skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فعالان حوزه بازی‌سازی: سود بازی‌ساز در ایران گاهی تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد است

۱۰ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

فعالان حوزه بازی‌سازی تاکید کردند که سود بازی‌ساز در ایران از بازی خود گاهی تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد است و حداقلی بودن منفعت بازی‌سازی در کشور می‌تواند به عنوان عاملی برای مهاجرت مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش پیوست، روز دوم الکامپ با برگزاری یک پنل درباره بازی‌سازی در ایران همراه شد و موضوع مهاجرت نخبگان و بازی‌ساز‌ها مورد بحث قرار گرفت. محمد مهدی بهفرراد، مدیرعامل استودیو «مدریک» در پنل «بازی‌سازی در ایران ورژن ۱۴۰۳» درباره استفاده از هوش مصنوعی در بازی‌سازی گفت: یکی از مزایایی که این فناوری‌ها و هوش مصنوعی دارد این است که نیاز‌هایی که هیچ روشی برای رفع آن نبوده را ایجاد کرده‌ است‌. هوش مصنوعی یک سری غیر ممکن‌ها را با به ممکن‌ها تبدیل کرده و بسیار با ارزش است.

او درباره رابطه مهاجرت و هوش مصنوعی در دنیای فناوری و بازی‌سازی بیان کرد: تأمین نیروی انسانی در دنیا در سطوح تخصصی چالش برانگیز است. این یک قاعده مهاجر‌پذیری صرفاً متعلق به ایران نیست و در حوزه بازی‌سازی، همه کشور‌ها درصدد جذب مهاجر هستند. فلسفه مهاجر فرستادن بد یا غلط نیست اما مهم این است که ایران در کف هرم جذب بازی‌سازی قرار دارد. نیروی انسانی نقش خود را در جهان جدید پیدا می‌کند و هوش مصنوعی نمی‌تواند جای انسان را بگیرد بلکه انسان‌ها در نقش‌های بالاتری قرار می‌گیرد.

بهفرراد درباره نقش ریاست جمهوری در اکوسیستم فناوری و نوآوری گفت: رئیس جمهور در واقع از وزرا و مدیران کل و مدیران در رده‌های مختلف است که جمعیت هزار نفری در سیستم اجرایی کشور را تشکیل می‌دهد پس نباید رئیس جمهور را به عنوان یک نفر در نظر گرفت. معتقدم نگرانی‌ها بابت این موضوع معقول و قابل پیش‌بینی است. توصیه می‌کنم کسانی که در اکوسیستم فناوری در حال فعالیت هستند دچار پیش‎بینی‌های بدبینانه نشوند.

 

احتیاج به یک روزنه در اکوسیستم فناوری

علی نادعلی‌زاده، مدیرعامل «استودیو تاد»، به عنوان مهمان دیگر این پنل درباره رقابت گوگل و «ChatGBT» در ایران و ایفای نقش هوش مصنوعی گفت: اگر در آینده گوگل توسعه پیدا نکند، گوگل و «ChatGBT» رقیب یکدیگر می‌شوند. بازی‌ساز تازه‌کار باید قبول کند که هوش مصنوعی مورد جدیدی است و می‌تواند با استفاده از قابلیت‌های بی‌شمار هوش مصنوعی، بسیاری از مشکلات را حل کند اما باید بداند که هوش مصنوعی هیچگاه جایگاه حل مسأله، ریاضی و خلاقیت و پروژه‌های نرم‌افزاری را اشغال نخواهد کرد و بازی‌ساز باید این موارد را بلد باشد.

نادعلی‌زاده درباره مهاجرت نخبگان گفت: مهاجرت دلایل مختلفی دارد و معتقدم مهم‌ترین عامل برای کم شدن این روند در بین نخبگان، ‌امید است. به نظرم اگر در ساختار سیاسی و فیلترینگ و موضوعات اجتماعی و برخی بن‌بست‌های فناوری روزنه‌ای باز شود، مهاجرت کم‌تر می‌شود. باید توجه کنیم که گاهی بازی‌ساز فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد می‌تواند از بازی خود سود داشته باشد و این می‌تواند در فرایند مهاجرت بسیار تأثیر‌گذار باشد.

https://pvst.ir/i90

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو