skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست و چه مهارت‌ها و وظایفی دارد؟

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۴ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ فروردین ۱۴۰۱

کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست و چه مهارت‌ها و وظایفی دارد؟

در این مطلب می‌خوانید

  کارشناس دیجیتال مارکتینگ که اصطلاحاً دیجیتال مارکتر نیز نامیده می‌شود، نقش مهمی در مجموعه‌ها دارد. بازاریابی به شیوه‌های سنتی دیگر پاسخگوی فضای فعلی کسب‌وکارها نیست. شرکت‌ها باید محتواهایی برای مشتریان خود فراهم کنند که به راحتی و به شکل آنلاین در دسترس آنها باشد. امروز کارشناسان دیجیتال مارکتیگ این نقش را ایفا می‌کنند و در کنار تیم مارکتینگ، با تعیین اهداف مشخص، کمپین‌هایی طراحی می‌کنند که در فضای اینترنت و با استفاده از فناوری‌های آنلاین، شرکت را در رسیدن به آنها کمک کنند. در این مطلب با کارشناسی دیجیتال مارکتینگ، وظایف یک دیجیتال مارکتر و مهارت‌هایی که برای این جایگاه لازم است بیشتر آشنا ‌می‌شویم.

  دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  برای اینکه با کارشناسی دیجیتال مارکتینگ آشنا شویم ابتدا باید بدانیم بازاریابی دیجیتالی یا همان دیجیتال مارکتینگ چیست. دیجیتال مارکتینگ که به عنوان بازاریابی آنلاین نیز از آن یاد می‌شود به تبلیغات یک برند در ارتباط با مشتریان بالقوه و با استفاده از اینترنت (وب‌سایت‌ها، موتورهای جست‌وجو، ایمیل) و دیگر ابزارهای ارتباطی دیجیتالی مانند اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند گفته می‌شود.

  دیجیتال مارکتینگ تنها از ابزارهایی مانند ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات تحت وب بهره نمی‌گیرد بلکه پیام‌های متنی و چند رسانه‌ای هم به عنوان راه‌های دیگر بازاریابی دیجیتالی پذیرفته شده‌اند. در واقع هرگاه از ابزارها‌ی ارتباطی دیجیتالی برای کارزارهای تبلیغاتی استفاده شود می‌توانیم آن شیوه بازاریابی را دیجیتال مارکتینگ بنامیم. در شرایطی که نقش ابزارهای آنلاین در خریدهای افراد و شناخت برندها بیش از هر زمان دیگری است، این شیوه بازاریابی اهمیت بسزایی در بازاریابی دارد.

  کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست؟

  کارشناس‌های دیجیتال مارکتینگ برای شرکت‌ها کار می‌کنند تا راه‌‌حل‌های خلاقانه‌ای در زمینه بازاریابی ارائه دهند. این کارشناسان با بخش بازاریابی همکاری می‌کنند و را‌ه‌های گسترش آگاهی در مورد برند (brand awareness) و فروش محصول را تعیین می‌کنند.

  آنها وظیفه دارند روندهای بازار و مخاطبان برند را شناسایی کنند و با توجه به این موارد، جهت کمپین‌های بازاریابی خود را مشخص سازند. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ سعی خود را می‌کنند تا مشتریان بالقوه برند به مشتریان بالفعل آن تبدیل شوند. بازاریابان دیجیتالی، به طور موثر از طریق پلتفرم‌های آنلاین با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند.

  متخصصان بازاریابی دیجیتالی می‌توانند در یکی از زمینه‌های خاص مانند بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO)، پرداخت کلیکی (PPC)، شبکه‌های اجتماعی و غیره تخصص پیدا کنند. آنها همچنین می‌توانند در بازاریابی دیجیتالی به شکل عمومی‌تری تخصص پیدا کنند و باز هم به عنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ شناخته شوند.

  مهارت‌های کارشناسان دیجیتال مارکتینگ

  یک دیجیتال مارکتر موفق برای رساندن شرکت به اهداف بازایابی که برای مجموعه تعیین شده است نیاز دارد تا در چند حوزه ماهر باشد. در اینجا مهم‌ترین این موارد را مرور می‌کنیم.

  • نوشتن و ویراستاری: این مهارت را می‌توان مهم‌ترین مهارتی به شمار آورد که کارشناس بازاریابی دیجیتالی به آن نیاز دارد. دیجیتال مارکترها لازم است نویسنده‌های خوبی باشند تا بدانند یک محتوای خوب دارای چه ویژگی‌هایی است.
  • بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO): جست‌وجوهای ارگانیک تقریباً ۸.۵ برابر جست‌وجوهای پولی (تبلیغاتی) کلیک می‌شوند. امروز سئو تاکتیک‌های بسیاری را شامل می‌شود. دیجیتال مارکترها باید با تکنیک‌های حداقلی سئو مانند به‌روزرسانی تگ‌های عنوان، تگ‌های H1 و H2، ترکیب کلمات کلیدی و غیره آشنا باشند. در مورد کلمات کلیدی، به عنوان یک بازاریاب دیجیتالی ضروری است که بدانید چگونه کلمات کلیدی را در پست‌های وب‌سایت، وبلاگ‌ها و تبلیغات کلیدی بگنجانید.
  • مهارت‌های طراحی: امروزه بخش زیادی از دیجیتال مارکتینگ توسط محتواهای بصری هدایت می‌شود. محتوایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود زمانی عملکرد بهتری خواهد داشت که با تصاویر عالی همراه باشد. یک دیجیتال مارکتر باید بداند چگونه تصاویر بصری خود را تولید و ویرایش کند.
  • وردپرس: وردپرس اکنون ۲۵ درصد از تمام سایت‌ها را در سراسر وب در اختیار دارد و بسیاری از رسانه‌های معتبر مانند نیویورک پست، TED ،CNN و تایم برای ‌وب‌سایت‌هایشان از این سرویس استفاده می‌کنند. درک وردپرس و ویژگی‌ها و افزونه‌های آن مهارت بسیار خوبی در حرفه بازاریابی دیجیتالی خواهد بود.
  • تبلیغات کلیکی (PPC): تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (Pay Per Click) به تبلیغات کلیکی شهرت یافته است. به ازای هر کلیک روی این تبلیغات هزینه‌ای دریافت می‌شود و می‌توان آنها را طوری تنظیم کرد که هنگام جست‌وجوی عباراتی خاص ظاهر شوند؛ بنابراین این تبلیغات، مخاطبانی را هدف می‌گیرند که دنبال عبارتی خاص می‌گردند. از متخصصان بازاریابی دیجیتالی انتظار می‌رود کمپین‌های سودآور PPC را در چندین شبکه تبلیغاتی از جمله Google Ads، Microsoft Ads و… ارائه دهند.

  وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ

  کارشناسان دیجیتال مارکتینگ می‌دانند که چگونه با یک تیم ارتباط خوب و موثر برقرار کنند، زیردستان یا فریلنسرها را آموزش دهند و بر کار آنها نظارت کنند و پروژه‌های فروش دیجیتالی بزرگ را سازماندهی کنند. بسته به تجربه، یک بازاریاب دیجیتالی می‌تواند برنامه تبلیغاتی کسب‌و‌کار را رهبری کند یا به تیمی از نویسندگان مبتدی کمک کند.

  کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید شیوه‌های تبلیغاتی شرکت را با شرکت‌های رقیب مقایسه کند و شیوه‌های موثرتر را پیشنهاد دهد. همچنین باید روندهای تبلیغات و بازاریابی را رصد کنند تا در صورت لزوم شیوه‌های تبلیغاتی برند با شیوه‌های به‌روز منطبق شود. موارد زیر از مهم‌ترین وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ است:

  • ارزیابی و شناسایی روندهای تبلیغات
  • ارزیابی و شناسایی قیمت محصولات رقبا
  • تجزیه و تحلیل عملکرد کمپین و گردآوری و ارائه گزارش‌های دقیق با اینسایت‌های (insight) فعال
  • قرار دادن تبلیغات در محل (پلتفرم) مناسب آن که نهایت بازدهی را داشته باشد.
  • تعیین کردن محتواهایی که قرار است به دست مشتریان برسد.
  • توسعه پروژه‌ها برای ایجاد محتوا
  • انتشار محتواهای بازاریابی دیجیتالی به صورت آنلاین
  • اجرای کمپین‌های بازاریابی ایمیلی
  • همکاری و پشتیبانی از تیم سئو به منظور توسعه رویکردهای جامع برای استراتژی‌های بازاریابی دیجیتالی
  • همکاری با تیم‌های توسعه محتوا برای پیاده‌سازی و بهینه‌سازی مداوم کمپین‌ها.

  این کارشناسان در یک روز معمولی از کارشان داده‌های کمپین خود در روز قبل را بررسی و با بررسی این داده‌ها نحوه تعامل و ارتباط با مصرف‌کنندگان در بخش‌‌های مختلف کمپین را تعیین می‌کنند. آنها تعداد بازدیدهایی را که محتواهای تبلیغاتی مختلف دریافت کرده‌اند ثبت می‌کنند؛ علاوه بر این تعداد کلیک‌های محتواهای تولیدشده و تعداد افرادی را که آن محتواها را خوانده یا به اشتراک گذاشته‌اند درج می‌کنند.

  آنها در جلسات با متخصصان بازاریابی بخش‌های دیگر و اعضای تیم تبلیغاتی یا فروش شرکت می‌کنند و وضعیت کمپین‌های تبلیغاتی را برای آنها شرح می‌دهند تا بهترین راه برای به نتیجه رسیدن کمپین مشخص شود. دیجیتال مارکتر‌ها به ایمیل‌ها پاسخ‌ها می‌دهند و روی تولید محتواهایی مانند اینفوگرافیک‌ها و پست‌های شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت و دیگر پلتفرم‌ها نظارت می‌کنند.

  سوالات متداول

  دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  دیجیتال مارکتینگ که به عنوان بازاریابی آنلاین نیز از آن یاد می‌شود به تبلیغات یک برند در ارتباط با مشتریان بالقوه و با استفاده از اینترنت (وب‌سایت‌ها، موتورهای جست‌وجو، ایمیل) و دیگر ابزارهای ارتباطی دیجیتال مانند اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند گفته می‌شود.

  کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست؟

  کارشناس دیجیتال مارکتینگ وظیفه دارند روندهای بازار و مخاطبان برند را شناسایی کنند و با توجه به این موارد، جهت کمپین‌های بازاریابی خود را مشحص سازند. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ تلاش می‌کنند با استفاده از ابزارهای آنلاین،‌ مشتریان بالقوه برند به مشتریان بالفعل آن تبدیل شوند. بازاریابان دیجیتال، به طور موثر از طریق پلتفرم‌های آنلاین با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند.
  https://pvst.ir/byr
  علی مومنی
  علی مومنینویسنده میهمان

   در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

   تمام مقالات

   0 نظر

   ارسال دیدگاه

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   *

   برای بوکمارک این نوشته
   Back To Top
   جستجو