skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل مخابرات: افزایش حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها خطای راهبردی است

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۷ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در واکنش به افزایش حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها، این مساله را خطای راهبردی و مانع توسعه حوزه ارتباطات در کشور توصیف کرد.
به گزارش پیوست، مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۱، حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورهای همراه را دو درصد افزایش داد. حالا پس از گذشت نزدیک به دو هفته از این اقدام، مجید سلطانی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به انتقاد از این اقدام مجلس پرداخت و آن را خطای راهبردی شمرد.

سلطانی: حق‌السهم دولت به زیر ۲۰ درصد برسد

سلطانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: دولت‌ها در جهان از اپراتورها سهم دارند ولی نه به این میزان، بلکه کمتر از پنج درصد. اما در کشور ما هم‌اکنون سهم دولت از اپراتورها ۲۸ درصد است و با این مصوبه‌ قرار است با افزایش دو درصدی به ۳۰ درصد برسد.

او ادامه داد: در شرایط عادی، معمولاً با افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش ارتباطات، دولت‌ها سهم خود را از اپراتورها کم می‌کنند نه اینکه افزایش دهند؛ از این‌ رو به نظر می‌رسد در زمینه افزایش حق‌السهم کار کارشناسی مناسبی انجام نشده است.

سلطانی افزود: وقتی یک اپراتور در بخشی سرمایه‌گذاری می‌کند مجبور است هزینه‌های نگهداری، جاری و حقوق و دستمزد کارکنان را بپردازد و مجبور می‌شود از هزینه‌های توسعه کم کند. بنابراین شاید در کوتاه‌مدت آثار آن دیده نشود اما در بلندمدت آثار منفی در این بخش به جا می‌گذارد.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران همچنین توضیح داد: در شرایط حاضر علاوه بر ۲۸ درصد، اپراتورها سه درصد بابت طرح خدمات عمومی اجباری (USO) توسعه روستاها نیز کنار می‌گذارند و از طرف دیگر باید مالیات بر ارزش افزوده را هم پرداخت کنند. این در حالی است که قیمت تجهیزات ۱۰ برابر و هزینه حقوق و دستمزد پنج برابر شده است.

او در مورد رقم مناسب حق‌السهم دولت نیز گفت: اگر دولت در مورد توسعه ارتباطات عزم مناسبی اتخاذ کند، لازم است حق‌السهم خود را به زیر ۲۰ درصد برساند در غیر این صورت مشکلات در توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و حوزه مخابرات در کشور بیشتر خواهد شد.
پیش از این نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور، در مخالفت با این اقدام مجلس گفته بود: این‌طور قاعده‌گذاری‌ها صرفاً بر هم زدن فضاست و مشکلات‌ جدی‌ای برای ما ایجاد خواهد شد. همین تبصره در بودجه ۱۴۰۰ مشکلات زیادی برای سازمان تنظیم مقررات ایجاد کرد. این مصوبه منطبق بر چارچوب‌های حقوقی نیست. در ادامه مسیر تلاش می‌کنیم این مصوبه تغییر کند.
https://pvst.ir/c0w
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو