skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اجبار استفاده از safe search ادامه دارد؛ مسئولان توضیحی نمی‌دهند

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۲ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اینترنت کودک

کاربران در ایران همچنان مجبورند برای استفاده از موتور جست‌وجوی گوگل از حالت safe search استفاده کنند. استمرار این وضعیت از روز گذشته و سکوت مسئولان وزارت ارتباطات نگرانی‌ها در این باره را تشدید می‌کند.

به گزارش پیوست، از روز گذشته کاربران در ایران راهی جز استفاده از حالت Safe Search در موتور جست‌وجوی گوگل و بینگ ندارند. حالتی که قرار داده شده تا محتوای خشونت‌آمیز و بزرگسال برای کودکان زیر ۱۳ سال نمایش داده نشود.

در این شرایط، مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا این لحظه ترجیح داده‌اند در مورد این محدودیت اجباری که بیشتر برای کاربران ایرانسل و همراه اول وضع شده توضیحی ندهند.

محدودیت جدید اعمال‌شده در شرایطی رخ می‌دهد که اختلال و کندی در اینترنت در هفته‌های اخیر شدت گرفته است و کاربران برای اتصال به فیلترشکن‌ها نیز با مشکل مواجه هستتد.

میلاد افشاری، متخصص شبکه و اینترنت با عجیب و غم‌انگیز خواندن این شرایط به پیوست می‌گوید ممکن است کاربران عمومی اینترنت حتی متوجه این محدودیت نشوند اما نباید نسبت به از دست دادن این حق طبیعی بی‌تفاوت بود.

همه چیز واضح است

میلاد افشاری، هم‌بنیان‌گذار ایرناگ می‌گوید این اتفاق با هایجک کردن DNS انجام می‌شود.

او می‌گوید: بحث آلودگی دی‌ان‌اس (DNS Poisoning) را مدت‌هاست در شبکه ایران داریم. درخواست‌های DNS که روی پروتکل UDP می‌رود، هایجک می‌شود؛ به جای اینکه سرورهای DNS اصلی که باید پاسخگوی درخواست کاربر باشند، سرورهایی داخل ایران جواب کاربر را می‌دهند.

افشاری ادامه می‌دهد: از همین ساختار استفاده شده و وقتی از Resolver آی‌پی google.com را می‌پرسید به جای اینکه از سرورهای اصلی پاسخ را بر اساس موقعیت جغرافیایی یکی از آی‌پی‌های سرور گوگل را برگرداند، در مسیر، این درخواست‌ها هایجک می‌شود و به جایش یک آی‌پی از سرور گوگل برگردانده می‌شود که این آی‌پی اختصاصاً برای Safe Search گوگل است. از هر جای ایران با هر اپراتوری درخواست DNS برای پیدا کردن آی‌پی گوگل بزنید، همان یک آی‌پی خاص را بازمی‌گرداند.

او در مورد تاثیری که این شرایط می‌تواند روی بخش‌های دیگری بگذارد توضیح می‌دهد: این اتفاق ممکن است روی سرویس‌های دیگر نیز تاثیر بگذارد. مثلا به شدت در سرویس‌های SEO سایت‌ها تاثیر منفی می‌گذارد و سایت‌ها و کسب‌وکارها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هم‌بنیان‌گذار ایرناگ در انتها می‌گوید: ممکن است خیلی کاربران عمومی متوجه چنین تغییری نشوند و این خیلی مهم است که افراد متخصص و کسانی که دغدغه اینترنت دارند به این مساله بپردازند و به دنبال جواب باشند. این یک حق طبیعی و نرمال در اینترنت است که آن را از دست داده‌ایم.

https://pvst.ir/cqo
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو