skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات

در مورد معماری شبکه ملی اطلاعات سوءبرداشت وجود دارد

آرش برهمند تحریریه
سونیتا سراب‌پور نویسنده میهمان

۲۲ مهر ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۱۴ دقیقه

شماره ۷۲

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

بیش از یک دهه از عمر شکل‌گیری طرحی به نام اینترنت ملی که بعدها نامش به شبکه ملی اطلاعات تغییر پیدا کرد می‌گذرد؛ اما همچنان ماهیت و چیستی آن چه از سوی مسئولان دولتی و چه از سوی نمایندگان مجلس و کاربران مورد سوال است. بهزاد اکبری، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات اعلام می‌کند که سوءبرداشت‌های مختلف از چیستی این شبکه باعث شده در مورد بود و نبود و فعالیت آن در کشور اختلاف نظراتی شکل بگیرد. اکبری از جمله مدیران فنی و جوان وزارت ارتباطات است. چه از زمانی که عضو هیات‌مدیره شرکت زیرساخت بوده و چه حالا که عضو هیات‌عامل سازمان فناوری اطلاعات است در جزئیات طراحی و شکل‌گیری معماری این شبکه نقش کلیدی داشته است. اکبری مقاطع لیسانس، ‌فوق‌لیسانس و دکتری‌اش را در دانشکده کامپیوتر دانشگاه شریف به پایان رسانده و برعکس اکثر فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به جای مهاجرات، تخصصش در حوزه شبکه را در شرکت‌های ایرانی کامل کرده است. او نقش کلیدی‌ای در طراحی شبکه هسته‌ای زیرساخت در سال ۸۶ داشته و مدیریت پروژه شبکه IP همراه اول در سال ۸۸ را در کارنامه‌ کاری‌اش دارد. در نهایت نیز در دولت یازدهم به دعوت نصرالله جهانگرد که در آن زمان رئیس سازمان فناوری اطلاعات بوده به عنوان مشاور برای پیشروی شبکه ملی اطلاعات در کنار این سازمان فعالیت کرده است. با او درباره چیسیتی شبکه ملی ‌اطلاعات، وضعیت فعلی آن و چرایی مناقشه در مورد بود و نبود این شبکه به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.   حدود ۱۵ سال از مطرح شدن طرحی به نام اینترنت ملی که بعدها به شبکه ملی اطلاعات تغییر نام داد می‌گذرد؛ اما همچنان در مورد بودن یا نبودن این شبکه بحث‌هایی جدی وجود دارد. از نظر شما، به عنوان مسئول فعلی این شبکه در سازمان فناوری اطلاعات، شبکه ملی اطلاعات چیست؟ شبکه ملی اطلاعات مصوبه دارد. به...

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب و ۵ مطلب دیگر از ماهنامه پیوست به صورت رایگان باید عضو سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۷۲ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۷۲ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/3eb
آرش برهمندتحریریه

  روزنامه‌نگاری را از ابراراقتصادی شروع کردم و مدت کوتاهی در شرق، همشهری نوشتم و در برنامه‌های تلویزیونی فناوری اطلاعات کار کردم. در مورد فناوری و تاثیرش بر زندگی و کسب و کار می‌نویسم و تاریخ شفاهی و استارت‌آپ‌ها از حوزه‌های مورد علاقه من هستند. معتقدم رسانه پل مهمی است میان انسان‌ها، تصمیم‌سازها و کسب و کارهای جهان امروز.

  تمام مقالات
  سونیتا سراب‌پورنویسنده میهمان

   سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

   تمام مقالات

   0 نظر

   ارسال دیدگاه

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   *

   برای بوکمارک این نوشته
   Back To Top
   جستجو