skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

پست بانک باید موانع پرداخت تسهیلات به استارت‌آپ‌ها را از بین ببرد

تحریریه پیوست

۸ آذر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از خدمات جدید پست بانک در راستای توسعه دیجیتال، خارج شدن این بانک از ضرر و سود‌ده شدن آن را به خاطر پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای نوپا دانست و اعلام کرد که این بانک باید هرچه سریع‌تر موانع پرداخت تسهیلات که عمدتا در بخش وثایق است را هرچه سریع‌تر برای شرکت‌های استارت‌آپی رفع کند.

به گزارش پیوست، محمدجواد آذری جهرمی همزمان با بیست و پنجمین سالگرد پست بانک از مدیران این بانک در سراسر کشور خواست تا از خلاقیت خود برای ارائه خدمات بهتر بانکی به شرکت‌های استارت‌آپی استفاده کنند. وزیر ارتباطات ایستادن پست بانک در جایگاه فعلی را مدیون پرداخت تسهیلات این بانک به استارت‌آپ‌ها دانست و گفت: «انتظاری که من از مجموعه مدیران پست بانک دارم توجه بیشتر به کسب‌وکارهای نوپا برای برقراری عدالت اجتماعی است.  چیزی که پست بانک را از وضعیت نامناسب اقتصادی رها کرد و به سمتی برد که این بانک از یک بانک ضررده به یک بانک سودده تبدیل شود، پرداخت تسهیلات به کسب‌و‌کارها نوپا و فعالیت این بانک به عنوان بانک اقتصادی حوزه دیجیتال بود. بنابراین مقررات پست بانک هم باید متناسب با این ساختار اصلاح شود.»

او با اشاره به معطل شدن شرکت‌های استارت‌آپی برای دریافت تسهیلات از سمت وزارت ارتباطات اعلام کرد:‌ «بخش زیادی از وام وجوه اداره شده را در قالب طرح نوآفرین تصویب و برای پرداخت برای بانک ارسال می‌شود، اما به دلیل مشکل در تامین وثیقه‌ها، بسیاری از کسب‌وکارها به مشکل برخورد می‌کنند. اگر بخواهیم ما هم با توجه به نظام سنتی در این زمینه عمل کنیم پس فرق پست بانک با سایر بانک‌ها در چیست؟ یک کسب‌وکار کوچک در شهرستان یا استان به سرمایه‌گذار خطرپذیر نیاز دارد، در این زمینه ما بخشی از سرمایه کسب‌وکار را با کمک وام وجوه اداره شده می‌توانیم تامین کنیم؛ اما همین میزان از وام هم به دلیل اینکه کسب‌وکار امکان تامین وثیقه ندارد به او پرداخت نمی‌شود.» جهرمی تاکید کرد که بانک هم نیازمند دریافت وثیقه برای پرداخت سرمایه است؛ اما باید مشکل پرداخت وثیقه از کسب‌وکارهای نوپا به شیوه خلاقانه رفع شود.

وزیر ارتباطات یکی از این راه‌حل‌های خلاقانه را کمک گرفتن از صندوق نوآفرین مطرح کرد و گفت: «همانطور که پست بانک برای حل مشکل پرداخت وام به روستایان راه‌حلی در نظر گرفت و سهام عدالت آنها را به عنوان وثیقه استفاده می‌کند، برای پرداخت وام به کسب‌وکارهای نوپا نیز می‌تواند از صندوق نوآفرین استفاده کند. شاید این صندوق بتواند بخشی از سهام شرکت‌های نوپا را به عنوان وثیقه گرفته و برای پرداخت وام  از سمت کسب‌و‌کارها به پست بانک تعهد و ضمانت بدهد.»

جهرمی تاکید کرد که حتما راه‌حل‌های خلاقانه‌ دیگری هم وجود دارد و با پیاده‌سازی این راه‌حل‌هاست که عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی در حوزه اقتصاد دیجیتال رقم می‌خورد. او در این جلسه، مدیران کل استان‌ها را ملزم به ارائه راه‌حل‌های خلاقانه حل مشکل وثیقه‌های شرکت‌های استارت‌آپی به هیات‌مدیره پست‌بانک کرد وگفت که هرچه سریع‌تر باید پست‌بانک با کمک سازمان فناوری اطلاعات دستورالعمل مخصوص در این زمینه را تصویب کنند.

جهرمی همچنین در این جلسه از متوقف شدن واگذاری سهام پست بانک در بورس براساس پیگیری‌ها و همچنین طبق قانون خبر داد و اعلام کرد که این تصمیم مدتی پیش و با توجه به ضررده بودن پست بانک در یک مقطع زمانی گرفته شده بود. اما آنطور که وزیر ارتباطات اعلام می‌کند حالا این بانک به سوددهی قابل قبولی رسیده و در رده بانک‌های سودده قرار گرفته که نتیجه سیاست‌گذاری‌های وزارت ارتباطات و انجام منظم برنامه‌ها توسط مدیریت پست بانک بوده است. آنطور که او در این جلسه اعلام کرد پست بانک در سال گذشته ۹۸ میلیارد تومان سود عملیاتی داشته که پیش‌بینی شده این سود در سال جالی به ۴۰۰ میلیارد تومان برسد.

جهرمی همچنین در این مراسم از نصب کارتخوانهای کارت ملی هوشمند در تمام شعب پست بانک خبر داد و گفت: «تاکنون با وجود کارت ملی هوشمند، برای انجام عملیات بانکی از کارت هوشمند کپی گرفته میشد که روندی ناخوشایند است. برای ترویج استفاده هوشمند از کارت ملی هوشمند از پست بانک خواستم تا کارتخوانهای کارت ملی هوشمند را در تمام شعب خود نصب کننداو ادامه داد: «با این دستگاهها اگر حسابی نیاز به افتتاح داشته باشد یا چکی نیاز به وصول داشته باشد نیاز به گپی گرفتن از کارت ملی توسط مسئول باجه بانکی وجود نخواهد داشت و این کارتخوان کارهای لازم را انجام میدهدبه باور او این اتفاق اولین کاربری صحیح و فراگیر کارت ملی هوشمند در دولت الکترونیکی است.

از راه‌اندازی سرویس بانکی ویژه نابینایان تا راه‌اندازی سجام برای روستاییان

در مراسم امروز (۸آذر) که به صورت آنلاین و با حضور مدیران پست بانک در استان‌های مختلف برگزار شد، خدمات جدید این بانک در راستای توسعه اقتصاد دیجیتال و همزمان با بیست و پنجمین سالگرد تاسیس پست بانک نیز رونمایی شد.

شاید یکی از خدمات ویژه و جدید پست بانک که از امروز پا به حوزه بانکی کشور گذاشته، راه‌اندازی سرویس درگاه پرداخت اینترنتی (IPG) با قابلیت صوتی برای استفاده نابینایان باشد. این قابلیت از امروز توسط پست بانک و بانک پارسیان در اختیار نابینایان کشور قرار می‌گیرد.

بهزاد شیری، مدیرعامل پست بانک با اشاره به راه‌اندازی این سرویس گفت: «خرید اینترنتی در کشور با رشد قابل توجه‌ای همراه است این در حالی است که بخش قابل توجه‌ای از جامعه ما به دلیل نابینا بودن امکان استفاده از این خدمت را ندارند. بنابراین برای حل این مشکل درگاه پرداخت اینترنتی پست بانک و پارسیان به قابلیت ارائه کد امنیتی صوتی و کیبورد برجسته، همراه با در نظر گرفتن سایر ملاحضات امنیتی مجهزه شده و  از این پس امکان خرید اینترنتی نیز برای نابینایان فراهم شده است.»

دومین سرویس پست بانک که امروز راه‌اندازی شد، فاز نخست سامانه افتتاح حساب غیرحضوری با احراز هویت بیومتریک بود. شیری در زمینه این سرویس توضیح داد: «پایه بانکداری دیجیتال افتتاح حساب و احراز هویت آنلاین است. ما در راستای سیاست‌های کمیته ویژه مبارزه با بیماری کرونای وزارت ارتباطات و همچنین طبق مجوز‌های بانک مرکزی فرایند تهیه نرم‌افزار و تولید محصول برای افتتاح حساب به شکل کاملا آنلاین را کلید زدیم.» او ادامه داد: «درحال‌حاضر سامانه افتتاح حساب غیرحضوری پست بانک به شکل کامل آماده بهره‌‌برداری است ولی به خاطر دستور بانکم مرکزی در فاز نخست این سامانه با احراز هویت بیومتریک کار خود را شروع می‌کند.»

شیری با اشاره به سومین خدمت جدید پست بانک یعنی راه‌اندازی سجام (سامانه جامع احراز هویت مشتریان ) برای روستاییان در باجه‌های بانکی روستاها گفت:‌ «روستاییان و مناطه کم‌تر برخوردار نیز خواهان استفاده از خدمات بازار سرمایه هستند و به همین دلیل پست بانک به عنوان بانکی که هدفش برقررای عدالت اجتماعی در این مناطق است سعی کرده این خواسته را از طریق راه‌اندازی سجام در باجه‌های بانکی روستاها برطرف کند.» او ادامه داد: «با تولید نرم‌افزار احراز هویت اختصاصی پست بانک برای جامعه روستایی و اتصاف به سامانه‌های شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، امکان احراز هویت متناسب با استانداردهای بازار سرمایه در ۶ هزار باجه بانکی روستایی کشور فراهم کردیم.» آغاز فرایند ارائه تسهیلات به روستاییان در قبال توثیق سهام عدالت هم از دیگر خدمات پست بانک بود که امروز راه‌اندازی شد.

http://pvst.ir/92a

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو