skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گزارش عملکرد پاییز وزارت صمت: راه‌اندازی سامانه جامع تجارت ۸۵ درصد پیشرفت کرده است

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۸ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

©عکس از تجارت‌نیوز

طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، با تکمیل سامانه جامع تجارت اطلاعات جریان کالا و پول در زنجیره‌های تامین یکپارچه می‌شود و با ایجاد امکان پایش بازار و کنترل محصولات تقلبی، فعالیت‌های اقتصادی برای دریافت مالیات شناسایی می‌شوند. توسعه زیرساخت عملیات پایه سامانه تجارت داخلی، توسعه زیرساخت دریافت اسناد تجاری، ایجاد بسترهای تعاملی از جمله نرم‌افزار تلفن همراه و کد دستوری، توسعه زیرساخت‌ عملیات لجستیک داخلی شامل اتصال به بارنامه و سامانه جامع انبارها از جمله اقدامات وزارت صمت در این پروژه با ۸۵ درصد پیشرفت است که تا اسفند ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد.

به گزارش پیوست، وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارشی از فعالیت‌های خود در سه ماه پاییز سال جاری منتشر کرده که در آن اقدامات و دستاوردهای وزارت صمت در حوزه‌های شاخه‌های مختلف فعالیت این وزارتخانه آورده شده و میزان پیشرفت حاصل‌شده در پروژه‌های مختلف مشخص شده است.

در این گزارش آمده است که طرح رتبه‌بندی کسب‌وکارهای اینترنتی از سال گذشته وارد فاز نهایی شده اما در قسمت‌ اقدامات و دستاوردهای وزارت صمت در پاییز ۱۴۰۰ ذکر شده است. بنا بر داده‌های این گزارش، تاکنون ۳۰۰ کسب‌وکار کوچک، متوسط و بزرگ برای دریافت رتبه اقدام کرده‌اند. پیشرفت این پروژه نیز ۲۰ درصد عنوان شده است.

طرح رتبه‌بندی کسب‌وکارهای اینترنتی یکی از طرح‌هایی است که بارها مورد اعتراض بخش خصوصی از جمله اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی واقع شده است.

گسترش و تقویت سکوهای خدمات کسب‌وکار

وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه گسترش و تقویت سکوهای (پلتفرم‌) خدمات کسب‌وکار مکانیسم‌های شناسایی ارائه‌دهندگان خدمات کسب‌وکارها را تعیین و فراخوان مشارکت ارائه‌دهندگان خدمات کسب‌وکار را آماده کرده است. این پروژه تاکنون ۱۰ درصد پیشرفت کرده و مقرر شده تا پایان سال جاری خاتمه یابد.

وزارت صمت امیدوار است با اجرای این پروژه قیمت تمام‌‌شده خدمات برای کسب‌وکارها کاهش چشمگیری پیدا کند و علاوه بر دسترسی ساده‌تر به فناوری و خدمات، محصولات باکیفیت‌تری نیز عرضه شود.

ساماندهی و ارتقای کارآمدی خدمات توزیعی

وزارت صمت برای بررسی مسائل حوزه لجستیک و شرکت‌های حوزه کالاهای تندمصرف (FMCG) کارگروهی تشکیل داده تا مسائل این حوزه را ارزیابی کند. در این کارگروه مشکلات موجود در فعالیت نظام توزیع عمده و قوانین و پروتکل‌های بین‌المللی در زمینه محافظت از اطلاعات بررسی شده است. این پروژه که تا مهر سال آینده ادامه خواهد داشت تاکنون ۱۰ درصد پیشرفت کرده است.

تکمیل و یکپارچه‌سازی پایگاه‌های داده کسب‌وکارها

پروژه تکمیل و یکپارچه‌سازی پایگاه‌های داده کسب‌وکارها در گزارش وزارت صمت این‌طور معرفی شده است: «در این پروژه، اطلاعات کسب‌وکارها، تکمیل و یکپارچه‌ شده و امکان تبادل اطلاعات بین دستگاه‌ها فراهم می‌شود و با ایجاد داشبورد مدیریتی، امکان مشاهده و پایش اطلاعات مذکور با تعریف سطوح دسترسی مختلف متناسب با بهره‌بردار مورد نظر، فراهم خواهد شد.»

بر این اساس امکان رصد فعالیت واحدها و شفافیت حوزه اقتصادی کسب‌وکارهای موجود فراهم می‌شود و فعالان این بخش نیز می‌توانند داده‌ها و اطلاعات را به صورت فرادستگاهی در اختیار داشته باشند.

پیاده‌سازی سرویس‌های استعلام مجوزها یکی از چندین دستاورد معرفی‌شده این وزارتخانه در این پروژه با ۴۰ درصد پیشرفت است که تا پایان سال ۶۰ درصد باقی‌مانده آن نیز تکمیل می‌شود.

طراحی و استقرار سامانه پنجره واحد خدمات

پنجره واحد یک رابط بین ذی‌نفعان و سازمان‌های دولتی، ارائه‌دهندگان خدمات خصوصی و سازمان‌های دولتی است که در آن تمام اسناد قانونی کاغذی و الکترونیکی در انجام یک نوع کسب‌وکار خاص به یک واحد یا یک محل ارائه و مجوزهای لازم در همان واحد صادر می‌شود. با ورود به این سیستم بدون مراجعه حضوری به دستگاه‌های مختلف و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مجوزهای لازم کسب‌وکارها دریافت می‌شود

تاکنون اقدامات زیر در این زمینه انجام شده است:

 • طراحی و پیاده‌سازی پورتال میز خدمت برای دسترسی مستقیم به تمام خدمات و کاربردهای وزارت صمت در حوزه‌های سه‌گانه صنعت، معدن و تجارت
 • تهیه و استقرار سامانه احراز هویت یکپارچه (SSO) به عنوان زیرساختی واحد برای ثبت‌نام و احراز هویت تمامی ذی‌نفعان حقیقی و حقوقی
 • اتصال ۲ سامانه منتخب به زیرساخت SSO بر اساس استانداردها و پروتکل‌های توافق‌شده
 • ایجاد زیرساخت ESB به منظور برقراری ارتباط سرویس‌های موردنیاز سامانه
 • طراحی صفحات اینترنتی پورتال میز خدمت

همچنین ۳۵ درصد پروژه تکمیل و مهلت پایان آن، اسفند ۱۴۰۰ تعیین شده است.

راه‌اندازی سامانه پایش

پروژه «سامانه پایش عملکرد» بستری برای مدیریت داده‌های سازمانی است که پس از پردازش و آماده‌سازی بر اساس نیازهای امروز مدیران ارشد حوزه صنعت، معدن و تجارت و سایر ذی‌نفعان داخلی و خارجی، امکان تصمیم‌گیری سریع را برای آنها فراهم می‌کند.

این پروژه که شهریور امسال شروع شده قرار است تا پایان سال تمام شود و در این گزارش به پیشرفت ۵۰ درصدی آن اشاره شده است. در این زمینه فعالیت‌هایی از قبیل تولید و توسعه ابزار طراحی داشبوردهای سازمانی، ثبت اطلاعات برنامه‌های وزارت در سامانه برنامه‌ریزی استراتژیک، تولید و توسعه سرویس‌های همسان‌سازی داده‌ها و طراحی و تولید گزارش‌ها و داشبوردهای تحلیلی صورت گرفته است.

https://pvst.ir/bna
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو