skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چگونه قرارداد اجاره را رایگان ثبت کنیم؟ (راهنمای گام‌به گام و نکته‌های‌مهم) ایجاد قرارداد رایگان اجاره در سامانه ملی املاک و اسکان بدون نیاز به بنگاه

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور به تازگی امکان ثبت قراردادهای اجاره و استعلام کد رهگیری قرارداد را به صورت رایگان فراهم کرده است. در ادامه نحوه ثبت قرارداد اجاره و استعلام کد رهگیری را می‌خوانید.

اگر صاحب ملک هستید باید ابتدا به سامانه ملی املاک و اسکان مراجعه و اطلاعات هویتی، مشخصات املاک تحت مالکیت، محل اسکان و دیگر موارد را تکمیل کنید. پس از آن، گزینه سامانه ثبت رایگان اجاره مسکن که در بالای صفحه اصلی سامانه ملی املاک و اسکان قرار دارد را انتخاب کنید.

برای ورود به این سامانه که فعلا به صورت آزمایشی کار می‌کند باید از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اقدام کنید. این فرآیند نیاز به شماره تلفن همراه و کد کلی و کدی دارد که به شماره وارد شده، پیامک می‌شود.

پس از ورود، امکان انتخاب دو گزینه «ثبت قرارداد اجاره» و «استعلام کد رهگیری» وجود دارد. با انتخاب گزینه «قرارداد اجاره» وارد بخش ثبت قراردادهای اجاره می‌شوید.

برای شروع روی دکمه ایجاد قرارداد در قسمت بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید.

در این بخش، می‌توان با تکمیل اطلاعات قرارداد لازم، در ۶ مرحله یک قرارداد جدید ایجاد کنید. همچنین پیشرفت قراردادهای قبلی که در این سامانه ثبت کرده‌اید را مشاهده کرده و در صورت نیاز، نسخه‌ی الکترونیکی آن را دریافت کنید.

این ۶ مرحله عبارتند از:

 1. اطلاعات موجر
 2. اطلاعات ملک
 3. مبلغ و تاریخ قرارداد
 4. تعهدات طرفین
 5. قبوض
 6. اطلاعات مستاجر

از اطلاعاتی که در این ۶ مرحله وارد می‌کنید برای تنظیم قرارداد نهایی استفاده می‌شود.

 1. اطلاعات مالک (مؤجر یا اجاره‌دهنده): در این بخش باید اطلاعات اصلی، شناسنامه و اطلاعات تماس مالک تکمیل شود.
 2. اطلاعات ملک: در این بخش باید اطلاعات ملک مورد اجاره نظیر متراژ، تعداد اتاق، نشانی و امکانات ملک مشخص شود. این اطلاعات باید به دقت تکمیل شوند.
 3. مبلغ و تاریخ قرارداد: در این بخش باید تاریخ‌های عقد، شروع و پایان قرارداد و همچنین تاریخ تحویل ملک به مستأجر مشخص شود. مبالغ قرض‌الحسنه (رهن) و اجاره ماهیانه هم باید به ریال تعیین شوند.
 4. تعهدات طرفین: در این بخش تمام بند‌های قرارداد در ۵ دسته موارد کلی، تسلیم مورد اجاره، تعهدات طرفین، تعهدات مستأجر و تعهدات مؤجر تقسیم می‌شوند. این بند‌ها دارای دو نوع اجباری و اختیاری هستند. بند‌های اجباری برخلاف بند‌های اختیاری قابل ویرایش یا حذف نیستند. برخی از بند‌ها هم دارای متغیر‌هایی هستند که حتماً باید آن‌ها را تکمیل کنید. فیلدهایی که روبروی عنوان آنها «امکان انتخاب چند مورد» نوشته شده است، این قابلیت را دارند که بتوان چند گزینه از موارد آنها را انتخاب کرد. برای نمونه در فیلد سیستم سرمایشی امکان انتخاب همزمان کولر آبی و کولر گازی وجود دارد. اگر گزینه «ندارد» را هم انتخاب کنید، گزینه‌های دیگر غیرفعال خواهند شد. با حذف گزینه «ندارد» گزینه‌های دیگر هم در دسترس خواهند بود.
 5. قبوض: تکمیل این بخش اختیاری است. در این بخش قبوض آب، برق، گاز و تلفن قابلیت اضافه و حذف دارند. اگر قبضی را اضافه کردید، حتماً باید اطلاعات آن را تکمیل کنید.
 6. اطلاعات مستأجر: در این بخش باید اطلاعات اصلی، شناسنامه و اطلاعات تماس مستأجر تکمیل شود. این اطلاعات را می‌توان به دو طریق تکمیل کرد اول اینکه موجر و مستاجر کنار هم و حضوری فرم را تکمیل کنند یا مستاجر جداگانه اطلاعات مربوط به خود را بنویسد.

حضور همزمان مؤجر و مستأجر : زمانی که مؤجر و مستأجر کنار یکدیگر حضور داشته باشند، مؤجر می‌تواند به کمک مستأجر اطلاعات مرحله ۶ را کامل کند. برای این کار کافیست روش اول را انتخاب کنید، شماره تلفن همراه مستأجر را وارد و پیامک حاوی کد ۵ رقمی ارسال شده برای مستأجر را وارد کنید. بعد از انجام این کار، اطلاعات مرحله ۶ قابل تکمیل خواهند بود.
عدم حضور همزمان مؤجر و مستأجر : زمانی که مؤجر و مستأجر کنار یکدیگر حضور نداشته باشند، کافیست روش دوم را انتخاب کنید، شماره تلفن همراه مستأجر را وارد کنید تا سامانه لینک مراحل قرارداد را برای مستأجر ارسال کند. در این روش مستأجر به تنهایی اطلاعات مرحله ۶ را تکمیل کرده و بعد از این عمل قرارداد ثبت خواهد شد .

ثبت قرارداد اجاره

ویرایش قرارداد اجاره

توجه داشته باشید که بعد از تکمیل شدن اطلاعات 5 مرحله اول قرارداد، یک آیتم جدید به نام «قراردادهای درحال تکمیل» در منوی بالای صفحه سامانه ایجاد خواهد شد. در این صفحه کارت‌های قراردادهای شما به عنوان مؤجر، مستأجر یا شاهد وجود خواهد داشت. با استفاده از این کارت‌ها می‌توانید قرارداد خود را مدیریت کنید. بسته به وضعیت قرارداد شما، گزینه‌هایی برای پیشبرد قرارداد وجود خواهد داشت. می‌توان موارد موجود در کارت قرارداد را در تصویر زیر مشاهده کنید.

ثبت قرارداد اجاره بخش قراردادهای در حال تکمیل

برای نمونه بعد از تکمیل اطلاعات قرارداد، گزینه «ویرایش قرارداد» حذف شده و گزینه «امضای قرارداد» اضافه خواهد شد.

امضای قرارداد اجاره و نمودار پیشرفت قرارداد

نمودار پیشرفت قرارداد شامل مراحل ذیل است:

 • تکمیل اطلاعات قرارداد
 • امضای طرفین قرارداد
 • امضای شاهدین
 • نهایی شدن قرارداد

پس از این که اطلاعات مرحله ۶ ایجاد قرارداد چه از طریق روش اول (حضور همزمان مؤجر و مستأجر) و  چه از طریق روش دوم (عدم حضور همزمان مؤجر و مستأجر) تکمیل شد، مرحله «تکمیل اطلاعات قرارداد» سبز رنگ می‌شود (یعنی کامل شده است) و وارد مرحله «امضای طرفین قرارداد» خواهیم شد. در این حالت رنگ مرحله «امضای طرفین قرارداد» نارنجی رنگ خواهد شد.
زمانی که به lامضای طرفین قرارداد» رسیدیم، هر دو طرف قرارداد، باید متن قرارداد را مشاهده و امضا کنند.

برای نمونه، به عنوان مؤجر می‌خواهیم قرارداد مورد نظر را امضا کنیم. از طریق منو وارد صفحه «قراردادهای درحال تکمیل» می‌شویم. سپس کارت قرارداد مورد نظر را پیدا کرده و گزینه «امضای قرارداد» را انتخاب می‌کنیم.

بعد از انتخاب امضای قرارداد، وارد صفحه قرارداد شده و از انتهای این صفحه می‌توان گزینه‌های امضای قرارداد را امضا کرد.

موارد موجود در قراردادها

موارد موجود در انتهای صفحه قرارداد مؤجر

ثبت قرارداد اجاره موارد موجود در انتهای صفحه قرارداد مؤجر 
فایل قرارداد‌: با انتخاب این گزینه، امکان چاپ قرارداد فراهم می‌شود.
وضعیت قرارداد‌: وضعیت امضای مؤجر، مستأجر و شاهدین را نمایش می‌دهد.
ویرایش قرارداد‌: امکان تغییر اطلاعات قرارداد؛ این امک ان فقط برای مؤجر فعال خواهد بود.

تأیید و امضای قرارداد توسط مؤجر‌: با انتخاب این گزینه، باید با شرایط قرارداد موافقت کرده و سپس کد ۵ رقمی ارسال شده به شماره همراه را وارد کنید تا امضای شما ثبت شود.

تأیید و امضای قرارداد توسط مستأجر‌: با انتخاب این گزینه، همانند تکمیل مرحله ۶ ایجاد قرارداد، مستأجر می‌تواند از طریق حساب کاربری مؤجر، قرارداد را امضا کند. فرایند امضای قرارداد توسط مستأجر مانند امضای مؤجر است.

موارد موجود در انتهای صفحه قرارداد مستأجر

ثبت قرارداد اجاره موارد موجود در انتهای صفحه قرارداد مستاجر

فایل قرارداد‌: با انتخاب این گزینه، امکان چاپ قرارداد فراهم می‌شود .

وضعیت قرارداد‌: وضعیت امضای مؤجر، مستأجر و شاهدین را نمایش می‌دهد.

تأیید و امضای قرارداد توسط مستأجر: با انتخاب این گزینه، باید با شرایط قرارداد موافقت کرد و سپس کد ۵ رقمی ارسال شده به شماره همراه را وارد کنید تا امضای شما ثبت شود.

حساب کاربری شاهد‌: امضا قرارداد توسط شاهد

ثبت قرارداد اجاره امضای شاهدین

بعد از امضای قرارداد توسط طرفین قرارداد‌، وضعیت قرارداد و گزینه‌های قابل انتخاب تغییر می‌کند. بعد از امضای طرفین قرارداد، مرحله معرفی شاهدین فرا می‌رسد.

قرارداد بعد از ثبت نهایی و تولید کد رهگیری:

ثبت قرارداد اجاره

استعلام کد رهگیری

اگر بخواهید استعلام کد رهگیری را دریافت کنید باید از صفحه‌‌ای که ابتدا به آن وارد شدید گزینه‌ای که در سمت چپ صفحه قابل مشاهده است را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه «استعلام کد رهگیری» به بخشی از سامانه منتقل خواهید شد که با وارد کردن کد ملی یکی از طرفین قرارداد و همچنین کد رهگیری قرارداد، می‌توانید وجود یا عدم وجود قرارداد را استعلام کرده و درصورت لزوم، با کسب تأیید از طرف مورد استعلام، متن کامل قرارداد را نیز مشاهده کنید.

استعلام کد رهگیری قرارداد اجاره

سامانه ثبت اجاره‌نامه، یک پشتیبانی ۱۲ ساعته دارد که از ساعت هشت صبح الی هشت شب به جز روزهای تعطیل آماده پاسخ به سوالات است.

https://pvst.ir/ev8

12 نظر

 1. سلام چنین قرارداد از نظر امنیت معاملات بسیار مشکل دارد چرا که در تمام دنیا بحث معاملات ملکی رو باید مشاوران املاک که اموزش تخصصی را از ادراه ثبت اسناد طی کرده اند و گواهی تخصصی گرفتن و داری عدم سو سابقه کلاهبرداری و عدم اعتیاد و در مکان مشخص تایید شده پلیس اداره امکان و با تعهدات صنفی و قبول مسئولیت حقوق یعنی احزار هویت طرفین قرارداد یعنی خودشان در سلامت جسمی و عقلی و با اطلاع کامل و احزار مالکیت و بررسی مدارک قرار داد تنظیم کنند و بعد از تفهیم ان به تایید فیزیکی با امضاء و اثر انگشت برساند،نه قراردادهای که هرکسی می تواند شب در کنار صاحب ملک در زمان کوتاهی غفلت از گوشی و سیمکارت وبا تایید یک کد۶ رقمی ملک داده اجاره و بفروشد و صبح بیدارشی نفهمی که کلاهتو برداشتن و کسی هم مسئولیتی قبول نکند

 2. سلام جدا ازاینکه این تعرفه مشکل زیادی داره از طرفی دیگ هدف ایجاد اشتغال بود نه اینکه کار و کاسبی یکسری از مباشر املاک نه خود املاک کساد کنید امیدوارم بشه درک کرد.

 3. برای مامستاجرها که املاک مبلغ زیادی روبرای ثبت قولنامه دریافت میکنند راهکاربسیارخوبی هست مشاورین املاک به اندازه کافی درقراردادهای فروش زمین وملک وآپارتمان درآمد دارند

 4. به نظرمیاد این حرکت جدید باعث بشه که نرخها متعادلتر بشود واز بازار گرمی برخی از مشاورین املاک که به خاطر کمسیون غیر متعارف خودشان قیمتها را غیر واقعی نشان می دهند جلوگیری شود …

 5. طرح عالی بود انشاالله در گام بعدی خرید و فروش ملک هم به همین صورت انجام شود و برای همیشه مشاوران املاک از معاملات مسکن حذف شوند

 6. سلام ببخشید با این طرح خیلی از مشاور املاکیها درآمدشون خیلی خیلی کم میشه چطور تو این گرونی خرج زن و بچشونو بدن همشون که خرید و فروش آنچنانی ندارن بیشتر از حق اجاره دادن درآمد دارن 😢😔☹️😭خداکنه این طرح هیچوقت اجرا نشه 😭☹️😔😢😞

 7. بسیار عالیه این امکان مخصوصا برای مستاجر ها که شرایطشون روز به روز و سال به سال جهنمی تر میشه و با این طرح اوضاع از بی سر و سامانی و بی در و پیکر بودنی که املاکیا و صاحب خونه ها به وجود آوردن شاید کمی دربیاد . و کاملا مشخصه این املاکی ها و بنگاهیا و این دلال های مفت خور و مافیاشون به هر شکل که شده حمله خواهند کرد به این طرح و به این سایت. و خدا لعنت کنه هر کفتاری که فقط به فکر خودش و منافع شخصی خودش و سود و درآمد خودشه به هر قیمتی و هیچ دیگران و زندگیشون رو در نظر نمیگیره مخصوصا مستاجر های بیچاره رو که تو این شرایط طرف یک قرون اجاره خونه نمیده ولی باز همش میناله که گرونیه و فلانه و بهمانه و دیگه ببینید مستاجر های بدبخت که هر ماه باید خداد میلیون اجاره هم بدن دیگه تو چه جهنمی دارن دست و پا میزنن.

 8. سلام توی مطالب نوشته شده . نظر آقای ظفریاری بسیار کارشناسی و حقوقی بود. این روش خوبه اما خیلی خطرناکه و امنیت نداره . باید راهکار های امنیتی اون دیده بشه .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو