اساس قانون حمایت از پدیدآورندگان تشکیل شده و با انتخاب اعضای صنف رسمیت می‌یابد؛ چند سالی است که موضوعات اختلافی اعضا را به صورت درون صنفی پیگیری می‌کنیم. در قانون مجموعه‌ای به نام شورای انتظامی پیش‌بینی شده است اما متاسفانه طی سال‌های گذشته نتوانسته‌ایم برای احکام شورای انتظامی ضمانت اجرایی لازم را حاصل کنیم. بر این اساس حداقل در بخش داوری، تلاش کردیم تا یک مرکز داوری جداگانه‌ای تاسیس کنیم. این مرکز با استقبال صنف هم روبرو شده است. همچنین فرایند مرتبط با اخذ مجوزهای لازم را از قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم.داشتن یک هیئت حل اختلاف تخصصی، می‌تواند به حل اختلافات به صورتی که رضایت طرفین حاصل شود کمک کند و همچنین احکام صادر شده هم در این صورت متقن است.

اسلامی تاکید کرد: نمی‌توان مانع بروز اختلافات شد، اما می‌توان برای حل آنها در چارچوب قانونی تلاش کرد. به صورتی که خود اعضای صنف هم در صدور رای نهایی تصمیم‌گیر باشند.

مشارکت صنفی؛ اجرای عدالت بیشتر

در ادامه این مراسم «رضا باقری اصل» معاون امور پارلمانی و استانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اظهار خرسندی از گشایش این دفتر برای خدمت به ذینفعان صنف، گفت: سازمان نظام صنفی باید بتواند قابلیت‌های پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از اختلافات داشته باشد. نظام صنفی با وجود نهاد حل اختلاف، در همان بدنه‌ای که تعاریف صنفی و فناوری وجود دارد، می‌تواند مانع ارجاع این پرونده‌ها به محاکم قضائی شود.

او گفت: به طور طبیعی راه‌اندازی نهادهای حل اختلاف، میزان هزینه‌ها را کاهش و زمان دادرسی را کوتاه‌تر می‌کند. همچنین امکان دارد ورود تخصصی‌تر به مباحثی که شاید پیچیدگی‌های خیلی فنی داشته باشد و خود آن موجب اطاله دادرسی می‌شود، همین ابتدای وجود اختلاف، بتواند حل و فصل شود.

ابوالقاسم قربانیان، معاون قضایی شورای حل اختلاف استان تهران نیز در این نشست  گفت: همان گونه که می‌دانید فلسفه وجودی شوراهای حل اختلاف از آغاز تاسیس مبتنی بر صلح و سازش بوده است. در پرونده‌هایی که برای صلح و سازش یا از طریق صلح و سازش به نتیجه می‌رسد، طرفین پرونده به نوعی رضایت دارند. بر اساس آمارها حدود ۵۰ درصد نسبت به آراء دستگاه قضائیه ناراضی هستند، به دلیل این که در احکام صادره قوه قضائیه، همواره فرد محکوم ناراضی است هر چند که می‌داند محکومیت حق او بوده است اما در سازش، طرفین رضایت پیدا می‌کنند.

قربانیان گفت: شورای حل اختلاف امور صنفی در مجتمع شهید قاسم سلیمانی مستقر است. موارد صنفی، مهندسی، اتحادیه‌ها و بازاری‌ها در این مجتمع اقامه دعوا می‌کنند. این مجتمع ۸ شعبه رایی دارد. تا کنون بیش از ۵۰ شعبه صنفی و درون اتحادیه‌ها در آنجا مستقر هستند. روش و برنامه ما در گزیش و راه‌اندازی این شعب هم این گونه بوده که افراد خارج از صنف را به کار نگرفته‌ایم. به باور ما باید افراد از جنس همان صنف باشند چون آنها به جنبه‌های تاریک موضوع اشراف دارند و بهتر می توانند به حل موضوع کمک کنند و طرفین دعوا را توجیه کنند.

معاون قضایی شورای حل اختلاف استان تهران با بیان اینکه سازمان نصر تهران نقش رهبری را در صنف فاوا به عهده دارد گفت: این شعبه باید بتواند اختلافاتی که میان اعضای این صنف به وجود می‌آید را مورد حل و فصل قرار دهد و اگر چنین نشود، اعضا دیگر به آن مراجعه نخواهند کرد و موضوعات از طرق دیگری پیگیری خواهد شد. ضمن اینکه اگر پرونده‌ها به صورت مطلوب مورد بررسی قرار نگیرد عقوبت دنیوی و اخروی هم به دنبال خواهد داشت.

او با بیان اینکه شعبه شورای حل اختلاف مستقر در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران حتما مراجعان زیادی خواهد داشت و شاکیان این حوزه زیاد خواهند بود، توضیح داد: حدود ۵۹ شعبه در دادسراها مستقر هستند و دعواهایی که قابل گذشت باشند به این شعبه‌ها ارسال می‌شوند. ۱۰ تا ۱۵ هزار پرونده کیفری در ماه به این شعبه‌ها ارجاع داده می‌شود و در ۶۰ درصد پرونده‌ها سازش ایجاد می‌شود.

https://pvst.ir/fbu

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو