skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طبق گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات:

۴ میلیارد نفر در جهان از 4G به دلیل گران بودن استفاده نمی‌کنند

مینا پاکدل تحریریه

۹ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

گزارش ITU

 ۸۵ درصد از جمعیت جهان طبق گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)، در حال حاضر  به شبکه‌های 4G دسترسی دارند، اما تقریباً نیمی از این تعداد در دنیای آنلاین حضور ندارند، زیرا هزینه دسترسی به اینترنت نسبتاً بالاست. بر این اساس تقریباً چهار میلیارد نفر به دلیل هزینه‌های اینترنت آنلاین نیستند.

به گزارش پیوست، این گزارش که با عنوان «وضعیت پهن‌باند: رویکردهای مردم‌محور برای پهن‌باند جهانی» در سپتامبر 2021 منتشر شد، قدرت خرید کاربران برخی کشورهای در حال‌ توسعه را پایین برآورد می‌کند، چه در زمینه پهن‌باند چه دستگاه متصل به اینترنت؛ از همین رو هنوز 2G و 3G کاربران زیادی دارند، به‌ ویژه در آفریقا و برخی کشورهای در حال‌ توسعه. از سوی دیگر توسعه 5G روزبه‌روز سرعت بیشتری می‌یابد و همین مساله شکاف را عمیق‌تر می‌سازد.

در این میان دولت و بازیگران صنعت در برخی مناطق که از نظر اقتصادی وضعیت پایداری ندارند، راه‌هایی یافته‌اند تا شمول و دربرگیری دیجیتالی مردم کشورشان ادامه یابد.

اینترنتی که هست، اما نیست

شبکه‌های جهانی در فناوری‌ها و ابعاد مختلف ترکیب می‌شوند تا هر نقطه از جهان را پوشش دهند. در حال حاضر مساله اصلی تضیمن ظرفیت کافی، رقابت و مقرون‌به‌صرفه‌ بودن در عین حفظ جذب سرمایه‌های مداوم روی شبکه‌ها، خدمات، فناوری‌ها و ظرفیت‌هاست.

۱۶۵ کشور در پایان ۲۰۲۰ برنامه‌ای برای پهن‌باند خود داشتند و بسیاری نیز در حال اجرای برنامه‌های خود بودند یا سراغ برنامه‌های راهبردی‌تر بعدی مثل هوش مصنوعی یا اینترنت اشیا رفته بودند. هرچند تعداد کشورها نسبت به ۲۰۱۰ که تعدادشان در آن زمان به ۱۰۲ کشور می‌رسید افزایش یافته، اما ۲۰۲۰ در قیاس با پیش‌پینی‌های پیش از کووید-۱۹  رشد چشمگیری نداشت. از سویی خط‌مشی‌ها تغییر یافت و محدودیت‌های بیشتری اعمال شد و از سوی دیگر در بسیاری از کشورها خط‌مشی‌ یا سیاست از هم‌ گسسته است یا به‌ کل وجود ندارد. جدا از این مسائل، کشورها آن‌قدرها بر توسعه برنامه جدید تمرکز ندارند و به جایش ترجیح می‌دهند استراتژی‌های تحول دیجیتالی‌شان را توسعه بخشند.

میانگین هزینه پهن‌باند در کشورهای با درآمد متوسط و پایین از هفت درصد درآمد ماهانه در ۲۰۱۵ به ۳.۱ درصد در ۲۰۱۹ رسید. حتی برخی کشورها از جمله اکوادور و هند شاهد افت قیمت بیش از ۶۵ درصد بودند. اما هنوز قصه همان است: حداقل یک میلیارد نفر در ۵۷ کشور جهان زندگی می‌کنند که به پهن‌باند مناسب دسترسی ندارند.

نمایه

ITU در گزارش خود با عنوان «وضعیت پهن‌باند: رویکردهای مردم‌محور برای پهن‌باند جهانی» که در سپتامبر ۲۰۲۱ منتشر شد، روندهای غالب پهن‌باند را بررسی می‌کند، به نقش آن در پاندمی می‌پردازد، برابری و قدرت خرید در دسترسی به پهن‌باند را مرور می‌کند، از خط‌مشی‌های مردم‌محور و تحول دیجیتالی می‌گوید و در نهایت به اهداف آینده می‌پردازد.
ما در این گزارش که برگرفته از تحقیق بالاست، بر نفوذ پهن‌باند موبایل و قدرت خرید تمرکز کرده‌ایم.

 

 جدید و  گران

اتحادیه بین‌المللی مخابرات می‌گوید بیش از دو میلیارد نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ترین تلفن‌های هوشمند بیش از ۲۵ درصد از متوسط درآمد ماهانه فرد است. در کشورهای با درآمد متوسط و پایین دستگاه‌های خیلی معمولی و سطح‌پایین که فقط قابلیت اتصال به اینترنت دارند، تقریباً قیمتی معادل ۳۴ درصد تا ۸۰ درصد از درآمد ماهانه بسیاری از آفریقایی‌ها را بر خود دارند؛ حال آنکه در این منطقه‌ سالانه میلیون‌ها دستگاه 2G به فروش می‌رسد. هزینه واردات کالا و مالیات، قیمت را افزایش می‌دهد و کالایی که مثلاً پنج تا هشت دلار قیمت دارد در نهایت تا ۲۵ دلار به فروش می‌رسد.

هزینه دستگاه‌ها قصه را پیچیده‌تر کرده، طبعاً دستگاه‌های جدید گران‌تر از قدیمی‌ها هستند و بیشتر کشورها شبکه‌های 4G را راه انداخته‌اند و همان‌طور که در اینفوگرافی مشاهده می‌شود، قدم به سوی 5G برداشته‌اند. گسترش استقرار و توسعه استفاده از 5G به‌ سرعت ادامه دارد، در آوریل ۲۰۲۱، ۱۶۲ اپراتور در ۶۸ کشور جهان خدمات  5G را در قالب پروژه راه‌اندازی کردند. همچنین تعداد اپراتورهایی که عملیات 5G را در برخی از این کشورها راه‌اندازی کرده‌اند روی اینفو در بازه زمانی نیمه اول ۲۰۱۸ تا نیمه دوم ۲۰۲۱  قابل مشاهده است.

در این میان، میراث دستگاه‌های ارزان‌قیمت به همراه خدمات 2G و 3G در معرض حذف و فراموشی هستند.

جامانده در نسل‌های پیش

تنها هفت درصد از جمعیت کل جهان در مناطقی‌ زندگی می‌کنند که نمی‌توانند به خدمات داده حداقل 3G دسترسی یابند. این ۵۷۰ میلیون فردی که خارج از منطقه پوشش 3G هستند، احتمال دارد به خدمات 2G صوتی و متنی ساده دسترسی داشته باشند، اما خدمات 2G و 3G در حال مسدود شدن هستند تا برای 5G و در برخی بازارهای نوظهور برای 4G، مناسب‌سازی شوند. این در حالی است که شمار انواع دستگاه‌های 5G سر به فلک کشیده‌ است. به گزارش ITU، در اوایل سال ۲۰۲۱، حداقل ۷۰۳ مدل دستگاه 5G به بازار عرضه شد که ۴۳۱ مدل آنها در دسترس خواهد بود. ۳۵۱ دستگاه از این تعداد تلفن موبایل خواهد بود که فقط در سه‌ماهه اول ۲۰۲۱ با موبایل‌های هوشمند 5G، نسبت به سال قبل در زمان مشابه ۴۵۸ درصد رشد جهانی پیدا کرد.

خدمات تجاری 5G در سرتاسر جهان برگزار می‌شود

چنین تحولاتی باید به‌ دقت مدیریت شوند، زیرا بسیاری از کاربران موبایل در سراسر جهان در کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته از دستگاه‌های 2G و 3G استفاده می‌کنند، از جمله دلایل این اتفاق قدرت خرید، مهارت‌های دیجیتالی محدود و آشنایی با دستگاه فعلی و همچنین گزینه‌های معدود برای انتخاب است. مسدود کردن برنامه‌ها باعث خواهد شد بسیاری از این کاربران سراغ گزینه‌های موجود بروند، اما بسیاری نیز احتمالاً آمادگی این کار را به دلایلی که برشمردیم نداشته باشند؛ مثلاً برآورد می‌شود ۱۳ تا ۱۷ درصد از مشترکان موبایل در ایالات متحده آمریکا همچنان از 2G و 3G استفاده می‌کنند. مصداق دیگر نسل‌های قدیمی‌تر شبکه تلفن همراه در آفریقاست که هنوز کاربران زیادی دارد، مثلاً 2G.

در این میان مقررات خنثی در حوزه اسپکتروم امری حیاتی است که به اپراتورهای موبایل امکان می‌دهد کاربران خود را به‌ راحتی وارد شبکه‌های نسل جدید کنند، ظرفیت شبکه را افزایش دهند، اما شبکه‌های قدیمی را تعطیل نکنند، شبکه‌هایی که نبودشان بر افرادی که قدرت خرید دستگاه‌های جدید را ندارند تاثیر می‌گذارد.

https://pvst.ir/bcw
مینا پاکدلتحریریه

  کارشناسی ادبیات انگلیسی را که گرفتم دیگر مطمئن بودم کلمه‌ها را اگر در گفتار شفاهی کم می‌آورم، در نوشتار توی مشتم هستند و از لای انگشت‌هایم لیز نمی‌خورند. در آن سال‌ها ترجمه می‌کردم و ویرایش. در گیرودار پایان‌نامه ارشد فلسفه بودم که برای یکی از ویژه‌نامه‌های پیوست چند گزارش ترجمه کردم و قرار شد پاره‌وقت کار کنم. آن‌موقع‌ها دفتر پیوست خانه دوطبقه قدیمی‌ای بود که حیاطش درخت داشت، ایوانش بزرگ بود و آسمان معلوم. جای‌گیر شدم طبقه هم‌کف در اتاق میثم. در واقع او و مهرک بودند که به من چم‌وخم روزنامه‌نگاری را یاد دادند؛ اینکه چطور باید یادداشت و گزارش نوشت یا کنداکتور بست؛ چطور نباید ترسید و از قالب سفت‌وسخت آکادمیک بیرون آمد. حالا تقریبا ده سالی از آن روز اول می‌گذرد. در این سال‌ها با چند ماهنامه و فصل‌نامه دیگر و نشرهای مختلف همکاری کرده‌ام و همچنان و همیشه در پیوست مشغول بوده‌ام. اینجا محل کار من نیست؛ خانه من است و آدم‌هایش کسانی‌اند که تو را همان شکلی که هستی، می‌پذیرند، با همه ضعف‌ها و قوت‌ها، با همه روشنایی‌ها و تاریکی‌ها.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو