skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش ملک رادار: تسلط بی‌رقیب دیوار در زمین پلتفرم‌های آگهی املاک

سمانه سمیع تحریریه

۲۲ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اطلاعات گزارش فصلی ملک‌ رادار از بازار آگهی‌های آنلاین در ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد دیوار همچنان پلتفرم بی‌رقیب در زمینه آگهی‌های ملکی است و این سهم در طول زمان هم بیشتر شده و شیپور تنها در استان‌های شمالی توانسته حدود یک سوم از بازار را در اختیار بگیرد.

به گزارش پیوست، ملک رادار، موتور جست‌وجوی آگهی‌های املاک، گزارشی از وضعیت آگهی‌های این بازار در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ منتشر کرده که نشان می‌دهد سهم آگهی‌های ملکی آنلاین در طول زمان بیشتر شده و تنها در استان‌های شمالی شیپور توانسته حدود یک سوم از بازار را در اختیار بگیرد. افزایش رشد آگهی‌ها در پلتفرم‌های آنلاین در مقابل آگهی‌های چاپی که تقریبا به صفر رسیده است خود نشان از پایان دوره اطلاع‌رسانی آفلاین دارد.

سهم پلتفرم
سهم آگهی‌های چاپی تقریبا به صفر رسیده است.

در بخش دیگری از این گزارش همچنین آمده است هر اندازه قیمت فروش مسکن در سال گذشـته شیبی آرام داشته، نرخ اجاره‌بها به صورتی تصاعدی افزایش یافته و این موضوع باعث شده مستاجران از تهران و کلان‌شهرها بـه سمت حومه شهر و خانه‌های کوچکتر بروند. البته همچنان آمارها نشان از رکود در بازار خرید و فروش ملک و افزایش تصاعدی اجاره‌بها در تهران و سایر کلان‌‌شهرها دارد.

افزایش قیمت مسکن
درصد افزایش اجاره بها بیش از قیمت خرید و فروش ملک بوده است.

ملک رادار در این گزارش برای بار اول استان فارس را نیز مورد بررسی قرار داده و نشان می‌دهد املاک اداری و تجاری در منطقه ۸ شهر شیراز، از بسیاری از مناطق تهران گران‌تر هستند.

افزایش قیمت ملک از تورم عمومی کمتر بوده است

در این گزارش نشان داده شده افزایش قیمت املاک فروشی در نیمه دوم سال گذشته به مراتب کمتر از تورم عمومی بوده و به عنوان مثال قیمت‌های ثبت شده در آگهی‌های فروش املاک تهران از حدود ۴۴ میلیون تومان برای هر متر مربع در فروردین ۱۴۰۰ آغاز شده و در فروردین ۱۴۰۱ به ۴۷ میلیون تومان نرسیده است. در مقابل روند افزایش اجاره‌بها در نیمه دوم سال گذشته ادامه پیدا کرده و همین موضوع باعث شده است تعداد آگهی‌های اجاره کمتر شود و همچنان مهاجرت به سمت حومه شهرهای بزرگ ادامه پیدا کند. به طوری که حومه تهران همچنان بیش از ۱۸ درصد آگهی‌های این استان را در اختیار دارد و در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ یک سوم کل آگهی‌های استان البرز مربوط به حومه کرج بوده، این در حالی است که در نیمه اول ۱۴۰۰ این نسبت، یک چهارم بود.

همچنین در بخشی از این گزارش که مناطق را از نظر متراژ تقسیم‌بندی کرده نشان می‌دهد متراژ بین ۴۶ تا ۱۲۰ متر، آگهی‌های بیشتری دارند و تنها این استان‌های شمالی هستند که از این قاعده پیروی نمی‌کنند و میانگین متراژ ۳۰۰ متر است.در اســـتان تهران املاک ۴۶ تا ۹۰ متر از اقبال بیشـــتری برخوردار هستند و حدود ۳۹ درصد آگهی‌های املاک ثبـت شده در ۶ ماه اول امسال را به خود اختصاص داده‌اند.

آگهی‌‌های استان فارس
بیشترین تعداد آگهی‌ها براساس متراژ در استان فارس

متوسط قیمت هر متر مربع در مناطق مختلف هر استان هم در این گزارش بررسی شده است و گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق هر شهر و استان، به تفکیک واحد اداری تجاری و مسکونی آمده است. به گفته ملک رادار این متوسـط قیمت، تنها در زمینه فروش اسـت و ارتباطی بـا رهن و اجـاره نـدارد. در این گزارش آمده است فاصله میان گران‌ترین نقطه شهر تهران در منطقه (۱) با ارزان‌ترین منطقه (۱۸) بیش از ۵ برابر است.

گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق تهران

متن گزارش کامل ملک رادار از آگهی‌های ملکی نیمه دوم سال ۱۴۰۰
https://pvst.ir/ciz
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو