skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دیوان عالی عدالت اداری از ابطال احکام شورای عالی فضای مجازی منع شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۳ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۵ خرداد ۱۴۰۲

شورای عالی فضای مجازی به جمع نهادهایی پیوست که دیوان عالی عدالت اداری نمی‌تواند احکامش را باطل کند.

به گزارش پیوست، خرداد ماه سال گذشته بود که نمایندگان مجلس در جریان اصلاح قانون «تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری» تصمیم گرفتند، دیوان عدالت از رسیدگی به «شـکایات، تظلّمات و اعتراضات» علیه شورای عالی فضای مجازی منع شود. چند روز پس از این اتفاق مجمع تشخیص مصلحت نظام این تصمیم مجلس را مغایر با سیاست‌های کلی نظام تشخیص داد و تصمیم گرفته شد این موارد به شورای نگهبان ارجاع داده شود.

حال ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور این قانون را ابلاغ کرده است. به این ترتیب به نظر می‌آید شورای نگهبان با تصمیم مجلس موافقت کرده و دیوان عالی عدالت اداری نمی‌تواند مصوبات شورای عالی فضای مجازی را باطل کند.

در تبصره ۲ ماده ۱۲ این قانون آمده است: «رسیدگی به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی در حوزه تحت صلاحیت این نهادها از شمول حکم این ماده خارج است.» در ادامه اما ذکر شده دیوان عالی عدالت اداری می‌تواند به زیرمجموعه‌های این شوراها از قبیل کمیسیون‌ها، کارگروه‌ها، شوراها و ستادها رسیدگی کند.

به این ترتیب و ابلاغ این قانون قدرت شورای عالی فضای مجازی افزوده خواهد شد. سال گذشته نیز بخش‌هایی از طرح صیانت به مجموعه وظایف این شورا اضافه شده بود که قدرت این شورا را اضافه می‌کرد. چند روز پیش و با ارسال برنامه هفتم توسعه به مجلس، دولت مرکز ملی فضای مجازی را به عنوان فرمانده و راهبر فضای مجازی معرفی کرده و گفته بود دستگاه‌های هماهنگ‌کننده در ماموریت‌های مرتبط باید تحت فرماندهی این مرکز قرار بگیرند.

به نظر می‌آید افزایش قدرت این شورا در مدیریت اینترنت کشور در دستور کار حاکمیت قرار گرفته است.

https://pvst.ir/ey5
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو