skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ایجاد شعب تخصصی برای رسیدگی به حل اختلاف شرکت‌های دانش‌‌بنیان

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۴ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

 مجلس، قوه‌ قضائیه را مکلف کرد با ایجاد شعبه یا شعب تخصصی در شوراهای حل اختلاف و دادگاه‌ها به اختلاف اشخاص حقیقی و حقوقی با اشخاص حقیقی و حقوقی دانش‌بنیان رسیدگی کند.

به گزارش پیوست، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (۱۴ دی ۱۴۰۰) در ادامه رسیدگی به طرح جهش تولید دانش‌بنیان تکلیف جدیدی برای دستگاه قضایی کشور تعیین کردند.

نمایندگان با تصویب ماده ۹ این طرح، قوه قضائیه را مکلف کردند برای رسیدگی به کلیه اختلافات در زمینه‌های علمی و فناوری مابین اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی، با اشخاص حقیقی و حقوقی دانش‌بنیان، فناور و نخبگان، شعبه یا شعب تخصصی در شوراهای حل اختلاف و دادگاه‌ها تشکیل دهد.

این شعب اختیار خواهند داشت بین طرفین سازش ایجاد کنند یا به شرط توافق طرفین، پرونده را به منظور رسیدگی به داوری ارجاع دهند.

دستورالعمل نحوه تشکیل این شعب نیز باید حداکثر ۶ ماه بعد از ابلاغ قانون، از سوی رئیس قوه قضائیه ابلاغ شود.

سال گذشته قوه قضائیه با صدور بخشنامه‌ای بر تشکیل شعب تخصصی برای بررسی کسب وکارهای نوآور تاکید کرده بود اما آن بخشنامه تا کنون شکل اجرایی به خود نگرفته است. طبق آن بخشنامه، رسیدگی به پرونده‌های کیفری و حقوقی کسب‌وکارهای فضای مجازی باید در شعب تخصصی که آموزش لازم در خصوص جنبه‌های حقوقی و کیفری فضای مجازی (جرائم رایانه‌ای، ادله الکترونیکی و مستندسازی آنها) دیده باشند، صورت بگیرد. البته مصوبه مجلس شکل عام تری را به خود اختصاص داده است.

https://pvst.ir/bmn
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو