skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کارن کراد ۳۸ میلیارد تومان سرمایه به روش تامین مالی جمعی جذب کرد

سمانه سمیع تحریریه

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سرمایه‌گذاری

گزارش کارن کراد پلتفرم تامین مالی جمعی در سال ۱۴۰۰ می‌گوید در این سال آنها بیش از ۳۸ میلیارد تومان سرمایه به روش تامین مالی جمعی جذب کرده‌اند و توانسته‌اند ۱۵ طرح موفق در تامین مالی جمعی را راهبری کنند.

به گزارش پیوست، کارن کراد گزارش جامع عملکرد سال ۱۴۰۰ خود را منتشر کرد. علی عمیدی، مدیرعامل کارن کراد، این مجموعه را سـامــانه تامیــن مالــی، سرمایه‌گذاری و پل ارتباطی میان سرمایه‌گذاران و استارت‌آپ‌ها می‌داند و به گفته او کارن کراد از اولین پلتفرم‌هایی‌ است که توانسته مجوز «تامیـــن مالـی جمعـی مبتنـی بــر مدل مشــارکــت» را از شرکــت فرابــورس ایــران دریافت کند.

حضور ۱۵۱۳ سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی

عمیدی در توضیح چگونگی جمع‌آوری سرمایه‌های تامین مالی جمعی در گفت‌وگو با پیوست می‌گوید تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ در واقع جمع‌آوری منابع مالی مورد نیاز یک پـروژه از مـحل سرمایـه‌های خرد تعداد زیادی سرمایه‌گذار است. سرمایه‌گذاری در این سبک مدل‌های مختلفی دارد: مدل اهدا، مدل پاداش، قرض و مشارکت؛ اما مدلی که کارن کراد مجوز آن را دریافت کرده مدل مشارکت در درآمد طرح‌ها و سهام شرکت‌هاست. به این شکل که سرمایه‌گذاران خرد در سود و زیان طرح‌ها یا شرکت‌های متقاضی کرادفاندینگ شریک می‌شوند.

علی عمیدی مدیرعامل کارن کراد
عمیدی: تامین مالی جمعی در واقع جمع‌آوری منابع مالی مورد نیاز یک پـروژه از مـحل سرمایـه‌های خرد تعداد زیادی سرمایه‌گذار است.

به گفته عمیدی، در سال ۱۴۰۰، ۱۵۱۳ سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی با میانگینی در حدود ۲۵ میلیون تومان در طرح‌های متقاضی تامین مالی جمعی کارن کراد سرمایه‌گذاری کرده‌اند. او معتقد است ایران در زمینه تامین مالی جمعی در ابتدای راه است. او در این باره می‌گوید: به طور کل سرمایه‌گذاری آن هم به صورت جمعی در کسب‌وکارها آن‌قدرها که باید و شاید در ایران جا نیفتاده است و این موضوع نیاز به فرهنگ‌سازی در این حوزه دارد؛ موضوعی که کارن کراد با همکاری و اجرای کمپین‌های مختلف و مسابقه‌های تلویزیونی درصدد آن برآمده‌ است.

گزارش کارن کراد
حوزه‌هایی که کارن کراد تاکنون روی آنها سرمایه‌گذاری کرده است.

تامین مالی ۱۶ شرکت دانش‌بنیان

مدیرعامل کارن کراد می‌گوید فعالیت کارن کراد تنها معطوف به اکوسیستم استارت‌آپی و جوان نیست و شرکت‌های کوچک و متوسطی که نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تری دارند می‌توانند از شبکه سرمایه‌گذاری‌های کارن استفاده کنند. به گفته عمیدی، کارن کراد تاکنون موفق به تامین مالی ۱۶ شرکت دانش‌بنیان شده است و بیش از ۹۰ استارت‌آپ هم موفق به جذب سرمایه از این مجموعه شده‌اند.

او روند ثبت‌نام در کارن را به این شکل بیان می‌کند: ابتدا علاقه‌مندان طرح‌ها  و اطلاعات خود را در وب‌سایت کارن کراد بارگذاری می‌کنند و سپس طرح‌ها توسط تیم کارن کراد ارزیابی می‌‌شوند. پس از تایید کارن کراد و نهاد مالی ناظر، گزارش‌های مختلف تهیه و روند اداری طی می‌شود و مجوزهای لازم از شرکت فرابورس ایران برای صدور نماد تامین مالی جمعی صادر می‌شود.

۱۵طرح موفق کارن کراد
مروری کوتاه بر آ‌نچه بر کارن کراد گذشته.

در نهایت این طرح‌ها روی این پلتفرم کرادفاندینگ قرار می‌گیرد و عموم مردم می‌توانند بر این طرح‌ها با حداقل ۵۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری کنند. در این حالت سرمایه‌گذارها (هر فرد حقیقی و حقوقی با داشتن سجام) می‌توانند با تامین بخشی از سرمایه در گردش مورد نیاز طرح، در درآمد این شرکت‌ها سهیم شوند. کارن کراد نیز به عنوان عامل تامین مالی جمعی بر تمام بخش‌ها نظارت دارد تا طرح به مرحله تقسیم سود و بازگشت سرمایه برسد و این چرخه به پایان برسد.

عمیدی همچنین چشم‌اندازهای آتی کارن را در سال ۱۴۰۱ تامین مالی ۱۰۰ میلیارد تومانی برای طرح‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌داند و می‌گوید با توجه به پتانسیل بالای شرکت‌های دانش‌بنیان این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند باعث سودآوری مناسبی برای عموم مردم و چرخه کسب‌وکارها باشد.

عمیدی در نهایت هدف کارن کراد را از انتشار عملکردشان به طور مشخص توسعه بستری برای سرمایه‌گذاری و تامین مالی می‌داند و می‌گوید همین که مفهوم تامین سرمایه به شکل جمعی وارد بازار ایران شده ارزشمند است و آنها می‌‌توانند با توسعه این ابزار، امکان جدیدی در اختیار کسب‌وکارها قرار دهند و آینده پربارتری را برای کارن کراد و استارت‌آپ‌ها رقم بزنند.

متن کامل گزارش کارن کراد

 

https://pvst.ir/c8l
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو