skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معاون وزیر راه: امکان خرید و فروش به سامانه ثبت قراردادهای اجاره مسکن اضافه می‌شود

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۳ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مراسم رونمایی از سامانه ثبت رایگان قراردادهای اجاره و دریافت کد رهگیری اعلام کرد که این سامانه به مرور تکمیل و پیش فروش، خرید و فروش و ساخت و ساز نیز از دیگر مواردی است که به مرور زمان به سامانه ثبت قراردادها اضافه می‌شود.

به گزارش پیوست، در روزهای اخیر خبر راه‌اندازی سامانه‌ای از سوی وزارت مسکن، راه و شهرسازی برای ثبت رایگان قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری منتشر شد. این سامانه می‌تواند طرفین قرارداد اجاره مسکن را از پرداخت مبالغ بعضاً سنگین به دفاتر مشاور املاک بی‌نیاز کند. حالا تسنیم به نقل از معاون وزیر مسکن، راه و شهرسازی خبر داده که ثبت قراردادهای اجاره فاز اول این سامانه است و به مرور قرار است پیش‌فروش، خرید و فروش و ساخت‌و ساز نیز به خدمات این سامانه اضافه شود.

هادی عباسی، در مراسم رونمایی از این سامانه که امروز سوم خرداد برگزار شد گفت: افراد از طریق درگاه خدمات دولت هوشمند وارد سامانه می‌شوند و ابتدا موجر اطلاعات ملک را ثبت می‌کند، در ادامه مستأجر وارد سامانه می‌شود، بعد از این مرحله موجر و مستأجر قرارداد را امضا می‌کنند و هر کدام از اینها نیز یک نفر را به‌عنوان شاهد معرفی می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پس از این مرحله کد رهگیری رسمی صادر می‌شود. این قراردادها قابل استعلام‌گیری از سوی هر کدام از دو طرف قرارداد است.

عباسی راجع به راه‌اندازی سامانه یادآور شد: این سامانه از ابتدای اردیبهشت امسال به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شد. طی ۱۰ روز اخیر و تا این لحظه حدود ۱۴۰۰ قرارداد اجاره در سامانه ثبت شده است. این سامانه ۲۴ساعته است و سامانه کد رهگیری بنگاه‌های املاک همزمان نیز فعال است.

وی با تأکید بر اینکه فرآیند ثبت قرارداد اجاره با استفاده از رمز یک‌بارمصرف انجام می‌شود، گفت: تا قبل از رونمایی از این سامانه، صدور کد رهگیری از سوی مشاوران املاک رایگان نبود که با راه‌اندازی این سامانه کد رهگیری بنگاه‌های املاک نیز رایگان شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه طی ۱۰ روز اخیر حدود ۵۰ هزار نفر به سامانه مراجعه کرده‌اند که تا این لحظه حدود ۵۰۰۰ قرارداد ایجاد شده و برای ۱۳۶۶ قرارداد تا این لحظه کد رهگیری صادر شده است. استفاده از این سامانه هیچ مالیاتی ندارد.

هر چند که امروز ایرنا اعلام کرده معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم رونمایی از سامانه ثبت رایگان قرارداد اجاره به اهمیت نقش بنگاه‌ها اشاره و گفته پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی این سامانه خدمات مشاوران املاک به سمت حرفه ای شدن پیش برود. وجود این سامانه چندان به مذاق اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران خوش نیامده است. سعید لطفی دبیر این اتحادیه پیشتر در گفت‌‌وگو با پیوست گفته بود: من فکر نمی‌کنم نتیجه آن در نهایت به نفع مردم باشد.

https://pvst.ir/ey4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو