skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیتول از مرز ۵۰۰ هزار نصب و ۳ میلیون کاربر گذشت

سمانه سمیع تحریریه

۱۶ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

آیتول، پلتفرم مدیریت پرداخت و ارائه خدمات یکپارچه خودرویی، در آستانه تولد سه‌سالگی خود از مرز ۵۰۰ هزار نصب و سه میلیون کاربر گذشت و مدیران این استارت‌آپ برنامه‌ آینده این شرکت را ورود به حوزه خدماتی خودرو اعلام می‌کنند. مدیرعامل این شرکت بزرگ‌ترین چالش کسب‌وکارشان را رگولاتوری این حوزه می‌داند.

به گزارش پیوست، استارت‌آپ «آیتول» که از سال ۹۸ فعالیت خود را با سرویس‌های استعلام و پرداخت عوارض سالانه خودرو، خلافی، عوارض آزادراه و طرح ترافیک آغاز کرده، حالا از مرز سه میلیون کاربر گذشته است و همچنان در تلاش است تا به پنجره واحد خودرویی برای رفع نیازهای کاربران در زمینه خودرو تبدیل شود. به مناسبت تولد سه‌سالگی آیتول و چالش‌های استارت‌آپ‌های حوزه بیمه با امیرحسین عبیری، مدیرعامل استارت‌آپ آیتول و مدیرعامل همپاد کیان، محمدرضا برزگری، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

امیر حسین عبیری، مدیرعامل آیتول، می‌گوید آیتول حالا در تولد سه‌سالگی خود از مرز سه میلیون کاربر فعال که صاحبان و مالکان خودرو‌ها هستند گذشته‌ است و آنها تقریباً در تمام ابعاد طی یک سال گذشته رشد دوبرابری را تجربه کرده‌اند. به گفته عبیری، آیتول از لحاظ ساختار سازمانی نیز با رشد قابل توجهی روبه‌رو بوده است و از ۴۰ نیرو در سال گذشته حالا با ۸۰ نفر نیروی انسانی فعالیت می‌کنند.

یک کسب‌وکار و هزار رگولاتور

عبیری در کنار رشد کسب‌وکارشان بزرگ‌ترین چالش فعلی آیتول را رگولاتوری می‌داند: هدف ما سهولت خدمات برای کاربران است اما خوشبختانه یا متاسفانه تمام امور مربوط به روند پرداخت و اموری که در آیتول انجام می‌شود با نهادهای دولتی سروکار دارد و برخلاف شهرداری که در حوزه فناوری تحول خوبی ایجاد کرده است خیلی از نهادهای دولتی نه تنها از تغییرات استقبال نمی‌کنند بلکه مانع‌تراشی نیز می‌کنند.

به گفته مدیرعامل آیتول، خدمات بیمه، خدمات پرداخت، پرداخت خلافی، خدمات تعمیرگاهی، مجوز کسب‌وکارهای اینماد، کارگزاری بیمه و انعقاد قرارداد با تامین‌کننده‌ها تنها بخشی از مجوزها و قراردادهای لازم برای این کسب‌وکار است. او گفته خود را این‌‌طور ادامه می‌دهد: به خاطر تنوع در فعالیت‌های خودرویی ما با چندین رگولاتور و قانون‌گذار مواجه هستیم. مثلاً سرویس خلافی خودرو مدت زیادی قطع بود و به همین دلیل اعتبار آیتول هم زیر سوال می‌رود و هم کاربران دچار سردرگمی می‌شوند. از سویی دیگر چون دستگاه‌های دولتی رسانه را در اختیار دارند، به راحتی به برندهای خصوصی لطمه می‌زنند و ما در یک‌ سال گذشته فقط سه ماه توانستیم سرویس خلافی را ارائه دهیم.

عبیری مدیرعامل آیتول
عبیری می‌گوید تعدد رگولاتورها به‌ خاطر تنوع فعالیت‌های آیتول از عوامل محدودکننده فعالیت‌شان به شمار می‌رود.

عبیری سرویس خلافی را از سرویس‌های پرکاربرد مشتریان می‌داند که پلیس تا زمان ارائه سرویس رسمی، به خاطر نگرانی‌های امنیتی، استارت‌آپ‌ها و اپلیکیشن‌های این حوزه را از این فعالیت منع می‌کرده است: در رابطه با سرویس‌های خلافی مشکل از اینجا بود که اطلاعات در داخل پلیس هم به‌روز نبوده است و در حال حاضر هم نهادهای حاکمیتی به بعضی شرکت‌های پی‌اس‌پی اعتماد بیشتری دارند.

به نظر عبیری موضوع سرویس خلافی دارای چند وجه است، او به‌روز نبودن بعد از پرداخت در خلافی را مربوط به مشکلات پلیس راهور می‌داند: قبض‌ها یا به صورت دستی توسط افسران یا از طریق دوربین‌ها ثبت می‌شوند و این پروسه حتی در پلیس + ۱۰ هم ۱۴روزه یا ۲۰روزه است. اما تفاوت پرداخت در اپلیکیشن‌ها و پلیس + ۱۰ اعتبار برگه رسید و مهر پلیس + ۱۰ است.

محمدرضا برزگری مدیرعامل همپاد کیان هم با تایید صحبت‌های عبیری می‌گوید: ما ۱۵ ماه برای گرفتن مجوز بیمه کارگزاری برخط تلاش کردیم، جدا از اینکه برای هر کمپین و بحث تبلیغاتی هم با وزارت ارشاد و چندین نهاد دیگر سروکار داریم.

در جهت بازار

به گفته عبیری، پررنگ‌ترین و پیشتازترین بخش فعالیت در آیتول طی سال‌های گذشته بنا بر شرایط بازار متنوع بوده: در سال ۹۹ خدمات پرداختی در آیتول پررنگ بود، در سال ۱۴۰۰ روی بیمه متمرکز بودیم و به طور حتم در سال ۱۴۰۱ روی خدمات و سرویس‌های دیگر متمرکز خواهیم شد. در حقیقت وقتی هر سرویس شناخته شده و ساختار خود را پیدا می‌کند به سراغ سرویس‌های دیگر می‌رویم.

محمدرضا برزگری مدیر عامل همپاد کیان
برزگری: بستر کارگزاری همپاد کیان می‌تواند در رشته‌های دیگر فعالیت کند.

برزگری مدیرعامل همپاد کیان که بخش بیمه‌ای آیتول را مدیریت می‌کند در پاسخ به این سوال که چرا آیتول به‌ جای تاسیس کارگزاری برخط به سراغ کسب و کارهای این حوزه نرفت و از سرویس‌های برخط آنان استفاده نکرد می‌گوید: ما ابتدا خواستیم وارد این مسیر بشویم، حتی مذاکراتی هم داشتیم، اما پس از بررسی‌هایی که انجام دادیم مطابق با آیین نامه های مصوب بیمه مرکزی، نمی‌توانستیم از خدمات آنها استفاده کنیم و باید خود مستقلا دارای مجوز کارگزاری برخط می بودیم.

آنها هم در همین راستا مجبور شدند به عنوان کسب‌وکارهای برخط مجوز کارگزاری برخط آنلاین بگیرند. البته برزگری می‌گوید با کارگزاری بیمه برخط کیان یعنی صنوبر می‌توانند فعالیت‌های دیگر بیمه‌ای را دنبال کنند. چون به لحاظ قانونی و بیمه مرکزی کارگزارها فقط حق ندارند در یک بخش کار کنند و به این شکل بستر کارگزاری همپاد کیان می‌تواند در رشته‌های دیگر بیمه فعالیت کند و دقیقاً در بخش شبکه فروش بیمه بیشتر از گذشته فعال باشد.

ضمانتی برای کسب‌وکارها نیست

البته با تمام فراز و فرودهایی که آیتول برای کسب مجوز پشت سر گذاشت مدتی قبل مجوز کارگزاری بیمه آیتول لغو شده بود و برزگری در این باره می‌گوید: اساساً سعی کرده‌ایم همیشه چند قدم جلوتر از بازار باشیم و در بسیاری موارد نقشی تاثیرگذار و تعیین‌کننده در بازار ایفا کنیم و هر تغییر و اقدام پیشتازانه‌ای می‌تواند با مخالفت کسب‌وکارهای سنتی همراه باشد. تغییر بها دارد و ما بهای تغییر فرهنگ را پرداخت کرده‌ایم. در نهایت هم معتقدیم وقتی کاربر برد کند ما و صنعت هم برد کرده‌ایم. برای مثال بحث جنجالی و تخریب آیتول مربوط به دیتا و داده‌های مربوط به خلافی خودرو یا تمدید بیمه اتومبیل به علت ناآشنایی از سازوکار آیتول نشأت می‌گرفت. در صورتی که عوارض آزادراهی بر اساس داده پلاک خودرو بود و ما هیچ دیتای دیگری در اختیار نداشتیم. از همین رو بیمه نیز بدون اینکه سازمان نظارت اول بررسی‌های لازم را انجام دهد در تصمیمی عجولانه روند فعالیت ما را معلق کرد.

او تاکید می‌کند که هرچند این تعلیق کوتاه‌مدت بود و کمتر از دو هفته طول کشید اما این اقدام رگولاتوری بی‌تاثیر در برند آیتول نبود.

برزگری معتقد است بلوغ کافی در صنعت IT بیمه صورت نگرفته است و نمایندگان بیمه آنها را از شبکه فروش جدا می‌بینند: درست است ما استارت‌آپ هستیم اما در واقع یک نماینده فروش به شمار می‌رویم که به کمک سیستم فروش آمده‌ایم. به همین خاطر هم پلتفرم صنوبر را ارائه دادیم تا همه نماینده‌ها بتوانند از پلتفرم استفاده کنند و بستر همکاری ما با نمایندگان بیمه شکل بگیرد. اما همین تعلیق سه‌هفته‌ای فعالیت بیمه‌ای آیتول تاثیرات سوء زیادی در استارت‌آپ ما داشت.

عبیری هم با تایید تاثیرات منفی این تعلیق اضافه می‌کند: وقتی از استارت‌آپ‌ها حرف می‌زنیم صحبت از کسب‌وکارهایی‌ است که میانگین سنی کارکنان‌شان ۲۵ سال است و دلسردی‌های اینچنینی دقیقاً همان نقاطی است که باعث مهاجرت و بی‌علاقگی به فعالیت‌های کسب‌وکاری در ایران می‌شود. این همان نکته‌ای است که رگولاتوری آن را نادیده می‌گیرد.

ورود به حوزه خریدوفروش خودرو

عبیری ورود به حوزه فروش خودرو را از جدیدترین خدمات آیتول به شمار می‌آورد: بحث خریدوفروش برای ما جذاب است چون خدمات آیتول از لحظه خرید خودرو و بیمه بدنه‌اش می‌تواند آغاز شود و ما می‌توانیم در همان زنجیره از لحظه اول حضور پیدا کنیم و برای ما مهم است در این فرایند نقش بیشتری بازی کنیم.

عبیری در پاسخ به این سوال که چرا وقتی بازیگران باسابقه‌ای مانند دیوار و شیپور در این بازار فعالیت می‌کنند آنان تصمیم به حضور در این بازار گرفته‌اند گفت: به طور قطع مدل فعالیت ما با آنها متفاوت است و اگر ما بخواهیم در حوزه ‌آنان فعالیت کنیم، از همکاری آنها استفاده خواهیم کرد.

او تاکید می‌کند که قصد رقابت با بازیگران قدیمی‌تر را ندارند و از تخصص آنها برای آگهی و همچنین کارشناسی خودرو استفاده خواهند کرد.

به گفته عبیری، ورودشان به حوزه‌های مختلف مثل سرویس کارپرداز که در هلدینگ کیان شکل گرفته است و کارهای افراد مربوط به معاینه فنی، ترخیص و تعویض پلاک را انجام می‌‌دهد یا بحث معرفی تمرکز خدمات خودرویی موجب چند برابر شدن فعالیت‌هایشان در این حوزه شده. او با اطمینان می‌گوید گسترش کسب‌وکار آیتول روندی برنده-برنده به دنبال خواهد داشت. گرچه عبیری معتقد است تحریم‌ها می‌تواند در تصمیم‌گیری آنها در کسب‌‌وکارشان تاثیرگذار باشد ولی به طور کلی مصمم‌اند در حوزه خودرو بیشتر وارد شوند و البته ضریب نفوذ بیمه را هم افزایش دهند.

رشد افزایش نفوذ بیمه با قیمت بهتر و دسترسی آنلاین

از نظر برزگری قیمت و دسترسی مهم‌ترین عواملی هستند که باعث افزایش خدمات بیمه می‌شوند: وقتی تعداد نمایندگان آنلاین و استارت‌آپ‌های این حوزه بیشتر شود در نهایت هزینه سربار کمتر شده و در نهایت فروش بیشتر اتفاق می‌افتد و عامل دوم با آنلاین شدن خدمات بیمه، دسترسی به این سرویس بیشتر شکل می‌گیرد. ضمن اینکه ما در سال آینده با استارت‌آپ‌های حوزه اینشورتک برای ارائه سرویس تجمیعی بیشتر ارتباط خواهیم گرفت.

برزگری می‌گوید: از آنجا که در تقابل با نمایندگان فروش نیستیم و کسب‌وکاری همسان با آنها اما آنلاین هستیم، در تلاشیم به کمک پلتفرم صنوبر با کسب‌وکارها بیشتر همکاری کنیم.

او در پایان کارمزدهای کارگزاری را مطابق با آیین‌نامه ۸۳ بیمه مرکزی می‌داند که به ازای صدور و فروش کارمزد گرفته می‌شود: کارگزاری‌های آنلاین فقط از فروش کارمزد می‌گیرند اما بسیاری از فعالیت‌های آیتول مثل خلافی و عوارض در حد صفر و یک است و تنها به منظور جلب مشتری ارائه می‌شود.

https://pvst.ir/c0j
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو