skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رگولاتوری دلیل اختلال در کلاب هاوس را تغییر DNS و IP توسط اپراتورها اعلام کرد

سونیتا سراب‌پور نویسنده میهمان

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

جزییات ایجاد اختلال روی شبکه اجتماعی کلاب هاوس که نزدیک به دوهفته از سمت اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات روی این شبکه وجود دارد، منتشر شد. در این گزارش رگولاتوری تاکید کرده که بعد از بررسی‌های اولیه روال‌های قانونی آنها به این قطعیت رسیده‌اند که دستور اختلال یا فیلتر این شبکه اجتماعی توسط کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (کمیته فیلترینگ) یا دستور مقام قضایی در این خصوص به وجود نیامده است. طبق گزارش رگولاتوری این اپراتورها با تغییر در DNS و IPها و اختلال منطقه‌ای باعث جلوگیری دسترسی کاربرانشان به کلاب هاوس شده‌اند.

به گزارش پیوست، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طبق مصوبه هیات وزیران که روز ۲۹ فروردین ماه به تصویب رسید و از روز دوم اردیبهشت نیز به اپراتورها ابلاغ شد، در گام نخست موظف شد که طبق این مصوبه جزئیات اختلال ایجاد شده روی شبکه اجتماعی کلاب هاوس را هم زمان که به اپراتورهای خاطی اعلام می‌کند، ز این اختلال و انسداد را از طریق سایت خود گزارش دهد. در نهایت نیز اگر ظرف ۲۴ ساعت بعد از این اطلاع‌رسانی اپراتورها اقدام به رفع اختلال کلاب هاوس نکنند، باید روزانه ۵۰ میلیارد تومان جریمه پرداخت کنند.

حالا این گزارش نحوه اختلال ایجاد شده در همراه اول، ایرانسل و مخابرات را شرح داده است. در گام اول و طبق اطلاعات این گزارش شرکت همراه اول با تغییر در DNS موجب اختلال در کلاب هاوس شده است. یعنی DNSهای همراه اول در پاسخ به دامنه clubhouseapi.com ، کاربر را به صفحه مخصوص پیوندها انتقال می‌دهد. این گزارش نشان می‌دهد که همراه اول مسدودسازی از دامنه یاد شده را خارج و اقدام به مسدودسازی آدرس www.clubhouseapi.com کرده و در ادامه دامنه maintenance.joninclubhouse.com را نیز در DNS سرورهای خود مسدود کرده است. طبق این گزارش همراه اول به جز این تغییر که باعث جلوگیری از دسترسی کاربران به کلاب‌ هاوس شده از روش دیگری هم برای مسدودسازی استفاده کرده به نحوی که به جای بازگرداندن آدرس پیوندها اقدام به پاسخ ندادن به آدرس این سایت کرده است.

این گزارش مسدودسازی کلاب هاوس توسط ایرانسل را با تغییر در نحوه مسیریابی عنوان کرده است. طبق گزارش رگولاتوری اختلال در کلاب هاوس روی ایرانسل با مسدودسازی به صورت آی‌پی در برخی مناطق انجام شده است، به این صورت که ابتدا IP‌های دامنه www.clubhouseapi.com استخراج شده و سپس روی روتر این اپراتور مسدود شده است. این گزارش تاکید می‌کند که ایرانسل اقدام به مسدودسازی در برخی مناطق خود کرده و در برخی مناطق دیگر انسداد را حذف کرده است.

در واقع در ایرانسل این اختلال به گونه‌ای رخ داده که کاربر احساس می‌کند برنامه کلاب هاوس دچار اختلال شده است. در این گزارش با ذکر مثالی در خصوص این نحوه اختلال آمده است: «اپراتور برنامه مذکور را در مراکز کشور مسدود می‌کند و در مناطق غربی کشور سیاستی برای آن اعمال نمی‌کند، پس از مدتی این سیاست تغییر می‌کند و برنامه در غرب کشور نیز مسدود می‌شود و در مناطق مرکزی برنامه قابل استفاده می‌شود.»

در گام بعدی چیزی که سبب اختلال کلاب هاوس برای کاربران ایرانسل شده حذف بسته‌ها بوده است. در توضیح این مورد در گزارش آمده است: «بعد از برقراری ارتباط بین کاربر و سامانه مرکزی نرم‌افزار، تجهیزات شبکه اپراتور با درصد بالایی بسته‌های ارتباطی را حذف می‌کند و این کار باعث اختلال شدید می‌شود و پیام‌رسان پی درپی برای برقراری مجدد ارتباط اقدام می‌کند و کاربر پس از طی زمان انتظار طولانی به این نتیجه می‌رسد که ارتباط ممکن نیست.»

این گزارش اختلال کلاب هاوس روی مخابرات را هم با تغییر در نحوه مسیریابی این شرکت اعلام کرده است. یعنی در این اپراتور مسدودسازی به صورت آدرس آی پی نیز انجام شده است. به این صورت که ابتدا IPهای دامنه www.clubhouseapi.com استخراج شده و سپس روی روتر اپراتور مسدود شده است.

 

کلاب هاوس شبکه اجتماعی مبتنی بر صوت و گفت‌وگو که در بیش از یک ماه گذشته در ایران بین سیاستمداران و بسیاری از کارشناسان و کاربران مورد توجه قرار گرفته بود شامگاه ۲۰ فروردین ابتدا توسط همراه اول و سپس توسط مخابرات و ایرانسل از دسترس خارج و کاربران بدون فیلتر شکن امکان استفاده از این پلتفرم را نداشتند. به دنبال این اتفاق وزیر ارتباطات اعلام کرد که کلاب هاوس فیلتر نشده است. همچین در پیگیری‌های پیوست از وزارت ارتباطات، این وزارتخانه اعلام کرد این شبکه فیلتر نشده؛ اما با اختلال‌هایی همراه است که آنها در حال بررسی جزییات آن هستند.

درحالی که هیچ ارگانی از اپراتورها گرفته تا قوه‌قضائیه نسبت به ایجاد این اختلال‌ها که به باور بسیاری فیلترینگ بود اظهار نظری نکردند، دو روز بعد از این اختلال‌ها، رگولاتوری در نامه‌ای به سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و مخابرات اخطار داد که ظرف ۲۴ ساعت اختلالی که روی شبکه کلاب هاوس «مشهود» است را رفع کنند. بعد از پایان این ۲۴ ساعت و رفع نشدن اختلال روی شبکه تلفن همراه و مخابرات، وزارت ارتباطات شکایت خود علیه این سه اپراتور را در دادستانی ثبت کرد. اما این پایان ماجرا نبود چرا که در قدم بعدی وزارت ارتباطات با پیشنهادی در جلسه روز ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ هیات وزیران برای برخورد با اپراتورهای خاطی در این زمینه به رئیس جمهوری داد که در نهایت این مصوبه به تصویب و از  امروز (۲ اردیبهشت) به اجرا گذاشته شده است. آنطور که پیش از این محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات به پیوست گفته بود در گام اول باید جزییات این اختلال‌ها از طریق رگولاتوری به کاربران گزارش می‌شد. در گام بعد اگر تا یک هفته دیگر (از زمان ابلاغ مصوبه هیات وزیران)  اختلال‌های کلاب هاوس حل نشود اپراتورهای متخلف جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومان در انتظارشان است و اگر این اختلال ادامه داشته باشد برای آنها ۲ سال تعلیق از فروش و کاهش مدت پروانه در نظر گرفته خواهد شد.

گزارش کامل اختلال اپراتورها روی کلاب هاوس

http://pvst.ir/9wf
سونیتا سراب‌پورنویسنده میهمان

  سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو