skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیانیه ازکی، بیمه بازار و بیمه دات‌کام: برداشت بیمه مرکزی از رأی شورای رقابت نادرست است

سمانه سمیع تحریریه

۱۳ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

بیمه بازار، ازکی و بیمه دات‌کام برداشت بیمه مرکزی از رأی شورای رقابت را نادرست و استفاده بیمه مرکزی از عبارت «تعبیر به صدور حکم محکومیت» برای رأی بدوی صادرشده از سوی شورای رقابت را غیرقابل قبول می‌دانند. طبق بیانیه‌ این سه استارت‌آپ‌، در رأی اخیر شورای رقابت در خصوص سوئیچ بیمه مرکزی بر بسیاری از درخواست‌های آنها صحه گذاشته شده است، اما بیمه مرکزی با نادیده گرفتن دفاعیات خود در جلسات شورای رقابت، فقط روی بخشی از رأی مبنی بر غیررقابتی نبودن سوئیچ تمرکز کرده است.

به گزارش پیوست، شورای رقابت به راه‌اندازی سوئیچ بیمه مرکزی (آمیتیس) رأی داد و شکایت سه شرکت کارگزاری آنلاین بیمه مبنی بر اتخاذ رویه ضدرقابتی از طرف بیمه مرکزی را رد کرد. در پی انتشار رأی بدوی شورای رقابت در مورد سوئیچ بیمه، سه استارت‌آپ ازکی، بیمه بازار و بیمه دات‌کام بیانیه‌ای صادر کرده و از رگولاتوری خواسته‌اند درباره این موضوع روندی تعاملی و کارشناسی را پیش بگیرد و از هرگونه اقدام شتاب‌زده و سلیقه‌ای راجع به آن پرهیز شود.

در بخش اول این بیانیه که به تشریح وضعیت فعلی پرداخته شده آمده است: اوایل هفته گذشته خبری با موضوع رأی شورای رقابت در خصوص بلامانع بودن اجرای سوئیچ و رد دعوی استارت‌آپ‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت بیمه از سوی مدیران بیمه‌ مرکزی منتشر و در رسانه‌ها پوشش داده شد.

در ادامه، قائم‌مقام رئیس‌کل بیمه مرکزی در کانال خبری خود اعلام کردند حکم محکومیت استارت‌آپ‌ها صادر شده و ادعاهای نادرستی نیز به آنها نسبت دادند. به دنبال این دو موضوع ایشان با ارسال یک نامه به مدیران عامل شرکت‌های بیمه، خواستار انجام اقدامات اجرایی فعال‌سازی سوئیچ شدند و رئیس کل بیمه مرکزی نیز با حضور در صداوسیما بر همین نکات تاکید کردند.

آنچه تاکنون رخ داده است، پیشینه‌ بیش از یک سال جلسات متعدد کارشناسی استارت‌آپ‌ها با مدیران لایه‌های مختلف بیمه مرکزی و توافق‌های انجام شده در زمینه‌ی اصلاح آیین‌نامه‌های مربوطه را نادیده گرفته است؛ نکته‌ای که ریاست بیمه مرکزی هم در گفت‌وگوی تلویزیونی خود روی آن تاکید کردند. کنار هم قرار دادن مجموع این اظهارنظرها و تصمیم‌گیری‌ها نشان از چندصدایی و اعمال سلایق شخصی دارد. رویه‌ای که انتظار می‌رود نهاد ناظر از‌ آن پرهیز کند و شأن نظارتی و قانون‌مدارانه‌ خود را مدنظر داشته باشد.

خردادماه ۱۴۰۱ بود که انجمن فین‌تک در بیانیه‌ای اقدام بیمه مرکزی در ایجاد یک شرکت برای تجمیع تراکنش‌های مالی و یک سوئیچ انحصاری را غیرقانونی خواند و استارت‌آپ‌های حوزه اینشورتک هر یک نسبت به این موضوع عکس‌العمل نشان دادند و از این بابت ابراز نگرانی کردند. در مرداد سال گذشته تصمیم‌گیری درباره آمیتیس به کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال سپرده شد و در نهایت در آذر ۱۴۰۱ کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال فعالیت سوئیچ «آمیتیس» را ممنوع اعلام کرد اما موضوع به اینجا ختم نشد. تا اینکه دوم خردادماه شورای رقابت به راه‌اندازی سوئیچ بیمه مرکزی (آمیتیس) رأی داد و شکایت سه شرکت کارگزاری آنلاین بیمه مبنی بر اتخاذ رویه ضدرقابتی از طرف بیمه مرکزی را رد کرد. حالا این سه استارت‌آپ یعنی ازکی، بیمه‌بازار و بیمه دات‌کام در بیانیه‌ای نظرات خود را نسبت به این موضوع اعلام کرده‌اند.

رأی بدوی در ادبیات حقوقی به معنی «قطعی نبودن» است

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در متن منتشرشده عبارت «رأی بدوی» به وضوح اشاره شده است. رأی بدوی در ادبیات حقوقی به معنی «قطعی نبودن» است. رأی‌ای که از سوی مراجع دادرسی، در رسیدگی ابتدایی به پرونده صادر می‌شود. حق اعتراض و تجدیدنظرخواهی برای شاکیان محفوظ بوده و به محض اعتراض به آن، ارزش حقوقی خود را از دست می‌دهد. خوانش ما پس از مشورت با متخصصین حقوقی بعد از رأی بدوی این بود که برخلاف آنچه نهاد ناظر به آن استناد می‌کند، ایرادهای فنی ما به راه‌اندازی سوئیچ توسط شورای رقابت تایید شده و بسیاری از بخش‌های این رأی را در تقابل با خواسته‌هایمان نمی‌دانیم و در مجموع کلیت آن را منطقی و قابل قبول یافتیم. از این رو، با احترام به بدوی بودن رأی از رسانه‌ای کردن محتوای آن پرهیز کردیم و هر اقدام یا اظهارنظری را به زمان صدور رأی قطعی و پس از مرحله‌ تجدیدنظر موکول کرده‌ایم.

اشاره این سه استارت‌آپ حوزه بیمه به نتیجه رأی قطعی شورای رقابت نشان می‌دهد این سه‌ استارت‌آپ به رأی صادرشده از سوی شورای رقابت اعتراض کرده‌اند و حال منتظر صدور رأی نهایی هستند.

در ادامه این بیانیه آمده است: در شرایط کنونی و با اصرار نهاد ناظر بر استناد به «رأی بدوی» لازم می‌دانیم به چند نکته‌ فنی در این زمینه اشاره کنیم:

۱. طرح موضوع در شورای رقابت توسط شرکت‌های ازکی، بیمه بازار و بیمه دات‌کام انجام شده و بیمه مرکزی در این پرونده نقش خوانده را داشته است. در نتیجه، تعبیر به صدور حکم محکومیت از اساس نادرست است. شأن جایگاه حقوقی افراد مسئول ایجاب می‌کند که در تریبون‌های رسمی در انتخاب عبارت‌هایی که می‌توانند بار حقوقی داشته‌ باشند یا شائبه‌برانگیز باشند، پرهیز شود.

۲.در رأی بدوی شورا، بر بسیاری از نکات مدنظر ما صحه گذاشته شده است. برای نمونه، امکان عقد قرارداد مستقیم فروش و برقراری تعاملات تجاری و مالی با شرکت‌های بیمه توسط کارگزاران برخط به صراحت رسمیت شناخته شده و بر قانونی بودن آن تاکید شده است.

۳. در مورد مدیریت صدور بیمه‌نامه توسط سوئیچ نیز، متن حکم با اشاره به اینکه بیمه مرکزی چنین موضوعی را رد کرده است، شکایت ما را وارد ندانسته است و در عین حال بر آزادی عمل کارگزار در انتخاب واحد صدور و عدم امکان ایجاد اجبار در این زمینه تاکید شده است. به بیان دیگر، بیمه مرکزی هرگونه ورود سوئیچ به حوزه‌ صدور به هر شکل را از اساس تکذیب کرده و حکم بر همین مبنا صادر شده است. در این راستا از نهاد محترم ناظر انتظار می‌رود در راستای دفاعیاتی که در شورای رقابت داشته‌اند و سخنان رئیس کل محترم در برنامه صف اول شبکه خبر مبنی بر تکذیب هرگونه ورود سوئیچ به بحث پرداخت و صدور، دستورالعمل اجرایی مصوب هیات عامل که برای سوئیچ چنین شأنی را قائل شده بود، اصلاح کنند تا هرگونه شائبه و ابهام در این زمینه مرتفع شود.

۴. در مورد تصدی‌گری و انحصار نیز، شورای رقابت با توجه به اینکه هنوز سوئیچ اجرایی نشده این دو مورد را منتفی دانسته است. همان‌طور که پیش از این اشاره کرده‌ایم، در صورتی که سوئیچ بیمه وارد فضای کسب‌و‌کاری نشده باشد یا به شکل انحصاری اجرای آن به یک شرکت واگذار نشده باشد، وجود آن مانع نوآوری و فعالیت دانش‌بنیان در صنعت بیمه نخواهد بود.

۵. یکی از دغدغه‌های اساسی ما بسته شدن باب تعلیق یکباره و فاقد مستندات قانونی بوده است؛ رویه‌هایی که بیمه مرکزی سابق بر این در پیش گرفته بود و باعث ایراد صدمه‌های جدی به شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه و صدها نخبه فعال در این شرکت‌ها شده بود. جالب است که در متن حکم شورای رقابت بر لزوم توقف این رویه و ایجاد سازوکاری چندلایه، مستدل، و غیردفعی برای برخورد با تخلفات احتمالی تاکید شده است.

با تاکید مجدد بر موضع همیشگی ما مبنی بر به رسمیت شناختن حق نهاد ناظر برای اعمال نظارت عادلانه و غیرتبعیض‌آمیز به کل شبکه‌ فروش، انتظار داریم روند تعاملی و کارشناسی طی‌شده با کارگزاران برخط در عمل نیز ادامه پیدا کند و از هرگونه اقدام شتاب‌زده و سلیقه‌ای پرهیز شود.

https://pvst.ir/f26
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو