skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تعداد کاربران رمزینکس از مرز یک میلیون نفر عبور کرد اهمیت توجه به تولید محصولات مالی غیرمتمرکز

۲۰ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۹ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱

صرافی رمرزارزی رمزینکس در گزارشی از عملکرد ۱۳ ساله خود اعلام کرد تعداد کاربرانش در زمستان امسال از مرز یک میلیون نفر گذشته است.

به گزارش روبط عمومی رمزینکس، هسته اصلی رمزینکس در سال ۹۶ شکل گرفت تا با استفاده از یک صرافی رمزارزی ایرانی دیگر کاربران داخلی بدون نگرانی بایت تحریم بتوانند در یک بستر معاملاتی که سفارش‌های خرید و فروش را مدیریت و زمینه اعتماد افراد را فراهم می‌کرد، به انجام معاملات بپردازند. این صرافی رمزارزی، اکنون به بیش از یک میلیون کاربر خدمت ارائه می‌دهد. افزایش تعداد کاربران این صرافی در بهمن ۹۹ شتاب بیشتری پیدا کرد و این شتاب در حدی بود که در بازه‌های زمانی هزار نفر در صف احراز هویت قرار می‌گرفتند.

روند افزایش کاربران رمزینکس

فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ نیز برای رمزینکس با اضافه شدن ۲۲۰ هزار نفر همراه بود که از این تعداد به ترتیب تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و خوزستان بیشترین تعداد کاربر را داشتند.

پراکندگی کاربران رمزینکس در شهرهای مختلف

افزایش تعداد کاربران نیازمند توجه به نیاز جامعه بزرگ‌تری است و رمزینکس در حال حاضر از بیش از ۱۴۵ ارز پشتیبانی می‌کند. عددی که در اسفند ۹۹ حدود ۲۰ ارز، شهریور ۱۴۰۰ نزدیک ۱۰۰ ارز و اکنون به ۱۴۵ ارز رسیده است.

روند افزایش تعداد رمزارزها در رمزینکس

بازار و جامعه هم در پنج سال فعالیت رمزینکس محبوبیت ارزهای مخلتف میان کاربران را تغییر داده است. در سال ۹۷ اتریوم محبوب‌ترین ارز برای کاربران این صرافی بود، سال ۹۸ اتریوم جای خود را به بیت‌کوین داد و در ۱۴۰۰ هم میم‌کوین‌ها و به طور مشخص شیبا بیشترین محبوبیت را داشت. اما شرایط اقتصادی و اجتماعی در سال ۱۴۰۱ به‌ گونه‌ای رقم خورد که تتر، استیبل‌کوینی که برابری قیمت یک به یک با دلار آمریکا دارد، بیشتری محبوبیت را در معاملات کاربران داشت.

ارزش معاملات توکن‌های محبوب در رمزینکس به تفکیک بازار تتری و ریالی

اگر به همین آمار از نظر حجم معاملات نگاهی بیندازیم، تتر در مجموع پنج سال بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان معامله در رمزینکس داشته است و این در حالی است که شیبا و دوج‌کوین رتبه‌های دوم و سوم را از نظر حجم معاملات داشته‌اند. در بازارهای تتری هم بیت‌کوین، اتریوم، کاردانو، سولانا و بایننس‌کوین، پنج ارز برتر از نظر ارزش معاملات در رمزینکس را داشته‌اند.

روند توسعه رمزینکس

با گذشت ۱۳ سال از معرفی بیت‌کوین و توسعه خدمات مالی در صرافی‌های رمزارزی، این کسب‌وکارها به سمت یک دستیار بلاک‌چینی شدن سوق پیدا کرده‌اند. خوشبختانه برخلاف بسیاری از حوزه‌ها که شکل‌گیری پایه‌های اولیه آنها در ایران شامل ارائه خدمات حداقلی در بازاری بی‌رقیب بود، در مورد کسب‌وکارهای مرتبط با رمزارزها شاهد شکل‌گیری فضای رقابتی و متناسب با رویکردهای روز جهانی بودیم. هرچند امکان ارائه کامل خدمات به دلیل مشکلات قانونی در ایران ممکن نیست با این حال در زمینه‌هایی که امکان ارائه خدمت وجود دارد صرافی‌ها برای پاسخگویی هرچه بیشتر نیاز مخاطبان محصولات خود را با توجه به رخدادها و ترندهای روز این حوزه توسعه دهند. رمزینکس هم با پیروی از این قاعده همواره در تلاش بوده تا رویکرد آینده‌نگرانه را حفظ کند.

  • بستر بی‌واسطه P2P: رمزینکس ک ابتدا فعالیتش را با ایجاد یک کانال تلگرامی و مشابه صرافی‌های فیات با اعلام قیمت‌های به‌روز به کاربران آغاز کرد در ادامه تصمیم به ساخت یک وب‌سایت برای ایجاد امکان ثبت سفارشات کاربران گرفت. در این مرحله رمزینکس وب‌سایتی تعاملی بر اساس مدل OTC با امکان خرید و فروش ۱۰ تا ۱۲ رمزارز ایجاد کرد تا کاربران بتوانند خرید و فروش انجام دهند. در ادامه این صرافی به مدل P2P روی آورد تا کاربران بتوانند بدون واسطه و به صورت مستقیم با یکدیگر معامله کنند و صرافی وظیفه مدیریت سفارش‌ها را بر عهده بگیرد. در این مرحله که به اواخر سال ۱۳۹۷ بازمی‌گردد اپلیکیشن اندروید رمزینکس هم عرضه شد و در اوایل سال ۹۸ نسخه IOS نیز در اختیار کاربران قرار گرفت. با توجه به مشکلات تحریمی کاربران داخلی و همچنین افزایش دسترسی‌پذیری نسخه وب‌اپلیکشین هم عرضه شد تا کانال‌های ارتباطی بیشتری فراهم شود.
  • بازارهای معاملاتی: در سال ۹۹ توسعه بازارهای معاملاتی با توجه به نیاز کاربران در اولویت قرار گرفت. در این مرحله تعداد ارزهای قابل معامله در رمزینکس تا انتهای سال ۱۳۹۹ به ۱۰۰ ارز و ۱۳۵ بازار افزایش یافت.
  • پشتیبانی از شبکه‌های مختلف: از دیگر نیازهای مشتریان امکان واریز و برداشت دارایی‌ها روی شبکه‌های مختلف بلاک‌چینی به دلیل کاهش هزینه و زمان انجام تراکنش‌ها بود. به همین دلیل رمزینکس هم با همین رویکرد بعد از افزایش ارزهای پشتیبانی‌شده در این پلتفرم شبکه‌های بیشتری را برای واریز و برداشت اضافه کرد.
  • ابزارهای معاملاتی: نوسانات شدید بازار آزاد رمزارزها نگرانی از دست رفتن سرمایه در این نوسانات را در کاربران ایجاد کرده است. به همین دلیل در صرافی‌های رمزارزی ابزارهایی مانند تایین حد ضرر (Stop Loss)، حد سود (Take profit) یا معاملات شرطی (OTC) تعریف و توسعه یافته است که رمزینکس هم به این ابزارها مجهز شد.
  • رمز گیف: دادن هدایای مرتبط با تکنولوژی‌های روز دنیا همواره از جذابیت خاصی برخوردار بوده است و رمزینکس نیز برای کسانی که دوست دارند هدایای مدرن به اطرافیان خود بدهند، محصولی به نام رمزگیف را عرضه کرد تا کاربران بتوانند به صورت فیزیکی و مجازی به دوستان‌شان هدیه دهند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، محصول مالی برای افراد کم‌تجربه

بازار رمزارزها یک بازار پرریسک محسوب می‌شود و به همین دلیل برای افرادی که آگاهی کافی در مورد مدیریت ریسک یا سرمایه ندارند مناسب نیست و ممکن است به از دست رفتن بخش قابل توجهی از سرمایه آنها منجر شود. هرچند فرهنگ معرفی‌شده رمزارزها توجه خاصی به قبول مالکیت و مسئولیت کاربر دارد اما برای این افراد سال‌هاست صندوق‌های سرمایه‌گذاری تعریف شده است که کاربران می‌توانند به جای سرمایه‌گذاری مستقیم در ارزهای مختلف و به صورت شخصی، سهام این صندوق‌ها را تهیه کنند تا نگرانی‌های مربوط به مدیریت ریسک و سرمایه به دست افراد متخصص انجام شود و کاربران ریسک کمتری را متحمل شوند.

رمزباکس نام صندوق سرمایه‌گذاری رمزینکس است که توانسته از ابتدای عرضه (مرداد ۱۴۰۱) تا به امروز بازدهی بیش از ۵۰ درصدی را ثبت کند. این صندوق سبدی از ۱۰ ارز برتر بازار است که با توجه به نسبت ارز آنها در بازار برای این صندوق وزن‌دهی شده است.

  • مکانیزم رمزباکس: این سبد دارایی‌ها که از ۱۰ ارز برتر بازار تشکیل شده است برای هر ارزش وزن متفاوتی دارد. برای مثال اگر نسبت ارزش بیت‌کوین از کل بازار (دامیننس) ۴۰ درصد باشد، ۴۰ درصد از این صندوق را بیت‌کوین تشکیل می‌دهد.
  • بازتنظیم (ریبالانس): در بازار همیشه در دسترس و آزاد رمزارزها، دامیننس دارایی‌های مختلف همواره در حال تغییر است و برای مثال می‌توان گفت اگر اتریوم امروز ۱۸ درصد از کل بازار را در اختیار داشته باشد، این عدد ممکن است فردا به ۱۹ درصد برسد. به همین دلیل برای تطابق وزن دارایی‌های رمزباکس متناسب را نسبت‌های بازار، روبات‌های تنظیم‌گر رمزباکس به صورت روزانه وزن دارایی‌ها را بازتنظیم می‌کنند.
  • بازار گردانی: نقدشوندگی در بازارهای مالی اهمیت بالایی دارد و رمزباکس هم برای همین موضوع در هر لحظه و روبات‌های رمزباکس با ثبت سفارشات متنوع وظیفه بازارگردانی را بر عهده دارند تا هر کاربر بدون نگرانی از نقدشوندگی بتواند واحد‌های رمزباکس را تهیه کند.
  • بازدهی: رمزباکس از ابتدای مرداد ۱۴۰۱ در بازه بیش از ۶ ماهه تا ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ توانسته بازدهی ۵۴ درصدی را ثبت کند که این عدد در مقابل دلار که بازدهی ۴۱ درصدی داشته، عملکرد بهتری داشته است.

تیم رمزینکس

طی کردن روند رمزینکس بدون توجه به موضوع مهم منابع انسانی عملاً غیرممکن بود. هسته اولیه رمزینکس را کمتر از ۱۰ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف طراحی کردند. این عدد تا سال ۱۴۰۱ افزایش یافت و شکل‌گیری تیم منسجمی به عنوان منابع انسانی را یک نیاز تعریف کرد. در همین راستا تیم منابع انسانی رمزینکس توانست فرایندهایی را برای بهبود کل سازمان تعریف کند و به جذب نیروهای جوان و متخصص بیشتر بپردازد که نتیجه آن میانگین سنی ۲۶ سال برای کارمندان رمزینکس شد.

رضایت در گرو پشتیبانی

پیشتیبانی در صرافی‌های رمزاری با توجه به یکسان نبودن سطح آگاهی کاربران و ایرادهای فنی در یک بازار آزاد ۲۴ ساعته که هفت روز هفته هم بدون توقف فعالیت می‌کند به عنوان یکی از کلیدی‌ترین قسمت‌ها شناخته می‌شود. پشتیبانی رمزینکس شامل تیمی ۵۰ نفره می‌شود که در سال‌های گذشته تمرکز زیادی روی کاهش زمان انتظار کاربران، افزایش رضایت، تجربه کاربری بهتر و همچنین کاهش تعداد سوالات بی‌پاسخ داشته است.

به همین ترتیت با گذشت پنج سال از فعالیت رمزینکس، نوسانات در بازار روزهای پرفشاری را برای پشتیبانی فراهم آورده با این حال روش‌های ارتباط با پشتیبانی این صرافی شامل وب‌سایت، اپلیکیشن، تلفنی، پیام یا چت توانسته روند پشتیبانی را برای کاربران حفظ کند.

رمزینکس در پنج سال گذشته توانسته در بیش از ۱۵۲ هزار تماس رضایت ۹۱ درصدی را برای کاربران فراهم کند. همچنین با اضافه شدن امکان چت آنلاین در سال ۹۹ حدود دو میلیون ارتباط از این روش برقرار شده است که کاربران رضایتی ۸۹ درصدی داشته‌اند. تیم پشتیبانی رمزینکس بیشترین سوالات را در مورد برداشت‌های کریپتویی دریافت می‌کند و این تیم پیک کاری در بین ساعت ۱۱ صبح تا ۲۰ را دارد.

اعتمادسازی

بازار رمزارزها مانند هر بازار دیگری می‌تواند به بستری برای کلاهبرداری تبدیل یا درگیر بروز مشکلات فنی در پروژه‌های مختلف شود. صرافی‌های رمزارزی هم برای کاهش ریسک کاربران توجه و وسواس خاصی در لیست‌ کردن توکن‌ها و همچنین ارائه پیشتیبانی در صورت بروز مشکلات دارند.

رمزینکس طی مشکلات پیش‌آمده برای پروژه لونا و گالا در یک سال گذشته در کنار کاربران سعی در کاهش زیان سرمایه‌گذاران این پروژه‌ها با پشتیبانی از طرح‌های احیای این پلتفرم‌ها کرد. برای مثال توکن ترا طی فروپاشی اکوسیستم این ارز بیش‌ از ۹۹ درصد ارزش‌اش را از دست داد و برای جبران خسارت توسعه‌دهندگان این شبکه طرحی را تعریف کردند که کاربران توکن‌های جدیدی را به صورت ایردراپ دریافت کنند. رمزینکس هم با پشتیبانی از این طرح توانست برای بیش‌ از ۳۱ هزار نفر از کاربران معادل 400 هزار دلار مقادیر ایردراپ لونا فراهم کند.

همچنین در مورد فاجعه دیگری به نام گالا هم صندوق جبران خسارتی تشکیل شده و رمزینکس توانست خسارت کاربران را کاهش دهد. در این پروسه حدود ۱۰ میلیارد تومان پی گالا در رمزینکس به جای گالا فروخته شد، از این مقدار حدود ۷۰ درصد آن با پیگیری‌های انجام‌شده باز پس گرفته شد و ۳۰ درصد باقی‌مانده در حال پیگیری است. این در حالی است که گالا بابت تقریباً نصف این مقدار توکن جدید به رمزینکس ایردراپ کرده و باقی توکن‌ها را رمزینکس تهیه کرده است.

https://pvst.ir/ee0

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو