skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پایان باز پلتفرم‌های VOD

سمانه سمیع تحریریه

۷ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

مدیران پلتفرم‌های VOD و فعالان انجمن صنفی این حوزه هیچ پایان تلخی برای پلتفرم‌های VOD متصور نیستند و معتقدند با حضور هر قانون‌گذاری صدا و سیما، وزارت ارشاد یا ساترا، در نهایت بخش خصوصی راه خود را پیدا می‌کند و در جهانی که محتوا حرف اول را می‌زند، این محتواست که حکمرانی می‌کند.

به گزارش پیوست در پنل یک پایان تلخ برای وی‌او‌دی‌ها؟! محمد مهدی عسگرپور دبیر انجمن VODها در زمینه چالش‌ها و چشم‌اندازهای حوزه VODها در ایران گفت: متاسفانه نگاه قانون‌گذار در این حوزه نگاه آینده‌نگر نیست. ما در این حوزه در رابطه با چیزهایی که نمی‌دانیم شروع به قانون‌گذاری می‌کنیم.

محمد مهدی عسگرپور دبیر انجمن VODها
محمد مهدی عسگرپور دبیر انجمن VODها

واژه پرطمطراق «صوت و تصویر فراگیر» این روزها باب شده است، در صورتی که افرادی که از آن صحبت می‌کنند هیچ تعریف مشخصی از آن ارائه نداده‌اند. بعد عده‌ای می‌آیند برمبنای واژه‌ای که به خودی خود هنوز تعریف نشده قانون می‌نویسند.مشکل دیگری که ما در این حوزه با آن روبروییم این است که در تهیه قوانین از نهادهای صنفی نظر نمی‌پرسند و با فعالان این حوزه مشورت نمی‌کنند، بدیهی است که به این شکل تعارض‌های زیادی بین بازیگران این حوزه رخ می‌دهد.

قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد

امیرحسین حیدری مدیرعامل شرکت رایموند مدیا(تماشاخونه) هم در ادامه پنل به اهداف مشترک شرکت‌های VOD اشاره کرد و گفت: همه ما که در این جمع فعالیت می‌کنیم هدفمان یکی است و این هدف چیزی نیست جز بهبود اکوسیستمی که در آن مشغولیم. برای ما هیچ نهاد قانون‌گذاری با نهاد دیگر فرق نمی‌کند،ما همه خط و خطوط‌ها را بلدیم و در پلتفرم‌هایمان آن را رعایت می‌کنیم. ما قطعا تمام آیین‌نامه‌ها را مطالعه کرده و خود را ملزم به رعایت آن می‌دانیم و معتقدیم بخش خصوصی حذف شدنی نیست و به مسیر خود ادامه می‌دهد. فرقی هم نمی‌کند ساترا باشد یا وزارت‌ ارشاد واقعا قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد.

قانون سلبی در حوزه فرهنگ جواب نمی‌دهد

محمدجعفر نعناکار عضو هیات مدیره آیو هم در ابتدای صحبت‌هایش به قوانین سلبی در بحث فرهنگ اشاره کرد و گفت: مگر برخورد سلبی در حوز حجاب، بحث ماهواره یا حتی فرزندآوری جواب داده است که حالا می‌خواهند با پلتفرم‌های VOD اینچنین سلبی برخورد کنند. ساترا یک نهاد قانونی نیست و ادعاهای ساترا را هنوز دادگاه‌ها نمی‌پذیرند، این سازمان هنوز حساب بانکی ندارد، من مطمئنم هیچ پایانی برای VOD ها در کار نیست، گرچه ممکن است کار سخت‌تر شود اما بخش خصوصی با تاب آوری بیشتر باید به مسیر خود ادامه دهد.با این مدار فکری حاکمیت یکجا می‌رود و مردم یکجا تکنولوژی‌های جدید ما را با خود خواهد برد.

از راست به چپ محمدجعفر نعناکار عضو هیات مدیره آیو و امیرحسین حیدری مدیرعامل تماشاخونه

احسان رحیم‌زاده پژوهشگر رسانه به عنوان دبیرپنل هم از نقدهای تند صداو سیما به VODها انتقاد کرد و گفت: اینکه صدا و سیما و رسانه‌های موافق با سیاست‌های ساترا افراد مخالف ساترا را سپاه ابرهه می‌دانند کار درستی نیست و عملا روابط بین پلتفرم‌ها و صداوسیما را متشنج‌تر می‌کنند.

بساط ارباب و رعیتی جواب نمی‌دهد

عسگرپور هم در ادامه به تغییر شرایط جامعه اشاره کرد و افزود: روزگار عوض شده است. دیگر تعریف فیلم ساختن فرق کرده است، حالا افراد می‌توانند در خانه خود فیلم بسازند،همان شب  آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند یا به خارج از کشور بفرستند، پس این نشان از تغییر شرایطی دارد که قانون‌‌گذار باید آن را درک کند، این شرایط قوانین به روز می‌خواهد.
عسگرپور در ادامه افزود: مشکل از نبود اعتماد به بخش خصوصی ناشی می‌شود، اینکه در آیین‌نامه‌ها و قانون‌هایشان از مشورت‌های صنفی استفاده نمی‌کنند یعنی بساط ارباب و رعیتی است. اگر در جایی از آنها تعریف کنیم کارمان فرهنگی است اگر از آنها انتقاد کنیم برچسب سیاسی می‌خوریم، بیش از ۲۰ نهاد ناظر روی فعالیت‌های پلتفرم‌ها نظارت می‌کنند اما در نبود یک قانون شفاف و خلا قانونی ما هم با چالش مواجه شده‌ایم. ما با همین سخت‌گیری‌ها بازار بین‌الملل را از دست داد‌ه‌ایم.

تنظیم‌گری را بلدیم تسهیلگر باشید

حیدری در ادامه به همکاری تماشاخونه با آیین‌نامه‌ها اشاره کرد و توضیح داد: قطعا با آیین‌نامه‌هایی که ما بدهند همکاری می‌کنیم اما در واقع من می‌خواهم بگویم ما تنظیم‌گری بلدیم تسهیلگر می‌خواهیم.
نعناکار هم در تایید صحبت‌های حیدری گفت: همه ملزم به رعایت قانون هستیم و  سنگر را خالی نخواهیم گذاشت. اما هر جا تعامل نباشد تهاجم پیش می‌آید. ما خواستار سیاستگذاری کلان در حوزه فرهنگ به شرط شفاف بودن هستیم.بخش خصوصی دنبال مجادله نیست بلکه دنبال بازارسازیست‌.
ما دنبال  قانونی مثل قانون تجارت الکترونیک هستیم قانون جامعی که ده‌های بعد را هم پیش‌بینی کند.

پایان تلخی وجود ندارد پایان باز است

حیدری در بخش پایانی صحبت‌هایش به نقش مثبت وی‌او‌دی‌ها در زمانی که کرونا افراد را خانه‌گیر کرده بود اشاره کرد و توضیح داد: هر قدر هم‌افزایی بین پلتفرم‌ها بیشتر باشد در عصر (Content is king) محتواهای خوب بیشتر تولید می‌شود‌. اگر تلویزیون هم محتوای خوب تولید کند مطمئن باشید مخاطبان را به خود جذب خواهد کرد.VODها ایجاد اشتغال کرده‌اند و سرگرمی خانواده‌هایی زیادی را فراهم کرده‌اند. به طور حتم آینده پلتفرم‌های VOD ادامه دار است و پایانی برای آن متصور نیستیم.

احسان رحیم‌زاده دبیر پنل هم در جمع‌بندی آخر نشست به نقش مثبت ساترا هم در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: باید به نیمه پر لیوان هم نگاه کرد و عملا در سال‌های اخیر شاهد همکاری‌ها و سازگاری‌هایی این نهاد با پلتفرم‌های VOD بوده‌ایم.

https://pvst.ir/fa2
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو