skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ورودی

ملیحه آگاهی نویسنده میهمان

مرسی

ملیحه آگاهی
نویسنده میهمان

۸ آبان ۱۳۹۵

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شماره ۳۹

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ مهر ۱۳۹۸

مرد تایوانی در را باز می‌کند و با دهانی نیمه‌باز می گوید سلام! ما که در اتاق منتظرش نشسته بودیم لبخند می‌زنیم. او مثل اغلب اهالی خاور دور در کشورهای دیگر نام انگلیسی دوم خود را استفاده می‌کند، خود را معرفی می‌کند و بدون اینکه دستش را به سمت خانم‌ها دراز کند با سایرین دست می‌دهد و در طرف دیگر میز می‌نشیند. نماینده یک شرکت تایوانی است که می‌خواهد در ایران دستگاه‌های پوز تولید کند، درباره محصولات و چنین و چنان‌شان توضیح می‌دهد و در پایان هر سوال مثالی از شگفت‌آور بودن رفتار مردم ایران از دید این مهمان‌های آسیایی می‌گوید.
برای شرقی‌های مقرراتی و منظم ایران یک جای عجیب و پررمز و راز است؛ جایی که طبق اصول و قوانین آنها نباید سنگ روی سنگ بند شود اما سنگ‌ها و سنگ‌ها روی هم بند شده‌اند و سرزمینی به وجود آمده که جذابیت‌های زیادی برای آنها دارد. تایوانی به وضوح از رفتار مردم ایران و مهربانی بی‌دلیل‌شان شاد است، می‌گوید نمی‌داند که این مردم نه‌چندان ثروتمند چرا این‌قدر بخشنده و خوشحال‌اند. هرچند گاهی برداشت او از رفتار مردم اشتباه بوده و بازاریابی یک راننده‌تاکسی را مهربانی خوانده اما حرف‌هایش چندان هم بیراه نیست. رابطه ما و آسیای شرقی‌ها مختصات جالبی دارد؛ نه همسایه هستیم که قرابت و رقابت معمول همسایه بر رابطه ما سایه بیندازد نه آن‌قدر دوریم که هیچ ‌وقت کارمان به کارمان هم نیفتد. نه نگاه تحسین‌آمیز به اروپایی‌ها را به آنها داریم نه نگاه از بالا به اعراب و آفریقایی‌ها را. نه مثل سیاه‌پوست‌ها برایمان عجیب‌اند نه از شوخی‌های بروس لی و جکی‌چان ما در امان. با وجود همه این بالا و پایین‌های فرهنگی مرد تایوانی می‌گوید هر بار با علاقه به ایران می‌آید و از رفتار مردم لذت می‌برد. هرچند نمی‌تواند بفهمد که چرا مردم رمز کارت‌هایشان را در فروشگاه‌ها فریاد می‌زنند و اجازه می‌دهند کس دیگری از عابربانک برایشان پول بگیرد. البته او از خیلی از بی‌احتیاطی‌های دیگر خبر ندارد اما باور هم نمی‌کند که با این همه سهل‌انگاری پولی هم در حساب کسی از دست دزدها در امان مانده باشد! البته واکنش ما به چشم‌های گشادشده او هنگام صحبت از دیده‌های مربوط به کارتش در ایران فقط خنده است. تایوانی هم می‌خندد و وقتی می‌خواهیم اتاق را ترک کنیم به رسم خودشان کمی سر خم می‌کند و به رسم ما می‌گوید: مرسی!

این مطلب در شماره ۳۹ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۳۹ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/16r

یک دیدگاه

  1. دوست ندارم روی این نوع حرکات اسم «ولنگاری» بگذارم… بیشتر فکر می کنم که مردم از هم توقع نامردمی ندارند. به همین دلیل است که با کارت بانکی خود این طور «بی احتیاطی» می کنند، و به همین دلیل است که وقتی کسی نامردمی می کند بسیار رنجیده می شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو