نسخه فیزیکی

  • شهر کتاب مرکزی تهران – خیابان دکتر شریعتی – بالاتر از خیابان استاد مطهری – نبش کوچه کلاته – فروشگاه مرکزی شهر کتاب
  • شهر کتاب کاشانک نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه راه آجودانیه
  • نشر ثالث خیابان کریم‌خان زند، بین خیابان ایرانشهر و ماهشهر، پلاک ۱۵۰
  • شهر کتاب سعادت آباد انتهای خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن‌سینا، شهر کتاب ابن‌سینا
شماره 47 خدمت و تجارت پرونده - خدمت و تجارت صفحه 76

درک استراتژیک لازمه مشارکت فین‌تک‌ها و بانکداری

موسسات مالی مرسوم با استارت‌آپ‌های فین‌تکی تفاوت‌های زیادی از نظر نوع سازمان با یکدیگر دارند. در حالی که به نظر می‌رسد همکاری این دو در مسیر منطقی خود قرار دارد، این همکاری و مشارکت به شناخت و درک تفاوت‌های آنها نیز کمک می‌کند.
مادامی که ایده همکاری شرکت‌های فین‌تک با بانک‌ها مثل ایجاد و ورود به یک بازی رویایی و بر فراز ابرها باشد هیچ کمبودی در موج ایجادشده و تمایل به همکاری بین این دو مشاهده نمی‌شود، در حالی که در واقعیت اغلب این‌گونه نیست و آنچه اتفاق می‌افتد دور از تصورات قبلی است. در این مسیر چندین عامل عمده و اصلی وجود دارد که بانک‌ها و شرکت‌های فین‌تک قبل از هر گونه همکاری با یکدیگر باید به آن فکر کنند.
همکاری با یک بانک یا تعاونی اعتباری (معمولی و سنتی) برای یک شرکت فین‌تکی می‌تواند دارای مزایای مطلوبی باشد، مانند دسترسی به منابع مالی فراوان (جیب پر پول)، پایگاه قابل توجهی از مشتریان، یک تیم بزرگ و حرفه‌ای فروش و مارکت، دسترسی به کانال‌های پرداخت و دیگر شبکه‌های محدود. همچنین دلایلی برای چرایی و تمایل همکاری بانک‌های (متداول) موجود با شرکت‌های فین‌تک می‌تواند وجود داشته باشد، مانند تغییر فرهنگ و رفتار با رویکردی نوآورنه، ضعف در بهره‌مندی از تکنولوژی‌های نوظهور و تک‌محوری بودن کانون توجه.
در مقابل، در راه همکاری این دو موجودیت منحصر به فرد جهت پیوستن و همبستگی، موانع مشخص و معلومی وجود دارد. به خصوص اگر انعطاف‌پذیری و آمادگی لازم برای مصالحه و سازگاری را نداشته باشند.
ابتدا مروری خواهیم داشت بر مواردی که شرکت‌های فین‌تک باید در زمان همکاری و مشارکت با بانک‌ها در نظر داشته باشند:

اهداف را بشناسیم

یک شرکت فین‌تکی هرگز نباید چشم‌انداز بلندمدت خود را، هر چقدر هم که مزایای کوتاه‌مدت وسوسه‌انگیزی مطرح شود، فراموش کند یا نادیده بگیرد. اگر هدف تغییر وضع موجود و کمک به بانکداری در این تغییر باشد، همکاری و مشارکت با یک بانک و تبدیل شدن به بخشی از نظام و سامانه‌های ویژه بانکی و وضع موجود برای یک شرکت فین‌تکی بسیار دشوارتر از زمانی است که به تنهایی موجب مختل شدن وضع موجود و تغییر بازی مراودات و مبادلات مالی است.
در نظر داشته باشید بانک‌هایی که برخی خدمات ویژه برای مشتریان انجام می‌دهند نگران تاثیرات شرکت‌های فین‌تکی بر کسب و کار اصلی خود هستند. در گزارش‌های اخیر شرکت PwC عنوان شده است که مدیران چنین بانک‌هایی ترس این را دارند که تا یک‌چهارم از کسب و کار آنها به واسطه ظهور شرکت‌های فین‌تکی در معرض خطر باشد.
شرکت‌های فین‌تکی همچنین باید مراقب متقاعد کردن خود باشند، که شروع یک همکاری کوتاه‌مدت با یک بانک به معنای تمام شدن کار نیست. ممکن است در شروع این‌طور به نظر برسد که همه چیز تمام است، لیکن همکاری با بانک‌ها نیازمند درگیری زیاد و طاقت‌فرساست و این عاملی است که نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت. فین‌تکی‌ها همچنین مراقب این باشند که امید و آرزوهای قبلی آنها باید موقتی باشد و تبدیل به یک وضعیت دائمی نشود. همکاری با بانک‌ها نیاز به تخصیص منابع قابل توجه دارد، که می‌تواند سرعت تهاجم و پیشروی- که مهم‌ترین پیشران و محرکه یک مجموعه استارت‌آپی پویاست- را کاهش دهد.

درک مقیاس پذیری

کلید موفقیت در مورد یک راه‌حل پرداخت از بستر تلفن همراه برای کسب و کارهای کوچک، داشتن یک شبکه بزرگ از کسب و کارهایی است که از محصول و پلتفرم مورد نظر استفاده کنند. برای به دست آوردن تعداد زیادی مشتری از این نوع – سازمان‌های کوچک و متوسط (SME) – نیاز به داشتن یک تیم بازاریابی و فروش بزرگ و ماهر دارد که تدارک چنین تیمی از مرحله آغاز اگرچه نشدنی نیست، اما بسیار زمان‌بر و پرهزینه است.
همکاری با موسسات مالی و بانک‌های موجود می‌تواند هم در زمان ارائه محصول به بازار و هم در هزینه‌های مربوطه کاهش قابل ملاحظه‌ای ایجاد کند و برای نفوذ در بازار نه تنها باید از پایگاه مشتریان موجود موسسه مالی یا بانک استفاده کرد، بلکه لازم است از تجربه‌ تیم بازاریابی و فروش ماهر آنها نیز بهره گرفت.
موانع؟ انحصاری بودن و تعارض احتمالی منافع در صورتی که بانک خودش دارای پایانه‌های فروشگاهی باشد و تیم فروش بانک درگیر ارائه و توسعه آن باشد، نمی‌توان از این تیم توقع برآورده ساختن انتظارات خود را داشت.

حدود و صغور فین‌تک‌ها

شرکت‌های فین‌تکی باید بخش‌های مختلف زنجیره خلق ارزش را مورد توجه قرار دهند و بدانند برای موفقیت نیازمند تصرف کدام یک از آنها هستند. در مورد افرادی که درگیر توسعه و پیاده‌سازی تکنولوژی‌های جدید برای بخش‌های خاصی از زنجیره وسیع‌تر خلق ارزش هستند، پیشنهاد همکاری با یک موسسه مالی جذاب‌تر است.
به عنوان مثال در فضای بیومتریک استفاده بانک‌ها از این تکنیک در فرایند ارزیابی و شناسایی مشتریان بسیار جذاب است، زیرا این همکاری فقط در یکی از بخش‌های یک زنجیره ارزش بزرگ که شامل ارزش مشتری است انجام می‌شود.
حال ببینیم بانک‌ها باید قبل از کار با شرکت‌های فین‌تکی چه ملاحظاتی را در نظر بگیرند:

تاثیرات همکاری

مزایای همکاری با فین‌تک‌ها برای صنعت بانکداری امری بدیهی و آشکار به نظر می‌رسد. صنعت بانکی به طور مرسوم و سنتی در نوآوری کند است و همکاری با استارت‌آپ‌های هوشمندی که در لبه تکنولوژی حرکت می‌کنند موجب تسریع در راه‌اندازی و استفاده از تکنولوژی برای ایجاد مزیت رقابتی جدید در بازار به طور فزاینده دیجیتالی می‌شود.
صنعت بانکداری باید با ترسیم و نگاه به یک تصویر کامل و بررسی مناسب و دقیق اثرات در درازمدت، در مورد همکاری یا کسب مالکیت شرکت فین‌تکی تصمیم بگیرد.
آیا این همکاری منجر به قطعه‌بندی یک محصول یا خدمت موجود می‌شود؟
تصمیم بانک برای همکاری نکردن، چه تاثیری بر آن بخش خاص از بازار کسب و کار که فین‌تک آن را هدف گرفته است دارد؟
احتمال ادامه و توسعه یک راه‌حل یا پلتفرم خاص فین‌تکی که مورد استفاده قرار گیرد چقدر است؟

گزینه‌های روی میز

زمانی که همکاری با یک شرکت فین‌تکی مد نظر باشد، بانک‌ها باید به گزینه «ساخت در مقابل خرید» فکر کنند. برای این منظور بانک‌ها نیازمند بررسی دقیق و واقع‌بینانه در مورد توانایی‌های داخلی خود و احتساب زمان و هزینه برای تولید یک محصول با کیفیت بالا هستند.
یکی از زمینه‌های مهمی که فین‌تکی‌ها به طور ویژه در آن خوب هستند و بانک‌ها در آن مشکل دارند، تولید یک محصول به صورت مکرر تا رسیدن به راه‌حل مطلوب متناسب با نیاز بازار است. برای بسیاری از بانک‌ها تنها پس از یک فرایند طولانی ساخت تمایل به راه‌اندازی و ارائه محصول وجود دارد.
در یک شرکت فین‌تکی، یک محصول را می‌توان راه‌اندازی کرد و به طور مداوم بهبود داد تا زمانی که مناسب تقاضای بازار شود. و وقتی نوآوری در درون شرکت‌ها مد نظر قرار گیرد، بانک‌ها باید بهبود مستمر محصولات خود را برنامه‌ریزی کنند.
روش جایگزین زمانی است که تملک یک استارت‌آپ فین‌تکی و ترکیب آن با تکنولوژی‌های موجود بانک، راه‌حل بسیار ساده‌تری است. در این مورد بانک‌ها باید به طور دقیق و از نزدیک استحکام راه‌حل تکنولوژی جدید را برای حصول اطمینان نسبت به رعایت استانداردهای امنیتی و سایر معیارهای لازم و میزان آگاهی و انطباق با محیط و مقررات نظارتی، بررسی و تست کنند. باید توجه داشت که آوردن یک راه‌حل از بیرون و ترکیب آن با قابلیت‌های فعلی یک بانک نیازمند صرف منابع قابل توجه است که ممکن است هزینه‌های ساخت محصول در داخل را افزایش دهد.

نتایج فرهنگ‌سازی

با توجه به طبیعت زودگذر بسیاری از استارت‌آپ‌ها بانک‌ها نیز باید سابقه‌ تیم آنهایی را که به دنبال همکاری در سطوح بالا با بانک هستند ارزیابی کند. آیا بنیان‌گذاران استارت‌آپ در مورد ایجاد یک محصول بزرگ و پایدار مصمم و جدی هستند یا به حضور کوتاه‌مدت در آن فکر می‌کنند؟
علاوه بر این، مقاومت شرکت در برابر فشارهای احتمالی ذی‌نفعان چقدر است و آیا ساختار سرمایه آن پایدار است؟ این مورد می‌تواند از منظر اهمیت فرهنگ سازگاری قابل چشم‌پوشی باشد، اما به منظور همکاری ثمربخش مدیران دو طرف بسیار مهم و برای ایجاد یک ارتباط مستحکم فی‌مابین حیاتی است.
به طور کلی بانک‌ها یا موسسات مالی و استارت‌آپ‌های فین‌تکی باید یک فرض حیاتی را همیشه در نظر داشته باشند و آن اجتناب از وابستگی‌های غیرضروری با یگدیگر است. و در صورتی که هیچ راه دیگری وجود نداشته باشد مراقب باشند که همکاری خود را تا حد امکان محدود به موارد کاملاً ضروری کنند. هر دو طرف باید قدرت پیش‌بینی این را داشته باشند که ممکن است همکاری بین آنها نسبت به آنچه در ابتدا تصور می‌کردند پیچیده‌تر شود و درصدد کاهش تاثیر بالقوه منفی حاصل از همکاری با طرفی که اغلب بسیار متفاوت با خودشان است برآیند

نظر بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میگذارد

اعلان برای
avatar
wpDiscuz