skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اعتراض پرداخت‌یارها به منتشر نشدن لیست درگاه‌های بدون پرونده مالیاتی

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۷ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

کارتخوان فروشگاهی

منتشر نشدن لیست پذیرندگانی که درگاه‌های پرداخت آنها به دلیل نداشتن پرونده مالیاتی از سوی شاپرک غیرفعال شده اعتراض شرکت‌های پرداخت‌یاری را در پی داشت.

به گزارش پیوست،‌ بعدازظهر جمعه ۶ اسفندماه ۲۰۰ هزار پذیرنده فروشگاهی به دلیل نداشتن پرونده مالیاتی درگاه‌های پرداخت‌شان قطع شد این در حالی است که لیست این درگاه‌ها به شرکت‌های پرداخت‌یاری اعلام نشده بود. مدیرعامل شاپرک و معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی هر دو غیرفعال شدن درگاه‌‌های پرداخت را تایید کرده‌اند؛ هرچند طبق اعلام رگولاتور، غیرفعال شدن درگاه‌های پرداخت به دلیل فعال نشدن پرونده مالیاتی پذیرندگان است اما شرکت‌های پرداخت‌یاری معتقدند برخی از این افراد پرونده مالیاتی داشته‌ و برخی دیگر کد مالیاتی را دریافت کرده بودند و فقط فرایند اداری‌شان به اتمام نرسیده بود.

هرچند لیست پذیرندگانی که درگاه‌های آنها غیرفعال شده پس از غیرفعال شدن از سوی شاپرک برای هر کدام از شرکت‌های پرداخت‌یاری ارسال شده است، ارسال نشدن این لیست پیش از هرگونه اقدامی موجب اعتراض شرکت‌های پرداخت‌یاری شده است.

اتمام حجت سازمان امور مالیاتی

در چند ماه گذشته مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی بارها اعلام کرده بود که دارندگان کارتخوان و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی تا ۳۰ بهمن سال جاری فرصت دارند دستگاه‌های کارتخوان خود را به پرونده مالیاتی‌شان در درگاه ملی خدمات الکترونیکی مالیاتی متصل کنند.

بر اساس اعلام محمد برزگری، رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی، تا ۳۰ بهمن حدود چهار میلیون و ۶۳۷ هزار دستگاه کارتخوان به پرونده‌های مالیاتی متصل شده و دو میلیون و ۵۹۵ هزار دستگاه کارتخوان درخواست فعال‌سازی کرده‌اند.

اما با پایان این مهلت، به نظر می‌رسد سازمان امور مالیاتی با دارندگان درگاه پرداختی اتمام حجت کرده و غیرفعال کردن آن دسته از درگاه‌هایی را که هنوز درگاه کارتخوان خود را به کد مالیاتی متصل نکرده‌اند آغاز کرده است.

حال روابط عمومی شاپرک نیز اعلام کرده است که سامانه مؤدیان مالیاتی با هماهنگی بین شرکت شاپرک و سازمان امور مالیاتی ضمن ارائه مهلت اضافه به دارندگان ابزارهای پرداخت الکترونیکی به منظور ثبت یا تکمیل پرونده مالیاتی، مجدداً از روز شنبه باز شده است.

بنابراین آن دسته از مؤدیانی که با وجود اطلاع‌رسانی‌های مکرر قبلی تاکنون اقدام نکرده‌اند، می‌توانند از فرصت اضافی تعیین‌شده استفاده کنند و اقدامات لازم را به انجام برسانند.

اعتراض همیشگی پرداخت‌یارها: به ما اعلام کنید!

با این‌ حال فعالان حوزه پرداخت با اعتراض به فرایند اجرایی این تصمیم می‌گویند لیست این درگاه‌های پرداخت پیش از غیرفعال شدن به آنها اطلاع داده نشده است و همین مساله برای آنها مشکلاتی ایجاد کرده است. از سوی دیگر آنها بر این باورند که برخی از درگاه‌های قطع‌شده کد مالیاتی داشته‌اند یا در فرایند دریافت آن بوده‌اند.

احمد منصوری، مدیرعامل پی‌پینگ، یکی از شرکت‌های فعال در حوزه پرداخت‌یاری، به پیوست گفت تقریباً هفت هزار پذیرنده آنها درگاه پرداخت‌شان غیرفعال شده است. او ادامه داد: مشکل این است که چرا قبل از قطع کردن به ما اطلاع ندادند. اگر اطلاع‌رسانی می‌کردند و این لیست را در اختیار ما می‌گذاشتند، ما می‌توانستیم به هر کدام از شرکت‌ها اطلاع‌رسانی کنیم و به آنها بگوییم اگر اقدامی برای باز کردن پرونده مالیاتی انجام ندهند، درگاه آنها غیرفعال خواهد شد.

او یکی دیگر از مشکلاتی را که هم‌اکنون به‌ وجود آمده مربوط به درگاه‌هایی دانست که مدیران‌شان اقدام به باز کردن پرونده مالیاتی کرده‌اند اما فقط مراحل اجرایی آنها به پایان نرسیده ‌است. از سویی درگاه عده‌ای که پرونده مالیاتی‌شان به صورت کامل تکمیل شده است نیز قطع شده است.

طبق گفته او، پرداخت‌یاران تا زمانی که تراکنشی روی درگاه انجام نشود، از قطع بودن آن مطلع نمی‌شوند از همین رو وقتی به صورت ناگهانی تعدادی از درگاه‌ها تعلیق یا غیرفعال می‌شود علاوه بر اینکه تیم پشتیبانی هر کدام از شرکت‌ها با مشکل جدی مواجه می‌شوند، درآمد هر کدام از شرکت‌ها نیز به صورت چشمگیر کاهش می‌یابد.

منصوری با اشاره به اینکه هنوز مشخص نیست اگر پرونده هر کدام از افراد تکمیل شود با یک به‌روزرسانی درگاه‌شان فعال می‌شود یا خیر گفت: روند اجرایی شدن این کار هنوز مشخص نشده است، معلوم نیست ما باید دوباره درخواست درگاه کنیم یا اگر مشکل برطرف و پرونده مالیاتی به درگاه پرداخت متصل شود، دوباره درگاه فعال می‌شود.

او تاکید کرد که شاپرک هنوز در این زمینه پاسخی نداده است.

در همین رابطه نیز مصطفی امیری، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل زرین‌پال، در صفحه توییتر خود نوشته است: «بررسی‌های اولیه ما نشان می‌دهد از ۲۰۰ پذیرنده اولی ارسال‌شده در لیست، ۱۹۰ پذیرنده کد مالیاتی فعال داشته‌اند.»

او در ادامه عنوان کرده است که تعدادی از این پذیرندگان در مراحل آخر دریافت کد مالیاتی هستند با این‌ حال درگاه‌شان قطع شده است.

غیرفعال شدن کارتخوان‌ها ادامه دارد

کاظم دهقان، مدیرعامل شاپرک، در گفت‌وگو با ایبنا گفته است: «پذیرندگانی که کارتخوان‌شان غیرفعال شده است، به محض تشکیل پرونده مالیاتی و مراجعه به شرکت خدمات پرداخت، می‌توانند کارتخوان‌شان را مجدداً فعال کرده، در اختیار داشته باشند.» او تاکید کرده است که تا به حال ۲۰۰ هزار کارتخوان غیرفعال شده‌ و این فرایند در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، نیز در گفت‌وگو با ایبنا با اشاره به اجرای ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان و اقداماتی که از سوی بانک مرکزی انجام شده گفته است: «تمام اطلاعات اعم از اطلاعات درگاه پرداخت اینترنتی و اطلاعات دستگاه‌های کارتخوان طی چند مرحله برای سازمان امور مالیاتی ارسال شده است.»

او با تاکید بر پایان مهلت ثبت‌نام در سامانه مؤدیان گفته است: «سازمان امور مالیاتی در اسرع وقت اطلاعات را برای ما ارسال خواهد کرد و ما نیز در بانک مرکزی بلافاصله بعد از بررسی کوتاه، فرایند قطع کردن مواردی را که در سامانه ثبت نشده است یا انصراف داده‌اند شروع خواهیم کرد.»

https://pvst.ir/bxj
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو