skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بررسی برنامه پنج‌ساله هفتم توسعه-۶

تکلیف برنامه هفتم: حمایت دولتی و غیردولتی از اقشار آسیب‌پذیر منحصر به پنجره واحد خدمات حمایتی شود

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

بر اساس ماده ۱۹۹ برنامه هفتم، تمام حمایت‌های نقدی و غیرنقدی موسسات دولتی و غیردولتی باید از طریق پنجره واحد خدمات حمایتی بین اقشار آسیب‌پذیر و فرودست توزیع شود.

به گزارش پیوست، در فصل ۱۵ برنامه هفتم توسعه در ۱۵ ماده تکلیف «تامین اجتماعی و سیاست‌های حمایتی» مشخص شده است. اما به طور مشخص در ماده ۱۹۹ به موضوع «توسعه عدالت اقتصادی و بهبود توزیع درآمد» پرداخته شده و ۱۳ ماده دیگر به سیاست‌های حمایتی بنیاد شهید مربوط است.

ماده ۱۹۹: پنجره واحد خدمات حمایتی

بر اساس بند «ب» ماده ۱۹۹ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال اول برنامه مکلف شده پنجره واحد خدمات حمایتی و پرونده الکترونیکی رفاهی افراد خانوار را به طور کامل راه‌اندازی کند.

بر این اساس کلیه دستگاه‌‌های اجرایی (از جمله نهاد‌‌های عمومی غیردولتی و بنیاد‌ها که به هر شکل از اقشار آسیب‌پذیر حمایت‌ می‌کنند) بایستی تمامی حمایت‌‌های نقدی و غیرنقدی خود را از طریق پنجره واحد خدمات حمایتی به متقاضیان دریافت حمایت‌‌های دولت ارائه کنند.

در تبصره این ماده بانک‌ها و موسسات پولی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی مکلف شده درخواست اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه را به تفکیک شماره ملی در سامانه پنجره واحد ثبت کنند. بر این اساس، هرگونه پرداخت تسهیلات بر مبنای اطلاعات مندرج در پنجره واحد خواهد بود.

در بند «ج» ماده ۱۹۹ سازمان امور مالیاتی مکلف شده ظرف مدت یکسال به تکمیل اظهارنامه مالیاتی تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی و ارائه اطلاعات آن به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت برخط اقدام کند. این تکلیف به منظور «شناسایی دقیق افراد خانوار‌‌های پایین درآمدی» بر عهده سازمان امور مالیاتی نهاده شده است. همچنین در این بند تاکید شده که ارائه خدمات حمایتی به اشخاص حقیقی و حقوقی صرفا پس از تکمیل اظهارنامه مالیاتی مجاز‌ است.

قرار است آیین‌نامه موضوع این ماده به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی و همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تصویب هیات وزیران‌ برسد.

https://pvst.ir/ex0

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو