skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کاهش دوباره در تعداد ابزارهای کارتخوان فروشگاهی استان تهران

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۳ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

گزارش خرداد شاپرک

تعداد دستگاه‌‌های کارتخوان تهران طبق گزارش شاپرک در خردادماه نسبت به اردیبهشت‌ماه ۴۴ هزار دستگاه کاهش یافت، این در حالی است که در اردیبهشت‌ماه با وجود افت تعداد کارتخوان‌های این استان در ماه‌های ماقبل از آن، به تعداد دستگاه‌ها ۵۰ هزار POS اضافه شده بود.

به گزارش پیوست، آمارهای گزارش خرداد ۱۴۰۱ شاپرک نشان می‌دهد در این ماه دوباره تعداد ابزارهای کارتخوان فروشگاهی در استان‌های مختلف کشور تغییر کرده‌‌‌ است اما میزان این تغییرات در پنج استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و خوزستان چشمگیرتر از سایرین به نظر می‌رسد. بر این اساس در یک ماه گذشته تعداد کارتخوان‌های استان تهران ۴۴ هزار و ۶۷۷ عدد و ۲.۸۴ درصد کاهش یافته و این در حالی است که در اردیبهشت‌ماه تعداد ابزارهای کارتخوان استان تهران ۵۰ هزار عدد افزایش پیدا کرده بود.

گزارش خرداد شاپرک
تغییر در تعداد کارتخوان فروشگاهی فعال سیستمی در هر استان

بیشترین افزایش نیز در تعداد ابزار کارتخوان فروشگاهی متعلق به استان آذربایجان غربی است که در طول خردادماه دو هزار و ۳۷۴ عدد افزایش پیدا کرده است.

گزارش خرداد شاپرک
تعداد کارتخوان فعال سیستمی در هر استان

شاپرک در ادامه به کل آمار ابزار فعال کارتخوان فروشگاهی در هر استان پرداخته است که بر اساس این آمار به نظر می‌رسد استان تهران با بیشتر از یک و نیم میلیون کارتخوان همچنان با اختلاف بیشترین ابزار را در اختیار دارد.

۴۰۰ تراکنش به ازای هر دستگاه کارتخوان

بنا بر گزارش خرداد ۱۴۰۱ شاپرک در این ماه سه میلیارد و ۷۰۲ میلیون تراکنش با ارزشی معادل هفت هزار و ۲۵۱ هزار و ۳۶۵ میلیارد ریال در شبکه الکترونیکی پرداخت کارت پردازش شده است که این آمار نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۱ رشدی ۴.۳۴ درصدی در تعداد و ۸.۶ درصدی در ارزش ریالی خود پیدا کرده است. آمارهای شاپرک نشان می‌دهد اگر این آمار را با آمار خرداد ۱۴۰۰ مقایسه کنیم، شاهد رشدی ۱۱.۸۸ درصدی در تعداد تراکنش‌ها و ۳۱.۱۹ درصدی در مبلغ ریالی آنها خواهیم بود.

با این‌ حال به نظر می‌رسد هرچند ارزش اسمی تراکنش‌ها ۸.۶ رشد کرده، ارزش حقیقی تراکنش‌ها که در برآورد آنها آثار تورم نیز در نظر گرفته می‌شود، ۳.۳۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

گزارش شاپرک در ادامه به عملکرد شبکه شاپرک در توزیع ابزار‌های پذیرش اینترنتی، موبایلی و کارتخوان فروشگاهی پرداخته است که طبق آن هرچند تعداد ابزار فعال سیستمی پذیرش اینترنتی در این ماه نسبت به اردیبهشت رشدی ۳.۲۹ درصدی یافته اما تعداد ابزار‌های فعال موبایلی و فروشگاهی به ترتیب ۷.۷ درصد و یک درصد کاهش پیدا کرده‌ است.

در کنار این آمار نیاز است به سهم از بازار هر یک از این ابزارهای پذیرش اشاره شود که بر اساس گزارش شاپرک در خردادماه بیشتر از هشت میلیون و ۵۳۱ هزار ابزار کارتخوان فروشگاهی، ۱۴۴ هزار و ۳۴۹ ابزار موبایلی و بیشتر از ۴۰۲ هزار ابزار اینترنتی در کشور فعال بوده‌اند.

این یعنی ابزار کارتخوان فروشگاهی با سهمی ۹۲.۲۹ درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارها دارد و ابزار پذیرش اینترنتی با سهم۴.۸۲ درصدی و ابزار موبایلی با سهم ۲.۸۹ درصدی در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

گزارش خرداد شاپرک
سهم ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی در تعداد تراکنش

بنا بر آمارهای گزارش خردادماه شاپرک، متوسط تراکنش هر ابزار شاپرکی در خردادماه ۴۰۸ تراکنش بوده است که اگر بخواهیم آن را به تفکیک بررسی کنیم، از این بین ۴۴۳ تراکنش به ازای هر ابزار اینترنتی، ۷۴۱ تراکنش به ازای هر ابزار موبایلی و ۴۰۰ تراکنش به ازای هر ابزار کارتخوان انجام شده است.

۵۰ درصد تراکنش‌های کارت کمتر از ۲۵ هزار تومان بوده‌اند

گزارش شاپرک در ادامه به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیکی کارت به ازای نوع خدمت پرداخته و در این بخش درست مانند ماه‌های قبل خرید کالا و خدمات بیشترین سهم را از نظر تعداد و مبلغ به خود اختصاص داده و ۸۸.۸۵ درصد را در سهم تعدادی و ۹۸.۷۱ درصد را در سهم مبلغی در اختیار دارد.

با این‌ حال به نظر می‌رسد نسبت به ماه گذشته سهم تعدادی خدمات پرداخت قبض و خرید شارژ و مانده‌گیری از کل تراکنش‌ها کاهش و خرید کالا و خدمات افزایش پیدا کرده است. به این ترتیب سهم تعدادی تراکنش‌های خرید کالا و خدمات نسبت به اردیبهشت ۰.۷۸ درصد افزایش و پرداخت قبض و خرید شارژ ۰.۴۴ کاهش یافته است.

گزارش خردادماه شاپرک، در ادامه به دامنه مبلغی تراکنش‌های ابزاراهای پذیرش شبکه پرداخته است و بر اساس ۱۰.۳۷ درصد تعداد تراکنش‌های ابزار کارتخوان زیر پنج هزار و ۳۲.۷۸ درصد تراکنش‌ها بین پنج هزار تومان تا ۲۵ هزار تومان بوده است.

از سوی دیگر ۵۲.۳۱ درصد تراکنش‌ها نیز با مبلغ بیشتر از ۲۵ هزار تومان انجام شده‌اند.

سامان، ملت، پارسیان و پاسارگاد بیشترین سهم از ابزار پرداخت

گزارش شاپرک در ادامه به بررسی عملکرد شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت یا PSPها پرداخته است. در بخش سهم از بازار هر شرکت PSP از نظر تعداد تراکنش، سه شرکت پرداخت الکترونیک سامان با ۲۱.۰۶ درصد، به‌پرداخت ملت با ۱۹.۷ درصد و تجارت الکترونیک پارسیان با ۱۷.۲ درصد در صدر قرار دارند. در این ماه پرداخت الکترونیک پاسارگاد نیز با سهمی ۸.۹۳ درصدی موفق به کسب رتبه چهارم شد.

گزارش خرداد شاپرک
سهم بازار هر شرکت از تعداد تراکنش‌ها در خرداد ۱۴۰۱

در بخش سهم از بازار شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت از مبلغ تراکنش‌ها، سه شرکت به‌پرداخت ملت با سهم ۲۰.۰۴ درصدی، پرداخت الکترونیک سامان با سهم ۱۶.۶ درصدی و تجارت الکترونیک پارسیان با سهم ۱۱.۹۶ درصدی جایگاه اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

گزارش خرداد شاپرک
سهم از بازار هر شرکت از نظر مبلغ تراکنش‌ها در خرداد ۱۴۰۱

در بخش مقایسه سهم هر شرکت PSP از هر یک از ابزارهای پذیرش سهم تجارت الکترونیک پارسیان از تعداد تراکنش‌های کارتخوان فروشگاهی نسبت به ماه قبل ۰.۲۸ درصد کاهش یافته اما سهم مجموعه فراپردازان آروند امید، ۰.۷ درصد اضافه شده است.

گزارش خرداد شاپرک
مقایسه سهم هر شرکت PSP  از تعداد تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش

در ادامه به نظر می‌رسد تنها اختلاف چشمگیر در سهم از تعداد تراکنش ابزار پذیرش اینترنتی متعلق به آسان پرداخت پرشین است که در خردادماه ۱.۲۳ درصد اضافه شده است.

در سهم از تعداد تراکنش‌های ابزار موبایلی نیز در این ماه سهم پرداخت الکترونیک سامان ۸.۵۲ درصد کاهش و سهم به‌پرداخت ملت، ۸.۵۱ درصد اضافه شده است.

گزارش خرداد شاپرک
سهم هر شرکت از مبلغ تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش

سداد، دارنده بیشترین سهم از مبلغ تراکنش‌ها

اگر بخواهیم از تعداد بگذریم و نگاهی به سهم هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش بیندازیم، بیشترین تغییرات در سهم از مبلغ کارتخوان‌های فروشگاهی متعلق به پرداخت الکترونیک سداد با ۰.۲۹ درصد افزایش است.

در ادامه به نظر می‌رسد سهم مبلغی پرداخت الکترونیک سامان در این ماه در هر دو ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب ۴.۹۶ و ۱۱.۷۹ درصد کاهش یافته است؛ اما به‌پرداخت ملت در هر دو ابزار اینترنتی و موبایلی ۳.۲۹ و ۱۰.۹۱ درصد رشد را تجربه کرده است.

گزارش خرداد ماه ۱۴۰۱ شاپرک
https://pvst.ir/cov
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو