نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 52 جهان پرونده - پیوست جهان صفحه 134

نگاهی به رویکرد سیسکو در زمینه مدیریت

هنر رشد سازمانی در جهان امروز

سی‌کی‌ راهالاد به شرکت‌ها توصیه کرد که نه‌تنها سراغ بهترین شیوه‌های مدیریتی بروند بلکه بر روش‌های نوین و فرصت‌های جدید تاکید داشته باشند.

با انقلاب اطلاعاتی ناشی از جهانی‌ شدن و گذار به نوآوری‌های بیشتر، ایجاد مدل‌های کسب‌وکار نامنتظره اهمیت یافته‌اند. مرزهای سنتی با یکپارچه‌تر شدن بازار محصولات، خدمات و بازار کار در حال محو شدن هستند. هند، چین و دیگر بازارهای در حال ظهور از جمله لهستان و برزیل در حال تجربه تحولات بزرگی هستند و به‌ سمت مدرنیزاسیون حرکت می‌کنند. اکثر این کشورها با سرعت بیشتری نسبت به بازارهای سنتی در حال رشد هستند. ۲۰۰ میلیون انسان دیگر در پنج سال آینده وارد فضاهای شهری می‌شوند و عمده این اتفاق در بازارهای در حال ظهور رخ می‌دهد.

این موضوع برای شرکت‌هایی که قرار است رهبران جهانی در آینده باشند چه معنایی دارد؟ شرکت‌های خودساخته چطور می‌توانند از نوآوری بهره بیشتر بگیرند و در عرصه رقابت جهانی رشدی پایدار داشته باشند؟

سی‌کی‌ راهالاد (CK Prahalad) در سخنرانی اخیرش پیش‌بینی کرده بود که هند به منبعی برای نوآوری‌های جهانی، کسب‌وکارهای نوین، فناوری‌های نوین و مدل‌های جدید کسب‌وکار تبدیل می‌شود. او به شرکت‌ها توصیه کرد که نه‌تنها سراغ بهترین شیوه‌های مدیریتی بروند بلکه بر روش‌های نوین و الگوها و فرصت‌های جدید و پیگیری این فرصت‌ها تاکید کنند. برای شرکت‌هایی که می‌خواهند در جهان امروز پیشرفت کنند محل رقابت به ‌اندازه چگونگی آن اهمیت دارد. شرکت‌ها باید ظرفیت‌های خاص خودشان را با واحدهایی که رشد سودآور بیشتری دارند همخوان کنند.

در حالی که رشد ارگانیک درآمد از طریق کسب بیشتر سهام بازار اهمیت زیادی برای شرکت‌ها دارد، به‌ ندرت باعث تضمین رشد می‌شود. بر اساس نتیجه‌ای که در یکی از مطالعات مک‌کینزی گرفته‌اند، انتخاب بازار یک شرکت به ‌اندازه چهار برابر نسبت به عملکرد در بازارها اهمیت دارد. در حالی که اجرا و زیرساخت‌ها موضوعاتی حیاتی‌اند، شرکت‌هایی که به ‌دنبال رشد بیشتر هستند باید فراتر از بهترین شیوه‌های راهبردی، عملیاتی، بازاریابی و مدیریت سازمانی بیندیشند. شرکت‌ها باید این موضوع را درک کنند که انتخاب‌های امروز آنها مسیر رشد آینده‌شان را تعیین می‌کند.

در شرکت سیسکو خریدها و شرکای تجاری، نوعی شاخص رقابتی جدی بوده است. تمرکز پیوسته بر مشتریان و نیازها آنها یکی از رانه‌های اصلی در راهبردهای خرید و شراکت تجاری بوده‌اند. از زمان اولین خرید، یعنی شرکت کرسندو کامیونیکیشن، سیسکو قصد داشته وارد بازارهای رشد مشخصی شود که دارای ابزارهای نوآورانه بوده و رقبای یکتایی در برون‌سپاری و یکپارچه‌سازی به شمار می‌رفته‌اند.

امروز بیش از هر زمان دیگر توجه به راهبردهای نوآوری و رشد حیاتی‌تر است. در حالی که این موضوع بستگی به ماهیت شرکت دارد، اتخاذ رویکردهای نوآوری در مسیر رشد دارای اهمیت زیادی در تعادل مشارکت با شرکت‌های دیگر است.

در بخش فناوری و دیگر صنایع نوآورانه و با گسترش بازارهای جدید خرید شرکت‌ها به‌ شما امکان می‌دهد با سرعت و مواد و مصالح حیاتی وارد این فضاها شوید. برای شرکت سیسکو مهم‌ترین موضوع بابت خرید یک شرکت اعتبار مشتری است. سیسکو تمرکز زیادی بر شیوه نوآوری و اعطای ارزش به مشتریان و نیز توانایی برای دسترسی به بازارهای جدید دارد. سیسکو با خرید شرکت‌های کوچک‌تر در مراحل اولیه می‌تواند فناوری‌های آنها را به ‌ارث ببرد و این فناوری‌ها را قبل از رقبا وارد بازارهای نوین کند. برای نمونه سیسکو با خرید شرکت ساینتیفیک آتلانتا توانست زودتر از رقبا وارد بازار ست‌تاپ باکس شود.

البته خریدهایی که قبلاً به آنها زیاد فکر نشده است می‌توانند کاملاً ناکارآمد باشند؛ حباب دهه ۹۰ را به ‌یاد بیاورید که در آن شرکت‌های مختلف سه و نیم تریلیون دلار را بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۰ صرف خریدهای مختلف و بی‌حاصل کردند. در طول این دوره تمرکز بر خرید شرکت‌ها به ‌شکلی هیجانی صورت گرفت، چون اگر شرکتی در این امر تعلل می‌کرد ارزش‌ها از بین می‌رفتند. اکنون شرایط کاملاً برعکس شده است؛ از آنجا که شرکت‌ها به راحتی قبل توانایی ورود به عرصه عمومی ندارند، راه بهتر این است که صبر کرد.

شرکت‌هایی که به‌ دنبال خرید شرکت‌های دیگر هستند باید امور مربوط به زمان‌بندی خرید، انتخاب هدف و ارزیابی ریسک را در نظر بگیرند. زمان‌بندی نوعی هنر است؛ اگر شرکتی خریدی را زودتر از موعد انجام دهد، ممکن است برخی دارایی‌هایش را از دست بدهد و با هزینه‌های بیشتر موقعیت بازار را به‌ دست نیاورد.

این رویکرد عمدتاً به نوع بازار هم بستگی دارد. در بازارهایی که در حال تثبیت هستند و تعداد خرید در آنها کمتر است تقریباً بهترین راه صبر کردن و رسیدن به نقطه بحرانی است. در بازارهای جدیدتر یا بازارهایی که سرعت رشد زیادی دارند بهتر است زودتر عمل کنید و اولین شرکت‌های محرک را بخرید. این موضوع بستگی به پیش‌فرض‌های موجود در بازار نیز دارد.

انتخاب هدف بستگی به نیازهای شرکت خریدار دارد. در خریدهای تحول‌گرایانه خرید یک شرکت باعث شکل‌گیری بازاری جدید و مسیر راهبردی نوین و پتانسیل سود بیشتر در درازمدت می‌شود. یک معامله خاص برای نمونه باید اهداف راهبردی از جمله سهام بازار و ظرفیت‌های شرکت برای ساخت موقعیتی ویژه را در نظر بگیرد. خرید شرکت‌ها باید با تیم‌های توسعه قدرتمندی صورت بگیرد که نسبت به رخدادهای صنعت آگاهی کافی دارند.

ارزیابی ریسک راهبردی و اینکه خرید از نظر راهبردی منطقی است یا خیر ضرورتی تام دارد. شرکت‌های خریدار باید نسبت به رفتارهای مشتریان اهمیت قائل شوند و تجارب مشتری با فناوری را بسنجند و ریسک‌های مالی و زمان‌بندی را ارزیابی کنند. عدم قطعیت و پیچیدگی دو متغیر دیگری هستند که شرکت‌های خریدار باید در تصمیم‌گیری و انتخاب خرید در زمان مناسب آنها را مورد توجه قرار دهند. در حالی که چالش‌های «پیچیدگی» واقعی، آشکار و معنادار هستند، این متغیر «عدم قطعیت» است که چالشی بزرگ‌تر برای شرکت‌های خریدار محسوب می‌شود. بهترین راه این است که شرکت‌هایی خریداری شوند که عدم قطعیت در آنها حداقل باشد.

سیسکو در طول روند خرید به ‌دقت مزایای رقابتی شرکت‌ها و تیم داخلی سیسکو را در نظر می‌گیرد و منابع سیسکو و پتانسیل‌های شرکت جدید را همزمان ارزیابی می‌کند. یکی از منطق‌های خرید در شرکت سیسکو شامل حضور افرادی است که فناوری را در روند رشد خود نگه می‌دارند. حفظ فناوری به ‌معنای نگه داشتن استعدادهایی است که قادر به رشد فناوری هستند. سیسکو باور دارد که افراد دارایی‌های راهبردی در امر خرید هستند و نسبت به نگهداری استعدادها به عنوان سنجه‌ای از موفقیت در خرید شرکت‌ها به خود می‌بالد.

خریدهای مختلف به راهبردهای خرید متفاوتی نیاز دارند. برخی از این خریدها، به‌ ویژه آنهایی که بر افزایش درآمد یا ایجاد ظرفیت‌های جدید متمرکز هستند، به رویکردهای بنیادی متفاوت برون‌سپاری، ارزیابی و یکپارچگی نیاز دارند. برخی مواقع شاید بهترین راه ادغام دو شرکت باشد. مواقع دیگر جداسازی کامل دو شرکت ارجحیت دارد.

راهبردهای خرید سیسکو شامل تقاضا برای بازار و استعدادهاست. برای افزایش رشد، شرکت سیسکو پیوسته بر بازارهای میلیون دلاری متمرکز بوده و سعی دارد چنین پلتفرم‌هایی را برای نزدیک شدن انتخاب کند. سیسکو همواره در پی این بوده است تا حضورش را در بازارهایی که هست افزایش دهد.
بزرگ‌ترین اشتباه شرکت‌ها این است که ریسک نمی‌کنند و بازارها را از دست می‌دهند. فارغ از خریدها سرمایه‌گذاری در شرکت‌های کوچک در فضاهای نوین راهبردی هستند و فرصت‌های زیادی برای یادگیری دارند. نشستن روی بوردهای شرکت‌های مختلف به شما امکان می‌دهد بفهمید کدام فناوری در حال رشد است و بازار به کدام سمت می‌رود.

پیگیری نوآوری در جهان امروز بدون مکمل‌هایی از خارج سازمان کار ساده‌ای نیست. در اقتصاد نامطلوب و پیچیده امروز فرصت‌ها و تهدیدهای زیادی وجود دارند. شرکت‌های هندی به‌ دنبال ایجاد تغییر در چشم‌اندازهای آینده هستند و در خرید فناوری‌ها و استعدادهای جدید سریع عمل می‌کنند تا بتوانند مزایای رقابتی بلندمدتی به ‌دست آورند

پی‌نوشت: نویسنده این مطلب معاون اجرایی بخش خدمات سیسکو و مدیر ارشد بخش جهانی‌سازی سیسکو است.

از سخنرانی‌ها تا پادکست‌ها

مروری بر تفکر سازمانی شرکت سیسکو

شرکت سیسکو سیستمز تعهدی جدی نسبت به تفکر رهبری سازمانی دارد. تیم ارشد مدیریتی این شرکت نوعی روند رو به رشد در زمینه رهبری تفکر (thought leadership) در حوزه فناوری دارد و این موضوع عمدتاً توسط جان چمبرز، مدیرعامل سیسکو، کنترل می‌شود. از آنجا که اندیشه رهبری سیسکو در زمینه کسب اعتبار از طریق ایجاد اطلاعات است، این موضوع اهداف شرکت را در درجه دوم نسبت به چشم‌اندازهای آموزشی قرار می‌دهد. مارک پشوف (Mark Peshoff)، مدیر ارشد رهبری تفکر در سیسکو، می‌گوید: «وقتی به رهبری تفکر می‌اندیشید در واقع می‌توانید آن را به حوزه‌های مختلفی تقسیم کنید. این نوع رهبری نگاه به آینده دارد و باید نیازهای مشتریان را در اولویت قرار دهد.» بسیاری از مدیران عامل چشم‌اندازهایی برای سازمان‌های خود دارند و سیسکو بر چشم‌انداز آینده مشتریان متمرکز است. یک نمونه اینکه چمبرز اخیراً بر یکی از بازارهای کلیدی یعنی صنعت ارتباطات متمرکز شده و ایده انتقال از صدا به داده را به منزله فرصتی کلیدی برای مواجهه با صنعت ارتباطات می‌داند.

چمبرز می‌خواهد هر یک از مدیران سیسکو شهرت مخصوصی را برای رهبری تفکر از طریق بلاگینگ، سخنرانی‌های عمومی و مقاله‌نویسی داشته باشند. سیسکو بخشی در وب‌سایتش دارد که مختص رهبری تفکر است و پیوندهایی به گزارش‌های پژوهشی، مقالات، برودکست‌ها، مصاحبه‌ها و دیگر محتواهای مربوط به مدیران اجرایی دارد. این شرکت یک خبرنامه مخصوص هم دارد که مدیرعامل سیسکو نیز در آن عضو است. در این خبرنامه منبعی آنلاین به نام اگسک‌نت (ExecNet) وجود دارد که پیشنهادهایی درباره ویدئوهای مدیران ارشد در مورد فناوری اینترنت و راهکارهای کسب‌وکار در آن ارائه می‌کند. ویدئوهای اخیر با عناوین «شرکت‌ها چطور می‌توانند در جهان رقابتی امروز سودآوری بیشتری داشته باشند؟» و «تعاملات: افق آینده بهره‌وری» در این سایت منتشر شده‌اند.

سیسکو همچنین رویدادهای مربوط به رهبری تفکر دارد که شامل اجلاس‌هایی است که افراد آکادمیک و مدیران اجرایی سیسکو در آنها به موضوعات مهم کسب‌وکار و اینترنت می‌پردازند. اجلاس‌های اخیر سیسکو بر چالش‌های فناوری کسب‌وکارهای کوچک در چین، پیوند بین آی‌تی و راهبرد تجاری و دیگر موضوعات تمرکز داشته‌اند.

این شرکت همچنین مجموعه‌ای از پادکست‌ها دارد که از طریق وب‌سایت سیسکو در دسترس هستند؛ در این پادکست‌ها مدیران درباره موضوعات روز سخن می‌گویند. وقتی موضوعی مثل رهبری تفکر در سازمانی مطرح است، مابقی صنعت، رسانه‌ها، دانشگاه‌ها، سیاست‌گذاران و جمعیت دیگر کسب‌وکار برای گرفتن ایده و بینش در مورد امور فناوری سراغ این سازمان می‌روند. به ‌زعم سیسکو این دقیقاً جایی است که رهبری تفکر خودش را نشان می‌دهد. به گفته پشوف «اعتباری که ما از این طریق کسب کرده‌ایم سهم مهمی در موقعیت رهبری بازار دارد». او می‌افزاید: «جایگاه سیسکو در فناوری و عرصه تجاری جهانی و تعهدی که نسبت به رهبری تفکر دارد از یکدیگر قابل تفکیک نیست.»

منبع: گت اسلایتلی فیمس

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz